ترمپ در روز استقلال امريکا: هيچ غيرممکني براي ايالات متحده وجود ندارد

 

دونالد ترمپ، رييس جمهوري ايالات متحده، در سالگرد استقلال اين کشور از ارتش امريکا قدرداني کرد و بر قدرت امريکا در عرصه‌هاي نظامي، علمي و تکنولوژيک تاکيد نموده است.

آقاي ترمپ که در بناي يادبود “آبراهام لينکن” در مرکز واشنگتن سخنراني مي‌کرد اظهار داشت، «ملت ما قدرت‌مندتر از هر زماني در گذشته است»، سخني که پيش از اين نيز بارها در جمع هواداران خود عنوان کرده بود.

او، گفته است: “تا مادامي که ما بر سر آرمان‌هاي خود ايستاده باشيم، تا مادامي که ما تاريخ بزرگ‌مان را به ياد داشته باشيم و تا مادامي که نبرد براي آينده بهتر را متوقف نکرده باشم، آن وقت هيچ چيزغيرممکني براي آمريکا وجود نخواهد داشت.”

اين سخنراني رييس جمهوري ايالات متحده در شرايطي انجام شد که مناطق مرکزي واشنگتن و به ويژه مقابل کاخ سفيد، صحنه تقابل هواداران و مخالفان دونالد ترمپ بود. اين تقابل، اما به خشونت کشيده نشد جز يک مورد که فردي پرچم امريکا را به آتش کشيد.

آقاي ترمپ در سخنراني خود از جورج واشنگتن، نخستين رييس جمهوري ايالات متحده، و ديگر انقلابيوني گفت که بيش از دو قرن پيش ارتش بريتانيا را شکست دادند.

او، همچنين از ارتش امريکا و دانش‌مندان هوا فضاي اين کشور سخن گفت که ماه را تسخير کرده‌اند و سپس اطمينان داد که دانش‌مندان ايالات متحده کره مريخ را هم به تسخير خود درخواهند آورد.

بخش ديگر سخنراني رييس جمهوري امريکا به دانش‌منداني چون گراهام بل، مخترع تلفن بل و برادران رايت اختصاص داشت. اما اين ميان نمايش قدرت نظامي ايالات متحده در روز سالگرد استقلال اين کشور توجه بيشتري را جلب مي‌کرد از جمله تانکي که مقابل بناي يابود لينکن مستقر شده بود و پرواز جتهاي جنگي.

سخنراني دونالد ترمپ در جشن‌هاي سالگرد استقلال اساساً امري نامتعارف به شمار مي‌رود چرا که اين جشن‌ها عموماً جشن‌هايي مردمي هستند. از اين رو تصميم وي با انتقادها و نگراني‌هاي بسياري همراه بوده است که رييس جمهوري از اين مراسم استفاده سياسي کند، اگرچه آقاي ترمپ در سخنراني خود از پرداختن به اختلافات داخلي خودداري کرد.

آخرين سخنراني يک رييس جمهوري امريکا در روز استقلال اين کشور به حدود هفتاد سال پيش بازمي‌گردد که هري ترومن در دوران جنگ کوريا به مناسبت صد و هفتاد و پنجمين سال‌روز امضاي بيانيه استقلال در جمع مردم سخنراني کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید