عوام فریبی هم حد و مرزی دارد!

قشلاقی

سرمقاله

عوام فریبی یکی از راهکارهای سیاست‌مداران دماگوژیست است. در این شیوه سیاست‌مداران می‌کوشند به هرگونه ممکن مردم را فریب دهند. سیاسیون عوام‌فریب در این مسیر هیچ کاری را که بتواند برای جلب توجه مردم مفید واقع شود، رها نمی‌کند. رهبران دماگوژیست سعی می‌کنند به نوعی روی احساسات مردم تأثیر وارد کنند، آن را تحریک کرده، هیجان و عواطف عمومی را برانگیزند.

رییس جمهوری کشور این روزها این گونه است و سعی می‌کند با نمایش‌های مضحکی خود را در انظار و اذهان مردم جا دهد و از خود شخص وفادار و خدمت‌گزار به مردم به نمایش بگذارد.

رییس جمهوری کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری که معلوم نیست برگزار خواهد شد و یانه، کمپاین‌های انتخاباتی خود را شروع کرده است. او، در  این پروسه حتا مراسم گشایش پروژه‌هایی را عملی می‌کند که قبلاً عملی شده است و او یک بار دیگر این مراسم را به جا می‌کند، تا به مردم وانمود کند که این پروژه‌ها محصول کارهای او می‌باشد.

در ماه جوزای سال گذشته سعادت منصور نادری کار احداث فاز اول کمپلکس اداری را در دارالامان افتتاح و سنگ تهداب آن را گذاشت. در آن زمان مردم امیدوار شده بودند که سرانجام ادارات دولتی در افغانستان از لحاظ جا و مکان انسجام پیدا کنند، تا مراجعین برای اجرای کارهای شان در سراسر شهر سرگردان نشوند.

اما دیروز مردم کابل شاهد راه اندازی یک بار دیگر این مراسم بودند. به این مناسبت راه های منتهی به دارالامان را مسدود کرده بودند. در حالی که گرمای هوا به بیش از سی و پنج درجۀ حرارات می رسید، مردم در گرمای سوزان، راه های درازی را پای پیاده پیمودند تا به محلات کار و منازل شان رسیدند.

علت این راه بندان این بود که رییس جمهور اشرف غنی یک بار دیگر سنگ تهداب کمپلکس ادارای نهاد های دولتی را در دارالامان گذاشت، سنگ تهدابی که حدود یک سال پیش یک مقام دیگر آن را گذاشته بود.

شهروندان افغانستان این را می‌دانند که دوران کاری ریاست جمهوری اشرف غنی سال‌های خونینی بوده است. در این سال‌ها نه تنها مردم آرامش و راحتی ندشتند، بل سفره‌های غذای شان کوچک‌تر شد و در این سفره‌ها قوت و لایموتی برای فرزندان مردم وجود ندارد.

این در حالیست که اشرف غنی در دوران کمپاین‌های ریاست جمهوری خویش در پنج سال پیش به مردم وعده داده بود که در دسترخوان شان تغییر وارد خواهد کرد.

رییس جمهور چنین تغییری را در دسترخوان‌های مردم وارد کرده است منتهی این تغییر، تغییری منفی بوده و نان از دسترخوان مردم گم شده است.

مردم نیک می‌دانند که برنامه‌های کاری ریاست جمهوری اشرف غنی چیزی نبوده است که او، به آن‌ها افتخار کند.

مردم از حکومت می خواهند که اگر درهای شان را مداوا نمی‌کند، به مردم درد ندهد. شهروندان افغانستان هم‌چنان می‌دانند که کی‌ها به مردم و کشور کار می‌کنند و نمی‌کند. عوام‌فریبی در میان مردم ما راهی ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید