اردوغان در دو راهه

نتايج انتخابات شهرداري استانبول اعلام شد. اکرم امام اوغلي نامزد حزب جمهوري خواه خلق با کسب بيش از 54 فيصد آرا به کرسي شهرداري استانبول راه يافت.

استانبول مرکز مالي، تجاري و سياحتي ترکيه است. 20 درصد جمعيت ترکيه در اين شهر زنده‌گي مي‌کند و عايد ناخالص استانبول بيش از 30 فيصد، مجموع کل عايد سالانه ترکيه است. اين در حالي است که در انتخابات دوماه پيش شهرداري نيز امام اوغلي با 15 هزار تفاوت راي برنده‌ي انتخابات شد.

به گزارش رسانه‌ها به نقل از سیاسیون ترکیه، با مداخله آشکار اردوغان شوراي عالي انتخابات در يک تصميم فراقانوني نتايج را ابطال و به برگزاري مجدد انتخابات حکم کرد‌. اما اين بار انتخابات رنگ و بوي متفاوتي را به خود گرفت.

مردم تنها به گزينش شهردار پاي صندوق راي نرفتند، بلکه روي رهبري و مشروعيت رجب طيب اردوغان رييس جمهوری و رهبر حزب عدالت و توسعه نيز به راي گيري گذاشتند.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش کرده اند که با وجود غيرعادلانه بودن وسط پيکارهاي انتخاباتی عليه نامزد حزب مخالف و استفاده از امکانات دولتي به نفع نامزد مورد نظر اردوغان و داشتند ابزار وسيع تبليغات، امام اوغلي توانست با تفاوت بيش از 800هزار راي برنده انتخابات شود. نتيجه به دست آمده نه تنها لطمه بزرگ به اعتبار اردوغان بود، بلکه جراأت مخالفان درون حزبي را در برابر يکه‌تازي و خودخواهي‌هاي اردوغان بلند برد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید