کورياي شمالي: توافق ترمپ و کيم به «کاغذ بي خط» تبديل مي شود

در آستانه سالگرد ديدار تاريخي رهبران امريکا و کورياي شمالي در سنگاپور، پيونگ‌يانگ بار ديگر از ايالات متحده خواسته است، تا رويکرد سياسي خود را تغيير دهد، و هشدار داد در غير اين ‌صورت توافق ترمپ و کيم ممکن است به «يک کاغذ بي‌خط» تبديل شود.

اين دومين هشدار کورياي شمالي در روزهاي اخير، و در آستانه سالگرد مذاکرات دونالد ترمپ و کيم جونگ‌اون است، که در رسانه‌هاي بين‌المللي بازتاب پيدا مي‌کند. هرچند رييس‌جمهوري کورياي جنوبي به‌تازه‌گي ابراز اميدواري کرده که مذاکرات از سر گرفته شوند.

در تازه‌ترين بيانيه منتشرشده در خبرگزاري رسمي کورياي شمالي، آمده است: «سياست‌هاي يک‌جانبه و متکبرانه امريکا، هرگز مؤثر واقع نخواهد شد، چراکه جمهوري دموکراتيک خلق (کورياي شمالي) براي استقلال خود ارزش قايل است».

در بخشي ديگر از اين بيانيه آمده است، بيانيه مشترک چهار ماده‌اي ترمپ و کيم در سال گذشته در سنگاپور، که وعده حرکت در مسيري تازه داده بود «با خطر تبديل شدن به کاغذي بي‌خط و نوشته روبه‌رو شده‌است»، زيرا؛ «ايالات متحده چشم به اجراي آن بسته است».

هفته پيش نيز وزارت خارجه کورياي شمالي در بيانيه‌اي از امريکا خواسته است: «رويکرد و روش فعلي محاسبات» خود در مورد پيونگ‌يانگ را تغيير دهد و افزوده بود «صبر ما حدي دارد».

سال پيش، دونالد ترمپ و کيم جونگ‌اون، در سنگاپور ديدار و بر سر حرکت به سوي پاک‌سازي شبه‌جزيره کوريا از جنگ‌افزار اتمي، توافق کردند. پس از آن دو رهبر در هانوي، پايتخت ويتنام نيز ديدار کردند که نتيجه مشخصي نداشت.

دونالد ترمپ در نشست خبري پس از مذکرات هانوي گفته بود کورياي شمالي «خواستار لغو تحريم‌ها بود»، اما در حال حاضر چنين چيزي شدني نيست: «آن‌ها مي‌خواهند اقداماتي انجام دهند، اما اين اقدامات آن‌چه ما مي‌خواهيم نيست».

واشنگتن تاکيد کرده هدف، پاک‌سازي کورياي شمالي از تسليحات اتمي و زرادخانه موشک‌هاي باليستيک آن است و تحريم‌ها تا آن زمان ادامه خواهد داشت. سياستي که با عنوان «گام نخست: پاکسازي اتمي» توصيف شده و کورياي شمالي نيز به آن اشاره کرده‌است. از سوي ديگر، آن‌طور که گزارش‌ها حاکي‌است پيونگ‌يانگ خواستار توافقات و اقداماتي گام به گام است.

آقاي ترمپ اخيرن گفته است به قول‌هايي که کيم جونگ‌اون داده، اطمينان دارد.

با وجود بيانيه‌هاي نسبتن تند اخير از سوي کورياي شمالي، رييس‌جمهوري کورياي جنوبي ابراز اميدواري کرده است که مذاکرات با پيونگ‌يانگ به‌زودي «از سر گرفته شود».

مون جه‌اين، رييس‌جمهوري کورياي جنوبي، روز دوشنبه گفته است: «معتقد هستم که در آينده نزديک قادر خواهيم بود مذاکرات بين دو کورياي و بين ايالات متحده و کورياي شمالي را از سر بگيريم».

سخن‌گوي وزارت خارجه امريکا نيز در جريان نشست خبري هفتگي خود اظهار کرده‌است که مايک پومپيو، وزير خارجه، همراه دونالد ترمپ، رييس‌جمهوري، پس از نشست سران گروه 20 در جاپان، راهي کورياي جنوبي خواهند شد، تا با رييس‌جمهوري آن کشور ديدار و گفت‌وگو کنند. نشست سران گروه 20 آخر ماه جنوري برگزار مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید