آيا  اتمر، عبدالله و حکمتيار با ايجاد ايتلاف واحد به رقابت عليه غني درانتخابات خواهند رفت؟ 

گزارش‌های ناتأیید شده حاکی از آن است که قرار است، آقایان عبدالله عبدالله، محمد حنیف اتمر و گلبدین حکمتیار نامزدان ریاست جمهوری انتخابات چهارم، با  ایجاد یک ایتلاف واحد، از یک تکت انتخاباتی حمایت نموده و به رقابت علیه محمد اشرف غنی رییس جمهور کنونی و نامزد ریاست جمهوری خواهند پرداخت.

منابع از درون این تیم‌های انتخاباتی تأیید کرده اند، که در روزهای گذشته میان این سه تیم انتخاباتی گفت‌وگوهای صورت گرفته است، اما تاکنون مشخص نشده که این گفت‌وگو در مورد چیست؟ شفافیت انتخابات یا ایجاد ایتلاف انتخاباتی بر علیه محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو؟

در حال حاضر محمد اشرف غنی از سوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری متهم به استفاده از صلاحیت‌ها و منابع حکومتی است که به بهانه‌های مختلف مصروف کمپاین‌های پیش از وقت است.

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چهارم، گزارش‌های ناتأیید شده از توافق احتمالی سه تیم‌های انتخاباتی روی یک نامزد مشخص  را حکایت دارد که حقیقت هدف این ایتلاف ایجاد جبهه‌ی انتخاباتی برعلیه آقای غنی در انتخابات ریاست جمهوی خواهد بود.

منابع از درون تیم انتخاباتی حنیف اتمر، داکتر عبدالله و گلبدین حکمتیار تأیید نموده که این سه تیم، در مورد برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه باهم گفت‌وگوهایی را انجام داده و این گفت‌وگوها در آینده نیز ادامه خواهد داشت، اما برخی منابع نزدیک به این سه تیم از احتمال توافق برسر یک نامزد مشخص نیز سخن گفته اند.

چند روز پیش داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت و نامزد ریاست جمهوری، تاکید کرد که بحران انتخاباتی دیگر برای هیچ کس پذیرفتنی نیست و باید انتخابات ریاست جمهوری آینده به صورت شفاف و به دور از تقلب برگزار شود، در غیر آن صورت کشور به بحران خواهد رفت.

از سویی‌ هم، برخی رسانه‌ها  به نقل از منابع نزدیک به تیم داکترعبدالله گزارش کرده اند که نماینده‌گان این تیم با آن که گفت‌وگوها با نماینده‌گان تیم‌های انتخاباتی آقای اتمر و آقای حکمتیار را تأیید می‌کنند، اما در مورد این که در مورد چه باهم گفت‌وگو کرده اند، جزییات ارایه نکرده اند.

اما قادر شاه، سخن‌گوی حنیف اتمر از “تیم انتخاباتی صلح و اعتدال” تأیید کرده است که نماینده‌گان این سه تیم روی برنامه مشترک درباره برگزاری انتخابات شفاف و به دور از تقلب، اصلاح نظام انتخاباتی و محدود ساختن صلاحیت‌های حکومت در جریان انتخابات به تفاهم رسیده اند.

او هم‌چنان تأیید کرده که میان سه نامزد؛ ” در باره توافق روی یک تیم واحد انتخاباتی نیز بحث وجود دارد و در بخشی که ما به گونه مشترک (برای انتخابات شفاف) کار کنیم به توافق رسیده‌ایم، اما در رابطه به این که تکت واحد داشته باشیم، به جزییات بحث‌ها نرسیده ایم. اما بحث‌ها در سطوح مختلف صورت گرفته است.”

از سویی‌هم، همایون جریر، از اعضای ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمیتار نامزد ریاست جمهوری، با آن که گفت‌و گو میان این سه تیم انتخاباتی در رابطه به کار مشترک برای برگزاری انتخابات شفاف را تأیید کرده، اما گفته است که در باره ایتلاف واحد تاکنون هیچ گفت‌وگو میان این سه تیم انتخاباتی مطرح نشده و این شایعات است.

پیش از این نیز خبرهای ناتأیید شده از محافل سیاسی حاکی از آن بود که قرار است تیم انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله و محمد حیف اتمر در انتخابات یک تکت واحد را ایجاد کنند و  در صورت پیروزی در انتخابات ششم میزان، آقای عبدالله به عنوان رییس اجرایی  و آقای اتمر به عنوان رییس جمهور در حکومت آینده با هم کار کنند.

 

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید