عبدالله: رهایی زندانیان طالبان نباید رنگ کمپاینی به خود بگیرد

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید می‌کند که رهایی زندانیان طالبان از زندان‌های کشور با حسن نیت صورت گرفته و نباید رنگ کمپاینی به خود بگیرد.
آقای عبدالله که روز دوشنبه (27 جوزا) در نشست شورای وزیران در کابل صحبت می‌کرد گفت، رهایی زندانیان طالبان با حسن نیست صورت گرفته است.
ده روز پیش از این در جریان روزهای عید فطر، فرمان رهایی نزدیک به 900 زندانی طالبان را از زندان‌های کشور صادر کرد که روند آزاد سازی این زندانیان از یک هفته به‌این‌سو آغاز شده است.
گروه طالبان نیز از آزادی زندانیان شان از سوی حکومت افغانستان استقبال کرده است.
اما رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید می‌کند: “اگر رهایی زندانیان طالبان و سایر تلاش‌هایی که در روند صلح صورت می‌گیرد جنبه کمپاینی به خود بگیرد، تاثیر اصلی خود را از دست خواهد داد.”
آقای عبدالله تصریح کرد که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید اقداماتی که برای پیشبرد کارهای حکومت یا زمینه سازی برای گفت‌وگوهای صلح صورت می‌گیرد از مسایل انتخابات کنار بماند؛ به گفته‌ رییس اجرایی” یک نفر نمی‌تواند قهرمان صلح باشد.”
او، اظهار داشت که اجماع بین‌المللی در روند صلح افغانستان رو به افزایش است و تا تامین صلح در کشور باید فشارهای جهانی بر گروه‌های هراس افگن ادامه داشته باشد.
رییس اجرایی  تاکید کرد که اجماع ملی در روند صلح به میان آمده و اکثریت قاطع مردم هم اکنون طرفدار برقراری ثبات در کشور هستند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که همزمان با افزایش حملات طالبان در برخی از مناطق کشور، رهایی زندانیان این گروه از سوی حکومت با انتقادهای زیادی همراه بوده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید