رييس‌جمهور جديد قزاقستان معرفي شد

 

کميسيون مرکزي انتخابات قزاقستان با اعلام نتايج راي‌گيري انتخابات زودرس رياست جمهوري که به تايخ (19جوزا)، برگزار شد، قاسم جومرت تقي‌اف، رييس‌جمهوري موقت را تأييد کرد.

اين کميسيون اعلام کرده است که آقاي تقي‌اف که نورسلطان نظربايف رييس جمهوري پيشين و خودکامه قزاقستان او را براي جانشيني خود برگزيده بود نزديک به 71 درصد آرا را به دست آورده است. ادعاهاي متعددي در مورد تقلب در انتخابات مطرح شده و در جريان تظاهرات اعتراضي چند روز اخير بيش از پنج‌صد نفر از معترضان بازداشت شده‌اند.

اميرجان کاسانف، روزنامه‌نگار پيشين با فاصله زيادي از نامزد حکومتي حدود 16 درصد از آرا را به دست آورد.

روند انتخابات قزاقستان به شدت تحت کنترل حکومت بود و علاوه بر آقاي تقي‌اف شش نامزد ديگر در آن شرکت کردند که همه آن‌ها ناشناس و هيچ‌کدام از امکانات آقاي تقي‌اف و حمايت نهادهاي دولتي برخوردار نبودند.

موج اعتراضات به ناعادلانه بودن انتخابات تا راي‌گيري‌ها از روز يکشنبه تاکنون ادامه دارد و نيروهاي امنيتي هرگونه تجمعي را برهم زدند.

گزارش‌هاي منتشر شده حاکي از آن است که پوليس تعداد ديگري از معترضان در نقاط مختلف آلماتي که در اعتراض به نتايج رسمي انتخابات راه‌پيمايي مي‌کردند را بازداشت کرده است.

ناظران بين‌المللي گفته اند، انتخابات رياست جمهوري قزاقستان «به دليل نقض آشکار آزادي‌هاي اساسي مخدوش» است.

رينات زيتوف بالاخره آزاد شد و پيش از شروع بازداشت راهپيمايان از آن‌ها خواسته بود متفرق شده و به خانه‌هاي خود بازگردند.

پيروزي چشم‌گيري قاسم جومرت تقي‌اف پس از حمايت نورسلطان نظربايف از نامزدي او قابل پيش‌بيني بود. آقاي نظربايف در ماه مارچ پس از حدود 30 سال از مقام رياست جمهوري قزاقستان کناره‌گيري کرد.

نظربايف هنوز هم در نهادهاي حکومتي و حزب حاکم که آقاي تقي‌اف نامزد آن بود قدرت فراواني دارد.

ناظران سازمان امنيت و همکاري اروپا در بيانيه اي گفته اند: «فقدان حقوق و آزادي‌هاي اساسي از جمله بازداشت راه‌پيمايان صلح‌جو و نقض گسترده مقررات در روز راي‌گيري نشان‌دهنده بي‌احترامي به معيارهاي دموکراتيک بود.»

جورج تسرتلي، رييس ناظران اين سازمان گفته است: «در اين انتخابات هفت نامزد و براي نخستين بار يک زن شرکت کرده بود، که ضرورت نهادينه شدن موازين مهم دموکراتيک و سياسي و اصلاحات حقوقي و اجتماعي را نشان داد.»

صدها نفر از معترضان که خواستار برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه بودند که در شهرهاي مختلف قزاقستان بازداشت شدند.

اقدام‌هاي امنيتي در شهرهاي آلماني و نورسلطان تشديد شده است. گزارش شده که دسترسي به شبکه انترنت در اين دو شهر بسيار کند بوده و هدف آن جلوگيري از ديدن مضامين منتشرشده در شبکه‌هاي اجتماعي است.

امير جان کاسانف که خود را نامزد مخالف حکومت معرفي کرده، گفته است، پيش از برگزاري انتخابات پارلماني سال آينده قصد دارد يک حزب سياسي جديد تاسيس کند.

در آستانه برگزاري انتخابات بسياري از فعالان سياسي و دگرانديش بازداشت و برخي از کنش‌گران جوان نيز ناگهان به خدمت سربازي اعزام شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید