داکترعبدالله: هيچ کشوري به تنهايي نمي‌تواند مشکل دهشت‌افگني را حل نمايد

 

داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت تاکيد مي‌کند که تروريزم يک پديده جهاني است و جهت نابود سازي اين پديده به اجماع جهاني نياز است، در آن صورت هيچ کشوري به تنهايي نمي‌تواند، مشکل تروريزم و دهشت افگني را حل کند.

پنجمين اجلاس سران کشورهاي عضو کنفرانس تعامل و اعتماد سازي در آسيا (سيکا) به تاجيکستان رفته، در صحبت‌هاي خود در شهر دوشنبه بر مبارزه مشترک عليه دهشت افگني تاکيد کرد.

رييس اجرايي که روز شنبه (24جوزا) در پنجمين اجلاس سران سيکا به نماينده‌گي از دولت افغانستان سخنراني مي‌کرد، در صحبت‌هاي خود با حمايت از تلاش‌ها و برنامه‌هاي سيکا در آسيا، بر همکاري‌هاي بيش‌تر ميان اعضاي سازمان، همگرايي منطقه‌يي، مبارزه مشترک با دهشت‌افگني و زرع، توليد و قاچاق مواد مخدر تدکيد کرد.

کنفرانس تعامل و اعتمادسازي درشهر دوشنبه تاجيکستان با حضور رييس‌هاي جمهور، روسيه، چين، ترکيه، ايران کازاقستان، تاجيکستان و نخست وزير آذربايجان برگزار شد.

عبدالله عبدالله، گفت: «بايد دهشت افگنان را از دست يافتن به پناه‌گاه‌هاي امن، ابزار و وسايل فعاليت‌هاي دهشت افگنانه محروم سازيم، براي تحقق اين هدف، بايد همکاري‌هاي منطقه‌يي و بين‌المللي را افزايش دهيم چون هيچ کشوري به تنهايي نمي‌تواند مشکل دهشت‌افگني را حل نمايد.»

رييس اجرايي تصريح کرد که تهديدات دهشت‌افگني در منطقه هنوز پابرجاست و براي رسيده‌گي به اين تهديدها، کشورهاي منطقه به گونة مشترک دست به کار شوند.

او، افزود: «ما بايد در تحکيم امنيت و ثبات، آوردن صلح و رفاه براي مردم خود با روحيه منطقه‌گرايي و با همي گام برداريم».

اين در حالي است که رييس جمهوري افغانستان روز گذشته در نشست سازمان همکاري‌هاي شانگهاي در بيشکيک گفته است که نبود اجماع منطقه‌يي، افغانستان را براي رسيدن صلح با مشکل رو به رو خواهد کرد.

محمد اشرف غني در آن نشست هر چند از کشور خاصي نام نبرد؛ اما افزود که وابسته‌گي گروه طالبان به يکي از کشورها که به گفته او، پشتيبان گروه طالبان است بايد قطع شود.

از سويي‌هم، داکتر عبدالله در حاشيه اين نشست با امام علي رحمان رييس جمهوري تاجيکستان و نخست وزير جمهوري آذربايجان  به صورت جداگانه ديدار کرد.

در ديداري که با امام علي رييس جمهوري تاجيکستان داشت، او، افغانستان را از دوستان و متحدان استراتيژيک تاجيکستان خواند و علاوه کرد که روابط ميان دو کشور مستحکم و استوار بر اصول و ارزش‌هاي مشترک تاريخي-فرهنگي مي‌باشد.

رييس جمهوري تاجيکستان در ادامه صحبت‌هاي خود گفت که کشورش خواهان صلح و ثبات در افغانستان مي‌باشد و آماده است افغانستان را در تمام‌عرصه‌ها همکاري نمايد. رييس جمهوري تاجيکستان صلح و ثبات در افغانستان را به نفع صلح و ثبات در منطقه و رشد و توسعه اقتصادي خواند و خواهان گسترش روابط تجارتي-اقتصادي ميان دو کشور گرديد.

داکتر عبدالله عبدالله نيز روابط ميان دو کشور را حسنه خواند و علاوه کرد که تاجيکستان از دوستان و متحدان نزديک افغانستان است. وي از توجه و علاقه‌مندي خاص رييس جمهوري تاجيکستان به قضاياي افغانستان و کمک به صلح و بازسازي اين کشور سپاس‌گزاري کرد.

رييس اجرايي بر تحکيم و گسترش روابط ميان دو کشور تاکيد نمود و خواهان افزايش دادوستد تجارتي و توسعه اتصال منطقه‌يي ميان دو کشور گرديد.

رييس اجرايي همچنان از همکاري تاجيکستان در مبارزه با دهشت‌افگني و قاچاق مواد مخدر به نيکي ياد کرد و آماده‌گي افغانستان را براي همکاري در مبارزه با تهديدهاي مشترک ابراز داشت.

داکتر عبدالله همچنان ابراز اميدواري نمود که اين اجلاس به دستآوردها و تصاميم ملموس در قبال قضاياي مهم آسيا و منطقه دست يابد.

آقاي عبدالله در ديداري که با نوروز محمودوف نخست وزير جمهوري آذربايجان داشت، بر همکاري دوجانبه تاکيد کرد.

نخست وزير آذربايجان روابط ميان افغانستان و آذربايجان را دوستانه و نيک خواند و از ادامه همکاري‌هاي کشورش براي افغانستان اطمينان داد. آقاي محمودوف در ادامه صحبت‌هاي خود گفت که کشورش از تأمين صلح و ثبات در افغانستان حمايت مي‌کند و آماده است در اين راستا افغانستان را همکاري نمايد.

رييس اجرايي با قدرداني از حضور و کمک‌هاي آذربايجان اين کشور را از متحدان و دوستان افغانستان خواند. وي از نقش فعال آذربايجان در زمينه‌سازي براي ايجاد کارادور راه لاجورد تشکر کرد و ابراز اميدواري نمود که اين مسير منطقه را در رشد اقتصادي، افزايش دادوستد تجارتي و تحقق اتصال منطقه‌يي کمک نمايد.

دو طرف در اين ديدار بر ادامه و گسترش روابط ميان دو کشور تاکيد کردند و ابراز اميدواري نمودند که نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازي در آسيا (سيکا) زمينه‌ همگرايي منطقه‌يي و همکاري‌هاي بيشتر ميان کشورهاي عضو اين سازمان را فراهم سازد.

در حاشيه اين نشست آقاي عبدالله با رهبران کشورهاي عضو کنفرانس تعامل و اعتماد سازي در آسيا (سيکا) که شامل رييسان جمهور ترکيه، ايران، کازاقستان و تعدادي از رييسان سازمان‌هاي بين‌المللي نيز ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

اجلاس سران کنفرانس تعامل و اعتماد سازي در آسيا (سيکا) هر چهارسال يک‌بار به اشتراک سران 27 کشور عضو، هشت عضو و سازمان بين‌المللي ناظر برگزار مي‌گردد. در اجلاس 2019 که در شهر دوشنبه به ميزباني جمهوري تاجيکستان برگزار مي‌گردد، سران دول و حکومت‌هاي کشورهاي عضو و ناظر قضاياي مهم منطقه‌يي و بين‌المللي را مورد بحث قرار مي‌دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید