طالبان فعالیت 24 مرکز بهداشتی کمیته سویدن در میدان وردک را  متوقف کردند

گروه طالبان 24 مرکز درمانی را در ولایت‌های مسدود کرده و به مسوولان این مراکز هشدار داده اند که پس از این اجازه فعالیت ندارند.

این مراکز بهداشتی که از سوی یک نهاد مدد رسان خارجی موسوم به ” کمیته سویدن برای افغانستان” تمویل می‌شدند، با بسته شدن شان هزاران تن از باشنده‌گان میدان وردک از خدمات بهداشتی محروم شده اند.

کمیته سویدن با نشر خبرنامه‌ی گفته است، افراد گروه طالبان در ولایت میدان وردک ۴۲ مرکز بهداشتی که از سوی این نهاد تمویل می‌شدند را مسدود کردند.

در خبرنامه کمیته سویدن آمده است که پس از حمله نیروهای امنیتی در ولسوالی دایمیرداد میدان وردک، بر یکی از شفاخانه‌های مربود به این نهاد، طالبان این کمیته را مجبور کرده اند، تا به فعالیت‌هایش در این ولایت پایان دهد.

کمیته سویدن برای افغانستان و مقام‌های حکومت افغانستان اعلام کردند که هفته گذشته، چهار تن در پی عملیات شبانه نیروهای امنیتی بر یک شفاخانه در ولایت وردک کشته شده اند.

این کمیته سویدن حمله را محکوم کرد، اما طالبان مسوولان این نهاد را به ناکامی در حفظ امنیت افراد ملکی متهم کردند.

خبرنامه کمیته سویدن برای افغانستان به نقل از سونی منسون، مسوول این نهاد، نوشته است: “مجبور کردن کمیته سویدن برای بستن مراکز صحی‌ سبب عدم دسترسی مردم به خدمات صحی خواهد شد و در واقع این کار نقض آشکار حقوق بشری و قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.”

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ی تاکید کرده اند: “ما از کمیته سویدن در افغانستان انتظار داریم که دفاترش را در ولایت میدان وردک مسدود کند، چون آن‌ها در تضمین امنیت کارمندان شان که شهروندان افغانستان هستند، ناکام مانده اند.”

مسوولان کمتیه سویدن برای افغانستان، با ابراز نگرانی گفته اند، با مسدود شدن مراکز بهداشتی و شفاخانه‌ها در میدان وردک، روزانه دست‌کم ۵۷۰۰ بیمار به‌شمول زنان و کودکان با مشکلات زیاد رو به رو خواهند شد.

بر بنیاد خبرنامه کمیته سویدن برای افغانستان، این نهاد در مجموع ۷۷ مرکز بهداشتی در ولایت وردک، دارد که پس از هشدار طالبان بر آن‌ها،  تاکنون مجبور شده اند، فعالیت ۴۲ مرکز در این ولایت را متوقف کنند.

مسوول این کمیته در افغانستان خواستار بازگشایی فوری این مراکز درمانی در میدان وردک شده و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته اند که از هدف قرار دادن غیرنظامیان خودداری کنند.

کمیته سویدن برای افغانستان، بیش از ۶ هزار کارمند افغانستانی دارد که در ۱۴ ولایت این کشور به کار مشغولند.

این کمیته در سال ۱۹۸۰ در زمان حکومت کمونیستی توسط نیروهای شوروی تاسیس شد. بزرگ‌ترین حامی مالی آن، سازمان همکاری برای توسعه در سویدن است.

سانی مانسون، مدیر این سازمان خیریه در افغانستان گفته است: “مجبور کردن این کمیته به بستن تاسیسات صحی اش، به معنای جلوگیری از دست‌رسی مردم به دریافت معالجه طبی و خدمات صحی است و یک تخطی واضح از موازین حقوق بشر و قوانین بشری بین المللی به شمار می آید.”

در اوایل سال روان، طالبان به کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی صحت دستور دادند که در مناطق تحت کنترول  آن ها از فعالیت دست بکشند. طالبان از اقدامات «مشکوک» در طول برگزاری کمپاین های واکسین توسط این دو سازمان سخن گفتند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید