نيروهاي امنيتي دو زندان طالبان در کندز و بغلان را درهم شکستند

در دو عمليات نيروهاي امنيتي کشور در مربوطات ولايت‌هاي بغلان و کندز بر زندان‌هاي گروه طالبان، 47 زنداني آزاد شدند.

دفتر مطبوعاتي قول اردوي 209 شاهين، روز سه‌شنبه (21 جوزا) با نشر خبرنامه‌اي گفته است، در اين عمليات‌هاي جداگانه که توسط نيروهاي ويژه امنيتي و دفاعي افغانستان انجام شد، 34نفر در بغلان و 13 تن ديگر در ولسوالي قلعه زال ولايت کندز از اسارت گروه طالبان آزاد شده اند.

به نقل از خبرنامه، آزاد شده‌گان بغلان شامل 7 سرباز ارتش، 7 پوليس، سه کارمند امنيت ملي و 17 غيرنظامي هستند.

قول اردوي شاهين تاکيد کرده که نيروهاى امنيتى و دفاعى كشور طبق هدايات رهبرى وزارت دفاع ملى عمليات‌هاى هدف‌مند را به گونه‌ي جدى برلانه‌هاي مخوف تروريستان، در اعماق مراکز استراتيژيک دشمن اجرا مي‌نمايند.

نيروهاي ويژه در اين اواخر عمليات شان را بالاي زندان‌هاي گروه طالبان در ولايت‌هاي مختلف کشور افزايش داده که در اين عمليات‌ها، بيش از 300 غيرنظامي از زندان طالبان آزاد شده اند.

از سويي‌هم وزارت دفاع گفته است، از آغاز عمليات بهاري نيروهاي ارتش، تا اکنون، نزديک به 400 نفر به‌شمول نظاميان و غيرنظاميان که در زندان‌هاي طالبان به سر مي‌بردند نجات يافته اند.

زبير عارف، سرپرست دفتر سخن‌گوي وزارت دفاع گفت که حمله بر مراکز طالبان و زندانيان آن گروه شامل برنامه‌هاي عملياتي نيروهاي امنيتي قرار دارد و اين گونه عمليات‌ها ادامه خواهد يافت.

پيش از اين هيأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) از شکنجه و بدرفتاري طالبان با افرادي که در بند اين گروه قرار دارند، ابراز نگراني کرده بود.

يوناما که با 13 تن از ميان 35 زنداني که از زندان‌هاي طالبان بودند و توسط نيروهاي امنيتي آزاد شده اند، مصاحبه کرده بود که آن‌ها از بدرفتاري طالبان با زندانيان سخن گفته بودند.

اين زندانيان که شامل غيرنظاميان، نيروهاي امنيتي و کارمندان حکومتي بودند، از يک زندان طالبان در ولايت ارزگان آزاد ساخته شده بودند.

يوناما گفته است، يافته‌هاي آنان نشان مي‌دهد که درکنار بدرفتاري و شکنجه، طالبان دست به «کشتار» برخي اين زنداني‌ها زده اند.

اين در حاليست بر بنياد گزارش‌ها در حال حاضر بيش از هزاران نيروي ارتش و پوليس و صدها غيرنظامي به اتهام همکاري با حکومت در مناطق دور دست افغانستان در زندان‌هاي گروه طالبان به سر مي‌برند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید