نی: حکومت مکلف است، عاملان قتل کارمند رادیو تلویزیون ملی زابل را بازداشت کند

سخي بلوچ، کارمند بخش تخنيک راديو تلويزيون ملي در ولايت زابل، روز يکشنبه (19 جوزا) ناپديد شده و بيست‌وچهار ساعت پس جسدش توسط مردم محل در منطقه‌ي «خالا» در سه کيلومتري جنوب شهر قلات مرکز اين ولايت پيدا شد.

کشته شدن مرموز اين کارمند بخش تخنيک راديو تلويزيون ملي زابل با واکنش‌هاي جدي نهادهاي حامي رسانه ها روبرو شد.

ني؛ نهادحامي رسانه‌هاي آزاد افغانستان در واکنش به کشته شدن آقاي بلوچ واکنش نشان داده و از حکومت خواسته است که عاملان قتل آقاي بلوچ بايد شناسايي و به پنجه قانون سپرده شوند.

در خبرنامه‌اي که از سوي نهاد ني به آرمان ملي فرستاده  شده آمده است: «ني، حمايت‌کننده‌ي رسانه‌هاي آزاد افغانستان، از حکومت مي‌خواهد که حفاظت از جان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را در اولويت کاري خود قرار دهد.»

عبدالمجيب خلوتگر رييس دفتر اجرايي ني گفته است: «حکومت مکلف است عاملان قتل کارمند تخنيک راديو تلويزيون ملي در زابل را بازداشت و  پنجه‌ي قانون بسپارد. همچنان حکومت بايد نتيجه‌ي تحقيقاتش پيرامون دلايل قتل آقاي بلوچ را با رسانه‌ها شريک سازد.”

آقاي بلوچ از دو سال به اين‌سو به عنوان کارمند تخنيک راديو تلويزيون ملي زابل کار مي‌کرد.

به نقل از خبرنامه ني، درسال روان ميلادي، اين پنجمين مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌يي در افغانستان است.

از سال 1381 خورشيدي تا کنون، بيش‌تر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانه‌يي در افغانستان کشته شده‌اند. ني مدعي شده است که پروندة قتل‌هاي اکثريت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌يي به دلايل مختلف از سوي حکومت افغانستان تاکنون بررسي نشده است.

ني گفته است که سهل‌انگاري حکومت در پيوند به بررسي قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌يي نشان دهنده‌ي اين است که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌يي در افغانستان مصونيت ندارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید