سناي امريکا فروش سلاح به رياض را ممنوع کرد

سناي امريکا، به توقف ارايه اضطراري بيش از هشت ميليارد دالر تسليحات به عربستان سعودي، امارات متحده عربي و اردن راي داد.

مصوبه‌هاي سنا در اين زمينه 22 قرارداد مستقل در زمينه تعمير و نگهداري هواپيما، و فروش بم‌هاي هدايت دقيق، جنگنده‌هاي اف 15، موشک‌هاي ضد تانک و ديگر تسليحات را به عربستان سعودي، امارات متحده عربي و اردن را در برمي‌گيرد.

دولت دونالد ترمپ در اوايل ماه جوزا، به کنگره ايالات متحده اعلام کرد که به‌ دليل افزايش تنش با ايران، فروش اضطراري بيش از هشت ميليارد دالر تسليحات نظامي را در قالب 22 معامله فروش به عربستان و امارات و اردن عملياتي مي‌کند.

دو مصوبه سنا در مقابله با اين تصميم با 53 راي مثبت در برابر 45 راي مخالف، و مصوبه سوم با 51 راي موافق در برابر 45 راي مخالف به گرچه انتظار مي‌رود اين مصوبات از تصويب مجلس نماينده‌گان نيز بگذرد، اما دونالد ترمپ بيشتر وعده داده است که چنين مصوباتي را وتو خواهد کرد.

سناي امريکا براي بي‌اثر کردن تصميم وتوي رييس جمهور به 67 راي موافق نياز دارد که نظر به نتايج راي‌گيري روز پنج‌شنبه، دستيابي به آن محتمل نخواهد بود.

کاخ سفيد گفته است که توقف فروش تسليحات؛ «ممکن است حامل اين پيام ارزيابي شود که ايالات متحده شرکا و متحدان خود را درست در شرايطي که تهديدات عليه آن‌ها رو به افزايش است، تنها مي‌گذارد.»

اما حاميان مصويه سنا، از جمله سناتور دموکرات باب منندز و سناتور جمهوري‌خواه ليندسي گراهام گفته اند، اين مصوبه پيامي فراحزبي به رياض مي‌فرستد که واشنگتن از نقض حقوق بشر از جمله قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد سعودي، ناخشنود است.

برخي از حاميان اين مصوبه نيز نگراني عميق خود را از مشارکت عربستان سعودي و امارات متحده عربي در جنگ يمن ابراز کرده‌اند که به توصيف سازمان ملل وخيم‌ترين بحران انساني در جهان است.

روز پنج‌شنبه، در تحولي ديگر در همين زمينه يک مرجع عالي قضايي در بريتانيا حکم داد که دولت اين کشور با اجازه دادن به صدور تسليحات به عربستان سعودي که ممکن است در جنگ يمن به کار رفته باشد، قانون را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، هرچند اين تصميم دادگاه به معناي توقف بلادرنگ صدور اسلحه به عربستان سعودي نخواهد بود، از اين پس در تأييد جواز صادرات اسلحه به آن کشور که بزرگ‌ترين خريدار تسليحات ساخت بريتانياست مانع ايجاد خواهد کرد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید