پياده‌رَوهاي زيرزمين، به‌گودال زباله‌ها تبديل شده‌اند

پیاده‌رَوهای زیرزمین در برخی از جاده‌های شهرکابل که به‌ارزش میلیون‌ها افغانی از بودجه‌ی شهرداری ساخته شده؛ اما به‌دلیل بی‌توجهی مردم و مسوولان، قابل استفاده نیست.

پیاده‌رَوهای‌که شهرداری کابل، سه سال پیش در نواحی ۱۱ و ۱۵، به‌هدف رفع ازدحام و رفت‎وآمد آسان مردم از یکسو به‌سوی دیگر جاده ساخته‎است. اما این پیاده‌رَوها نه‌تنها که تااکنون قابل استفاده نیستند، بل‌که به آلوده‌گی محیط زیست، انبارشدن زباله‌ها و تجمع معتادان نیز افزوده‌است.

شماری‌از باشنده‌های ناحیه ۱۵ شهرکابل مدعی‌اند که برخی ازاین پیاده‌رَوهای زیرزمین، حتا تبدیل به پای‌گاه افراد ولگرد و بداخلاق (چرسی، شرابی، قمارباز، بچه‌باز و…) شده و حتا باعث آزارواذیت عابران می‌شوند.

همایون باشنده منطقه پنج‌صدفامیلی خیرخانه که در نزدیک یکی ازاین پیاده‌رَوهای زیرزمین دوکان خوراکه‌فروشی دارد، به‌خبرنگار پَیک می‌گوید: «خیلی بد است که بگویم؛ اما حقیقت همین‌است که بسیاری از مردم رهگذر و حتا دکان‌داران همین محل به‌شمول خودم گاهی دراین زیرزمین، رفع حاجت می‌کنیم.»

به‌گفته‌ی این دکان‌دار، بوی بدی ناشی‌از استفاده‌ی این زیرزمین‌ها به‌جای تشناب، به‌حدی آزاردهنده است که حتا بیش‌تر مشتریان خودرا نیز به‌همین دلیل، از دست داده‌است.

محمد سالم ۲۵ ساله باشنده ناحیه یازدهم که در مقابل یکی دیگر ازاین پیاده‌رَوهای زیرزمین کراچی بولانی‌پزی دارد، می‌گوید که چندین‌بار این پیاده‌رو ازسوی پولیس و مردم محل بسته شده؛ اما بازهم شماری از معتادان دراین‌جا تجمع کرده و حتا باعث آزارواذیت مردم نیز می‌شوند.

یک سرباز پاسگاه امنیتی نزدیک به‌یکی ازاین پیاده‌روهای زیرزمین مربوط حوزه یازدهم پولیس کابل درحالی‌که مانع تصویربرداری دوربین پیک از محل شد و حاضر به گفت‌وگوهم نه‌شد؛ اما تاکید داشت که بارها از ورود و تجمع معتادان و انداختن زباله‌ها دراین مکان ممانعت کرده‌اند.

برخی دیگر از شهریان کابل‌هم، بی‌توجهی و عدم مشارکت مردم در رعایت پاکی و نظافت شهر و هم‌چنان عدم آشنایی با فرهنگ شهرنشینی را، از عواملی می‌دانند که سبب آلوده‌گی، بی‌نظمی و انبارشدنِ کثافت در گوشه‌وکنار شهر شده‌است.

افزون‌براین، برخی از کارشناسان محیط زیست، وضعیت موجود در پایتخت کشور را خیلی نگران کننده و حتا شرم‌آور می‌دانند. آنان به‌این باوراند که هنوزهم بسیاری از باشنده‌های کابل، نسبت به آداب و فرهنگ شهرنشینی بی‌تفاوت اند و برعکس، همه‌ی کم‌کاری و نابه‌سامانی‌ها را بردوش نهادهای مسوول دولت می‌اندازند.

هرچند انتظار بیش‌ترهم از مسوولان دولت می‌رود تا از مکلفیت‌های شان در برابر مردم پاسخ‌گو باشندِ؛ اما برخی‌از مسوولان‌هم در پیوند به چگونه‌گی طرح و ساخت‌وساز و مراقبت این پیاده‌روها،‌ اظهار بی‌خبری می‌کنند.

مسوولان ناحیه ۱۱ و ۱۵ شهرداری کابل می‌گویند که این زیرزمین‌ها، هم‌زمان با ساخت‌وساز جاده‌ها و کانال‌های کنارجاده، ازسوی شهرداری و شرکت قراردادی ساخته شده و بیش‌ترازاین درباره‌ی مراقبت و استفاده‌ی آن چیزی نمی‌دانند.

حتا سخن‌گوی شهرداری کابل‌هم در گفت‌وگو با خبرنگار پیک، نه‌گفت که در مجموع چه تعداد ازاین‌گونه پیاده‌روهای زیرزمین در کدام جاده‌ها در چند ناحیه شهرکابل با چه‌قدر هزینه از کدام بودجه ساخته شده‌است.

همین‌قدر گفت که این پروژه سه سال پیش در ناحیه ۱۱ آغاز شده بود و از مقدار هزینه و تعداد مجموعی آن چیزی نمی‌داند.

نرگس مُهمند سخن‌گوی شهرداری کابل، افزون‌بر نگرانی از عدم همکاری مردم در جلوگیری از آلوده‌گی و استفاده‌ی نادرست ازاین پیاده‌روها، می‌افزاید:«بلاخره در مشوره و تفاهم با باشنده‌گان محل، به‌این طرح و نتیجه رسیدیم که این پیاده‌روها به چای‌خانه تبدیل شوند که در آینده نزدیک، این‌کار عملی خواهد شد.»

اما قربانعلی حکمت جامعه‌شناس و استاد دانشگاه خصوصی، معتقد براین است که بهترین چاره‌ی کار برای اصلاح و نهادینه شدن فرهنگ شهروندی در این شهر بیش‌وکم پنج میلیونی، طرح و راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی‌دهی در مکتب‌ها، دانش‌گاه‌ها، رسانه‌ها، نصب تابلوها ایجاد و گسترش مکان‌های تفریحی و کتابخانه‌ها می‌تواند کارساز باشد.

آقای حکمت می‌افزاید که بیش‌ترازاین، نهادهای اجرایی حکومت نیز مسوول‌اند تا به‌منظور نهادینه‌سازی قانون‌پذیری و فرهنگ شهرنشینی، خلاف‌کاران محیط زیست و عاملان بی‌نظمی و آلوده‌گی را مورد پی‌گرد و بازپرس قانونی قراردهند، تا همه‌گی دراین موضوع حیاتی و اجتماعی، مسوول و پاسخ‌گو باشند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید