رهايي زندانيان طالبان از دو روز گذشته آغاز شده است

منابع حکومتی از روند آزاد سازی زندانیان گروه طالبان از دو روز به این سو در شماری از زندان‌های کشور خبر داده اند.

این منابع که از گرفتن نام شان خود داری کرده اند، به “صدای امریکا” گفته اند، روند آزاد سازی زندانیان طالبان از دو روز گذشته آغاز شده و قرار است “صدها” نفر در این برنامه از زندان‌های دولت آزاد شوند.

منابع هم‌چنان گفته اند که تا حالا ده‌ها نفر از اعضای گروه طالبان براساس فرمان رییس جمهور غنی از زندان آزاد شده اند.

تعداد دقیق این افراد اعلام نشده است، اما پیش از این، اشرف غنی‌، رییس جمهوری کشور در روز اول عید فطر اعلام کرده بود که فرمان رهایی ۸۸۷ نفر را از زندان‌های افغانستان داده است.

در همان زمان، هارون چخانسوری، معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری گفت که بیشتر این افراد اعضای گروه طالبان اند.

هم‌زمان با این، گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای، از رهایی افراد شان از زندان‌های افغانستان استقبال کرده اند.

در خبرنامه طالبان آمده است: “بر اساس معلومات ما از میان ۸۸۷ زندانی که توسط اداره کابل رها می‌شوند، ۲۶۱ نفر آنان اعضای طالبان اند و دیگران کسانی اند که بر اساس معلومات غلط بازداشت شده و در زندان‌ها به سرمی‌بردند.”

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان اخیرن در گفت‌وگویی با تلویزیون “طلوع نیوز” گفت، تمامی افرادی که قرار است آزاد شوند، اعضای گروه طالبان اند.

جان بس، سفیر امریکا در کابل نیز از رهایی شماری از زندانیان گروه طالبان به مناسبت عید فطر توسط حکومت و تلاش افغانستان برای تغییر وضعیت برای ثبات سیاسی استقبال کرده است.

او گفته است که صلح پایدار با آشتی و عفو از سوی همه‌گان تأمین می‌شود.

در همین حال، روز گذشته ۳۸ تن از زندانی‌های مربوط به طالبان از زندان هرات آزاد شدند.

جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات به “صدای امریکا” گفته است، این افراد به اتهام فعالیت‌های مسلحانه “ضد دولتی” از چندین سال به‌این‌سو در زندان‌ هرات به سر می‌بردند.

آقای فرهاد افزود که این افراد از ولایت‌های هرات و بادغیس به جرم فعالیت های تخریبی و ایستاده‌گی در برابر دولت بازداشت شده بودند.

خبر آزاد سازی زندانیان طالبان از سوی اشرف غنی با واکنش‌های جدی در محافل سیاسی، نشست‌های رسانه‌یی و رسانه‌های اجتماعی روبرو شد.

شمار زیادی از شهروندان کشور از این تصمیم آقای غنی انتقاد کرده و این کار را به نفع گروه طالبان شکسته شدن روحیه نیروهای امنیتی در میدان‌های جنگ عنوان کردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید