کمیسیون حقوق بشر: در ده سال گذشته، بیش از 75 هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که در جریان ده سال گذشته، بیش از 75 غیرنظامی در کشور کشته شده‌اند.
ایوب اصیل، معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در گفتمانی زیر نام “مصالحه” در کابل، پیامدهای جنگ جاری افغانستان را جبران ناپذیر خواند.
آقای اصیل گفت که براساس بررسی‌های کمیسیون حقوق بشر در جریان ده سال گذشته، 75 هزار و 316 فرد ملکی در جنگ در کشور کشته شده‌اند.
او، تداوم جنگ را مشکلی خواند که سبب کشتار بیشتر غیرنظامیان و نقض ارزش‌های حقوق بشری در کشور شده است.
معاون کمیسیون حقوق بشر با اشاره به تدویر نشست‌های معطوف به صلح افغانستان که از یک سال به این سو افزایش یافته گفت که دو طرف منازعه برای برقراری صلح باید تلاش کنند.
آقای اصیل، اما تاکید کرد که صلح درصورتی برقرار خواهد شد که به ارزش‌های حقوق بشری احترام گذاشته شود. به بیان او بدون تضمین حقوق و ارزش‌های بشری، صلحی صورت نخواهد گرفت.
آقای اصیل تصریح کرد که ارزش‌های حقوق بشری مردم افغانستان که در قانون اساسی کشور درج شده‌اند باید در روند گفت‌وگوهای صلح جایگاه محوری پیدا کند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که به زودی قرار است دو نشست معطوف به صلح افغانستان بین نمایندگان حکومت و طالبان و امریکا و طالبان در قطر برگزار شود.
جمهوری فدرال آلمان ابتکار عمل در برگزاری نشست بین دولت و طالبان را به عهده داشته و برحفظ حقوق اساسی مردم در روند صلح تاکید دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید