نی: حکومت بايد جهت ادامه فعاليت رسانه‌ها تلاش کند 

وضعیت رسانه‌ها با گذشت هر روز شکننده‌تر می‌شود. در یک هفته‌ی اخیر، یک کارمند یک رسانه‌ محلی کشته شد،  یک رادیویی محلی بسته شد و دو خبرنگار به دلیل تهدید‌های طالبان  از کار شان استعفا کردند.  هر چند در شش ماه نخست سال روان میلادی، شاهد کاهش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران نسبت به شش ماه سال گذشته‌ی میلادی کمتر شده، اما تهدیدی که از سوی طالبان در تاریخ سوم سرطان صورت گرفت، وضعیت را تغییر داد.

در حمله‌ی مهاجمان به یکی از نهاد‌های وزارت دفاع در ناحیه‌ی شانزدهم کابل، یک کارمند تلویزیون شمشاد کشته و هفت کارمند دیگر آن زخم برداشتند.

عبدالرووف ایمل‌زی از افراد امنیتی تلویزیون خصوصی شمشاد در جریان درگیری مهاجمان انتحاری با نیروهای امنیتی مورد هدف قرار گرفته و ‌کشته شد.

در همین حال، نادرشاه صاحب‌زاده گرداننده‌ی برنامه‌های ادبی و اجتماعی رادیوی محلی «گردیز غږ» از سوی تفنگ‌دارانی که شناخته نشدند، کشته شد.

نادرشاه شام روز جمعه تاریخ ۲۱ سرطان ناپدید گردیده و ساعت هشت صبح شنبه ۲۲ سرطان، نیروهای امنیتی جسدش را در منطقه‌ی باغ پیر شهر گردیز در حالی پیدا کردند که چشم‌هایش برون شده و به گونه‌ی بی‌رحمانه‌یی به قتل رسیده بود. با کشته شدن صاحب‌زاده، این هفتمین قربانی رسانه‌های افغانستان در سال روان میلادی است. تهدیدها از سوی گروه طالبان، سبب شد که دو کارمند یک رادیوی محلی در ولایت ارزگان مجبور به استعفا از کار خبرنگاری شدند.

یک رادیوی محلی در ولایت غزنی نیز، پس از تهدید‌های که گفته می‌شود از سوی طالبان دریافت کرد، مجبور به توقف نشراتش گردید.

رادیو سما در ولایت غزنی پس از آن نشراتش را متوقف کرد که به گفته‌ی مدیر این رادیو تهدید‌های از سوی گروه طالبان دریافت کرد.

نی؛ نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، با نشر خبرنامه‌ی گفته است که وضعیت موجود، نگرانی جامعه‌ی رسانه‌ای را افزایش داده و حکومت باید از جهت رفع این نگرانی‌ها تلاش نموده و نگذارد که رسانه‌ها فعالیت شان متوقف و خبرنگاران به دلیل تهدیدها کارشان را ترک کنند.

نی، آمده از حکومت می‌خواهد، تأمین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران را در اولویت کار‌های خویش قرار دهد.

در خبرنامه به عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی این نهاد آمده است: “پس از تهدید طالبان، شاهد  مجبور به استعفا از کار خبرنگاری شدند.

یک رادیوی محلی در ولایت غزنی نیز، پس از تهدید‌های که گفته می‌شود از سوی طالبان دریافت کرد، مجبور به توقف نشراتش گردید.

رادیو سما در ولایت غزنی پس از آن نشراتش را متوقف کرد که به گفته‌ی مدیر این رادیو تهدید‌های از سوی گروه طالبان دریافت کرد.

نی؛ نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، با نشر خبرنامه‌یی گفته است که وضعیت موجود، نگرانی جامعه‌ی رسانه‌یی را افزایش داده و حکومت باید از جهت رفع این نگرانی‌ها تلاش نموده و نگذارد که رسانه‌ها فعالیت شان را متوقف و خبرنگاران به دلیل تهدیدها کارشان را ترک کنند.

نی، از حکومت می‌خواهد، تأمین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران را در اولویت کار‌های خویش قرار دهد.

در خبرنامه به قول عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی این نهاد آمده است: “پس از تهدید طالبان، شاهد  کشته شدن دو کارمند رسانه و بسته شدن یک رادیو بودیم، این نگرانی ما را نسبت به مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش داده است. در وضعیت کنونی که تهدید جدی متوجه رسانه‌ها است، این نگرانی نیز به وجود می‌آید که هر کس و یا گروهی می‌تواند در مقابل رسانه‌ها دست به خشونت زده و آخر روز عملش را به گروه طالبان نسبت دهد.»

این نهاد تاکید کرده است، حکومت افغانستان مکلف است تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در اولویت کار‌هایش قرار دهد، تا باشد به نیاز‌های مبرم کنونی پاسخ داده شود، در غیر آن پاسخ‌گوی هر نوع عواقب بد این مهم، حکومت خواهد بود.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید