در قطر مذاکره مي‌کنند، در افغانستان خون مي‌ريزانند!

سرمقاله روز دوشنبه

در حالي که گفت‌و‌گوها براي صلح وارد مرحله بسيار حساسي گرديده است، اما وحشت و جنايات طالبان در برابر مردم شدت گرفته است. اين گروه در چند روز اخير دو بار دست به جنايت وحشتناکي زدند. در هردو نوبت طالبان موترهاي حامل مقادير زياد مواد انفجاري را در نزديکي مکتب‌هاي انفجار داده اند که در آن‌ها صد هاتن از فرزندان اين کشور مشغول فراگيري درس بودند.

در هردو نوبت در اثر اين انفجارات وحشتناک ده‌ها تن از کودکان معصوم ما جراحت برداشته و روانه شفاخانه ها شدند و خانواده هاي شان گرفتار مصيبت و اندوه گرديدند.

ديروز در ساعاتي  که قرار بود حدود شصت تن از چهره‌هاي سیاسی، فعالان مدنی به‌شمول فعالان حقوق زن با نماينده‌گان طالبان در دوحة قطر ديدار و با آن‌ها وارد گفت‌وگو شوند، موتر مازدايي حامل مواد انفجاري در نزديکي دو مکتب در شهرغزني توسط يک انتحاري طالبان انفجار داده شد. اين رویداد تروریستی جان بیشتر از 17 تن را گرفت و 179 تن به‌شمول کودکان دانش‌آموز را زخمی کرد.

حمله موتربم در غزنی بار ديگر نشان داد که طالبان گروه قسي القلب آشتی پذیر نیستند و هيچ‌گونه موازين و اصول اسلامي و انساني را درجنگ رعايت نمي‌کنند و به جاي دشمنان شان، کودکان را  آماج قرار مي‌دهند.  اين گروه به زنده‌گي غير نظاميان توجه نکرده، در حملات شان زنده‌گي و جان و مال آنان را مورد تهاجم قرار مي‌دهند.

در اين گونه حملات افزون بر کشته و زخمی شدن خسارات هنگفت نیز به غیر نظامیان وارد شده مردم خانه و سرپناه شان را از دست مي‌دهند. در حالي که مردم بيچاره ما امروز گرفتار فقر و تنگ‌دستي هستند و انجام حلات تروریستی طالبان نیز بلای دیگریست اکه زندگی را بر آنان را دشواز ساخته است.

حالا معلوم نيست زماني که طالبان روزانه صدها تن کودک، زن و مرد بيگناه را مي‌کشند، چگونه خود را داعيان اسلاميت و پيروان قرآن و سنت پيامبر گرامي اسلام مي‌دانند. آيا در تعاليم دين مبين اسلام حمله به مردم بيگناه غير نظامي روا دانسته شده است؟

همه مي‌دانند که اعمال طالبان در جنگ ها خلاف موازين اسلامي است و با ارشادات خداوندي و شعاير اسلامي برابر نمي باشد.

ما اميدواريم که جامعه جهاني هنگام گفت‌وگو با طالبان اين گونه مسايل را به طالبان ياد آور شوند و به طالبان امتياز بيشتر ندهند. مردم افغانستان فقط به‌خاطر پايان دادن به جنگ چهل ساله در کشور به گفت‌وگو روي آورده‌اند ورنه همه مي‌دانند که طالبان تروريست‌هايي هستند که همه روزه زنده‌گي مردم ما را تباه مي‌کنند و تأسيسات عام المنفعه را به آتش  مي‌کشند و جاده ها را با بم‌ها منفجر مي‌کنند تا بيگانه گان از ايشان راضي باشند.

مذاکره کننده طرف بايد  در گفت‌وگوهاي شان از طالبان بخواهند که به اين جنايات شان پايان دهند و دست از کشتار مردم بردارند. بهتر است براي رضاي خداوند بزرگ ديگر از ادامه جنگ دست بردارند و بگذارند تا گفت‌وگو هاي صلح به نتايج مطلوب برسد و به لطف خداوند زمينه تأمين صلح در کشور فراهم گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید