نهادهاي ناظر برانتخابات: نشر گزارش‌ها مبني بر آزار جنسي بانوان در ارگ، روي مشارکت شان  در انتخابات تأثير منفي خواهد داشت

 

مجلس سنا: احتمالاً جامعه جهاني صلح را نسبت به انتخابات، در اولويت کاري خود قرار دهد

نهادهای ناظر برانتخابات افغانستان تاکید می‌کنند که با نشر گزارش‌ها مبنی بر آزار جنسی بانوان در ارگ ریاست جمهوری، ممکن است شمار زیادی از بانوان کشور از اشتراک در روند انتخابات ریاست جمهوری خود‌داری کنند و این موضوع، روی مشارکت بانوان در انتخابات تأثیر منفی خواهد داشت.

هرچند حبیب‌الله احمدزی  مشاور پیشین اشرف غنی که چندی پیش گفته بود، مقام‌های حکومتی در ارگ در بدل واگذاری سمت‌های حکومتی به زنان از آن‌ها رشوه جنسی می‌‌گیرند، روز دوشنبه در نشست خبری، اظهارات خود را به گونه‌یی پس گرفت.

آقای احمدزی گفت، حرف او، تحریف شده و اظهارات‌اش تنها به یک حلقه خاص بود که حکومت باید آن‌ها را شناسایی و مجازات کند، اما پس از آن

“بی بی سی” در گزارشی با شماری از زنانی که مورد آزار جنسی از سوی مقام‌های حکومتی قرار گرفته اند، پرده برداشت، این گزارش با واکنش‌های تند در صفحات اجتماعی و محافل سیاسی همراه شد.

شماری از چهره‌های سیاسی، به‌شمول، داکتر عبدالله رییس اجرایی، سرور دانش معاون رییس جمهور، معاونت سازمان ملل متحد  در کابل خواهان بررسی قضایای فساد اخلاقی و آزار جنسی بانوان در ارگ شده اند.

صغرا سعادت سخن‌گوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان ( تیفا) روز سه‌شنبه (25 سرطان) در یک نشست خبری در کابل، طرح اتهام آزار جنسی زنان در ارگ را دارای تأثیرات منفی در انتخابات خواند.

خانم سعادت تاکید کرد که اتهام یاد شده با بررسی و بدون بررسی روی مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری آینده تأثیر منفی خواهد گذاشت.

او، تصریح کرد که این اتهام که احتمال می‌رود بنا برمعاملات پنهانی مطرح شده باشد، اعتبار مردم به ویژه زنان را در نهادهای رسمی شامل حکومت و کمیسیون‌های انتخابات به شدت لطمه زده است.

سخن‌گوی تیفا نحوه طرح اتهام آزار جنسی زنان در ارگ از سوی یک مشاور پیشین رییس جمهور را نادرست توصیف کرده افزود که این مسأله می‌بایست در ارگان‌های عدلی و قضایی به گونه مطرح می‌شد که روی اعتبار مردم بر نهادهای رسمی لطمه وارد نمی‌کرد.

یوسف رشید رییس بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان “فیفا” طرح اتهام آزار جنسی زنان در ارگ و کمپاینی شدن این موضوع بین تیم‌های انتخاباتی را دارای تأثیرات منفی در انتخابات خواند.

از سویی‌هم، اعضای مجلس سنا تاکید دارند که ادعای آزار جنسی زنان در ارگ ریاست جمهوری حیثیت تمامی زنان افغانستان را زیر پرسش برده و نباید با معذرت خواستن مدعی به این مسأله سرپوش گذاشته شود.

اعضای مجلس سنا در نشست روز سه شنبه(25 سرطان) مجلس سنا تاکید کردند که به این ادعا نباید تنها با معذرت خواستن از رییس جمهور خاتمه داده شود.

گلالی اکبری یک عضو مجلس گفت: “معذرت خواستن از رییس جمهوری درد زنان افغان ناشی از اتهام آزار جنسی در ارگ را دوا نمی‌کند و نمی‌تواند لکه آزار جنسی بر زنان را پاک کند”.

رحمت الله اچکزی عضو مجلس دیگر با اشاره به اظهارات اخیر آقای احمدزی گفت که او اصل ادعای خود را منکر نیست و هنوز تاکید دارد که اسناد کافی در مورد سوء استفاده جنسی برخی حلقاتی در اختیار دارد.

بایومتریک/ انگشت نگاری زنان در انتخابات:

آقای رشید با اشاره به برنامه بایومتریک زنان در انتخابات، موضع کمیسیون در چگونه‌گی استفاده از این ابزار به ویژه ثبت یا عدم ثبت تصویر زنان را نامشخص خواند.

او، تاکید کرد که کمیسیون هرچه زودتر باید در این مورد تصمیم بگیرد.

نعیم ایوب زاده رییس تیفا دراین باره گفت که کمیسیون از چگونه‌گی مدیریت دستگاه بایومتریک در انتخابات تاکنون اطمینان نداده است؛ او اضافه کرد که مسأله تصویر برداری بایومتریک از زنان رای دهنده تاکنون مورد منازعه است اما کمیسیون بنابر ضرورت تخنیکی در این بخش باید عمل کند.

چالش‌های انتخابات و مسأله بودجه:

رییس تیفا، مشخص نشدن بودجه انتخابات، تهیه نشدن فهرست شفاف رای دهنده‌گان و بی‌اعتمادی روزافزون مردم به نهادهای انتخاباتی را از دیگر چالش‌های خواند که روی این پروسه سایه افگنده است.

آقای ایوب زاده تاکید کرد که جامعه جهانی در حمایت از انتخابات افغانستان موضع ناهماهنگ داشته و تعهدات مالی خود را به شکل کتبی مشخص نکرده که این عوامل نگرانی از به بحران رفتن انتخابات ریاست جمهوری را افزایش داده است؛ به بیان او بدون حمایت جامعه جهانی، رفتن به سمت انتخابات، خودکشی انتخاباتی تلقی می‌شود.

اعضای مجلس سنا هم‌چنان در بخشی دیگر صحبت‌های‌شان، از این‌که احتمالاً جامعه جهانی نسبت به انتخابات، صلح را در اولویت کاری خود قرار داده ابراز نگرانی کرده و تاکید دارند که تعویق انتخابات تحت هیچ شرایطی به نفع کشور نیست.

عبدالرحیم حسنیار یک عضو مجلس سنا در این خصوص گفت: “برگزاری انتخابات در وقت معینه (6 میزان) باید یک امر قطعی باشد، هیچ پروسه‌ی نباید انتخابات را سبوتاژ کند؛ زیرا سرنوشت مردم و تأمین صلح در کشور بستگی به انتخابات دارد.”

گل احمد اعظمی هم گفت که صلح و انتخابات رابطه مستقیم دارد و مردم افغانستان منتظر برگزاری انتخابات در وقت و زمان معین آن هستند و نباید یکی از این دو روند، روند دیگری را تحت تأثیر قرار دهد.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات روز گذشته اعلام کرد، هزینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 6 میزان بالغ بر149 میلیون دالر منظور شده که از میان 90 میلیون دالراز سوی دولت و 59 میلیون دالر از سوی جامعه جهانی پرداخت خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید