عراق زیر سایه تشدید تنش‌های ایران و امریکا

مقام‌های عراقی به خبر گزاری رویترز گفته اند، چانه زنی در مورد جزییات قرار داد اکسان موبیل و هم‌چنان نگرانی های امنیتی تحت تاثیر تشدید تنش بین ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر مانع نهايی شدن این قرارداد شده است

تا چند هفته پیش به نظر می‌رسید که قرارداد ۵۳ میلیارد دالری شرکت اکسان موبیل با عراق یک گام بزرگ در راستای برنامه های بلندپروازانه این شرکت برای توسعه میادین نفتی عراق باشد.

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی، از قول چهار مقام عراقی مطلع از مذاکرات نوشته است، به دلیل ایرادهای دولت عراق به این قرارداد این معامله در حال حاضر به بن بست رسیده است. مقام‌های عراقی به دلیل حساسیت موضوع حاضر نشدند، نام‌شان در گزارش فاش شود.

به گفته آن‌ها یکی از موانع اصلی پیشنهاد اکسان موبیل برای نحوه تامین هزینه این طرح هاست. این شرکت خواهان دریافت سهمی دو برابر از میزان تولید نفت است. اما دولت عراق با این سهمیه بندی مخالف است و می‌گوید، حاکمیت عراق بر منابع نفتی کشور را نقض می‌کند.

یک مقام عراقی دخیل در مذاکرات گفت این کشور قراردادی با شرایط پیشنهادی شرکت اکسان موبیل را امضا نخواهد کرد.

این شرکت نفتی امریکایی در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز حاضر نشد در مورد شروط قرارداد و مذاکرات اظهار نظر کند.

یکی از مسوولان عراقی این پروژه نفتی گفته است، مذاکرات در حال پیش‌رفت است و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک دو طرف به توافق برسند.

دو مرحله از تخلیه کارکنان شرکت اکسان موبیل از عراق تحت تاثیر تشدید تنش بین ایران و امریکا نیز بی‌تاثیر نبوده است.

نخستین مورد از خروج کارمندان این شرکت در ماه مه و پس از تخلیه صدها نفر از کارمندان غیرضروری دفاتر دیپلماتیک امریکا از عراق به دلیل نگرانی‌های امنیتی ناشی از ایران و گروه‌های شیعه عراقی مورد حمایت آن اجرا شد.

تخلیه دوم هفته اخیر و در پی شلیک موشک به نزدیکی دفاتر و تاسیسات اکسان موبیل در عراق انجام شد که مسوولان محلی گفته اند کار شبه نظامیان مورد حمایت ایران بوده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشش افزوده است، دولت ایران تاکنون در مورد این حملات اظهار نظری نکرده است، اما تخلیه کارکنان شرکت اکسون موبیل نشانه ای از تداوم بی ثباتی در عراق تحت تاثیر تنش های اخیر بین ایران و امریکاست.

عراق از معدود کشورهای جهان است که هم با امریکا و هم ایران مناسبات دوستانه ای دارد. بسیاری از مقامات عراقی گفته اند، بن بست در مذاکرات با شرکت اکسان موبیل و تخلیه کارمندان این شرکت نشانه ای از محدودیت قدرت آمریکا در عراق است.

یک مقام عراقی که مسوول نظارت بر فعالیت شرکت‌های خارجی است، گفته است:«شرکت اکسان موبیل در واکنش به ناآرامی های منطقه‌یی کارمندان خود را از عراق خارج کرد. سوال این است که این شرکت با در نظر گرفتن بی ثباتی دایم درمنطقه چگونه می‌تواند یک پروژه ۵۳ میلیارد دالری را اجرا کند. آن‌ها ممکن است دوباره این طرح را رها کنند و این به بخش انرژی عراق لطمه خواهد زد.»

عراق دومین صادر کننده نفت در اوپک است و پس از سال‌ها جنگ و مشکلات اقتصادی اجرای چنین پروژه هایی برای این کشور اهمیت فراوانی دارد.

طبق مفاد کلی این قرارداد شرکت اکسون موبیل قرار است تاسیسات استخراج و خطوط لوله انتقال نفت در عراق را توسعه دهد.

یک سخن‌گوی دولت عراق گفته است، وزیر خارجه امریکا در ماه مه در جریان سفر به بغداد و در یک تماس تلفنی با عادل عبدال‌مهدی نخست وزیر عراق در مورد این قرارداد مذاکره کرده است.

آقای عبدال‌مهدی ماه گذشته گفته است، عراق به امضا قرار داد ۵۳ میلیارد دالری با اکسان موبیل و شریک آن شرکت چینی پتروچینا نزدیک است.

منبع: سایت رادیو فردا

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید