شب‌های سیاه تاریخ تکرار خواهد شد؟

درحالی که افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه میزان آماده می‌شود، جنگ طالبان بر علیه دولت در بسیاری از نقاط کشور افزایش یافته است. در موازات این جنگ ها، هفت دور گفت‌وگو میان طالبان و نماینده‌گان ایالات متحده امریکا در دوحه نیز صورت گرفته است که این کار امیدواری‌هایی را برای مردم افغانستان به وجود آورده است.

مسأله مکتوم ماندن مفاد گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان نکته مرموزی است که هنوز نگرانی‌های مردم را به بار آورده و این شک و تردیدها را در میانه به وجود آورده است که طالبان در واقع به دست آوردن افغانستان مدنظرشان می‌باشد و از همین رو مفاد گفت‌وگوهای شان با امریکا منتشر نمی‌شود، زیرا امریکا نیز از این بابت نگرانیهایی دارد.

مردم ما با تجربه از گذشته و مشاهده عمل‌کرد های طالبان در کشور، اندک اندک باورمند می‌شوند که طالبان شاید در این مذاکرات امتیاز های بیشتری بگیرند، زیرا آنان بر روی نظام آیندۀ افغانستان به نام امارت اسلامی افغانستان تأکید می‌کنند و این به معنای آن است  که اگر این مسأله پذیرفته شود، دست آوردهای هجده سال گذشته که با هزینه چندین تریلیون دالر و قربانی های فراوان به دست آمده است، همه با خاک یکسان می‌شود و این همه قربانی‎ها به رایگان به سود طالبان مبدل می‌گردد.

هر چند نخست وزیر پاکستان در سفرش به امریکا گفته است که این کشور برای پیداشدن راه حل مسالمت آمیز و پایان جنگ در افغانستان متعهد است.

عمران خان به صراحت  در امریکا گفت که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید این مسأله از راه گفت‌وگو حل گردد.

حتا در رابطه به طالبان سفیر پیشین پاکستان در امریکا روشن ساخت که طالبان به تعهدات شان پابند نیستند و آنان باورمند هستند که پس از خروج امریکا از افغانستان، از راه زور نظام را سقوط داده و قدرت را به دست می‌گیرند.

اما نکته مسلم این است که به راستی اگر به برقراری صلح تا ماه‌های آینده باورمند هستند، چرا این قدر به جنگ و حملات تروریستی در سراسر کشور دامن می‌زنند؟

ادامه جنگ در افغانستان خود گواهی می‌دهد که طالبان در گفتار و کردار خود صادق نیستند و باید هم امریکا و هم دولت افغانستان متوجه این نکته باشند تا در روند گفت‌وگو ها اشتباه نکنند.

ما باید متوجه این موضوع باشیم و در هر گونه گفت و گویی در قدم اول مسأله آتش بس را مطرح کنیم، تا اگر قرار است، معاهده صلحی میان طرف‌ها در آینده به دست آید،  خون ریزی و تلفات انسان‌ها در کشور متوقف شود.

جامعۀ جهانی و امریکا متوجه این نکته باشند که بازگشت طالبان به قدرت بی آن  که مهار شوند و تابع شرایط، اصول و موازین متعهد شده باشند، دنیایی از خون را جاری خواهند کرد و افغانستان یک بار دیگر وارد شب‌های سیاه تاریخ خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید