بوريس جانسون، جا نشين ترزا مي شد

حزب حاکم محافظه‌کار بريتانيا روز سه‌شنبه(اول اسد) بوريس جانسون را به عنوان نخست‌وزير جديد براي اين کشور انتخاب کرد.

بوريس جانسون، وزير پيشين امور خارجه بريتانيا، جايگزين ترزا مي شده است؛ نخست‌وزيري که ناکامي‌اش در جلب موافقت قانون‌گذاران براي حمايت از سياست‌هاي برگزيتي‌اش، سرانجام به استعفايش منجر شد.

بوريس جانسون که منصب شهرداري لندن را نيز در کارنامه خود دارد، سال پيش در اعتراض به طرح‌هاي برگزيتي ترزا مي از مقام وزارت خارجه استعفا کرد. آقاي جانسون اکنون بحران خروج کشورش از اتحاديه اروپا و کشاکش‌هاي بي‌پايان اين بحران را به ارث مي‌برد.

پيشينه، تبار و هويت بوريس جانسون در انگليس همواره موضوع بحث و کنجکاوي بوده و رسانه‌ها از او با عنوان فرد «عوام‌گراي» متولد نيويارک ياد مي‌کنند که عضوي از طبقه نخبه و اعيان بريتانيا است اما اکنون همه را عليه اين طبقه تحريک مي‌کند.

به ويژه تبار خانواده‌گي او اخيراً بيش از پيش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته؛ تباري که راه پرپيچ و خمي را طي کرده است.

بوريس جانسون که لحن او در بسياري موارد اتهام «نژادپرستي» را با خود همراه داشته و زنان مسلمان باحجاب را «صندوق پست» لقب داده در يکي از برنامه‌هاي تلويزيوني با ذکر اين‌که پدر پدربزرگش يک مسلمان معتقد و حافظ قرآن بوده تعجب همه‌گان را برانگيخت.

از آن زمان تحقيقات و گزارش‌هاي پرشمار رسانه‌ها در اين مورد آغاز شد و مشخص شد که پدر پدربزرگ بوريس جانسون، علي کمال نام داشته و در دهه 20 ميلادي آخرين وزير امور داخله امپراتوري عثماني بوده است.

پدر علي کمال، حاجي احمد رضا، تاجر موفق صمغ و موم از روستاي «کالفات» در 10 کيلومتري شمال انقره بود که اواخر دهه 1800 ميلادي در استانبول سکونت گزيد و پسرش علي کمال در سال 1869 در پايتخت عثماني به‌دنيا آمد.

بررسي رسانه‌هاي بريتانيايي نشان مي‌دهد که حاجي احمد رضا يکي از کنيزان احتمالاً قفقازي را در بازار برده‌گان در امپراتوري عثماني خريده و پدر پدربزرگ بوريس جانسون فرزند حاجي احمدرضا و اين کنيز اسير است.

گفته مي‌شود که اين زن اسير به احتمال زياد يکي از زنان چرکس بوده که در آن زمان به تعداد زياد به بهاي 100 پوند امروزي انگليس به خانواده‌هاي توانگر ترک فروخته مي‌شدند. گزارش‌هاي رسانه‌ها منشأ موي بور و چشم آبي بوريس جانسون را نيز به همين تبار چرکسي نسبت مي‌دهند.

علي کمال، مانند نتيجه خود بوريس، سلطنت‌طلبي دوآتشه بود که از سلطان حمايت مي‌کرد و به اشغال‌گران انگليسي که حافظ تاج و تخت سلطان بودند خوش‌آمد مي‌گفت.

علي کمال در فعاليت‌هاي سياسي خود حتا تا جايي پيش رفت که دستور دستگيري کمال آتاترک، بنيان‌گذار ترکيه امروزي، را داد اما پس از آن گروهي از ملي‌گرايان طرفدار آتاترک بر سر علي کمال ريخته و او را تکه‌تکه کردند.

پس از مثله شدن علي کمال بود که پدربزرگ بوريس جانسون، به نام عثمان علي، به لندن گريخت و نام خود را به «ويلفرد جانسون» تغيير داد.

يکي از برادران عثمان علي نيز به نام «زکي کونرآلپ» سفير ترکيه در بريتانيا و پس اسپانيا شد، اما در سال 1978 شبه‌نظاميان ارمني او را ترور کردند.

پدربزرگ بوريس جانسون پس از مهاجرت به لندن نام و نشان خانواده خود را تغيير داده و بر انگليسي شدن و تعلق فرزندانش به طبقه اعيان و اشراف تاکيدي مضاعف داشت. اين تاکيد تأثير خود را بر نسل‌هاي بعد گذاشت و نام کامل بوريس جانسون يعني «السکاندر بوريس دِفِفل جانسون» نيز بازتابي از همان اشرافي‌گري را در خود دارد.

بوريس جانسون از طريق ازدواج‌هاي نسل‌هاي بعدي نياکان ترکيه‌اي خود تبارهاي فرانسوي، يهودي روسيه، و انگليسي را هم در خود دارد و خود او در مصاحبه‌ها از خود با عنوان «ديگ ذوب يک‌نفره اقوام و نژادها» ياد مي‌کند. به گفته بوريس جانسون، والدين او نام روسي بوريس را به ياد يک مهاجر روس که زماني مي‌شناختند بر او گذاشته‌‌اند.

نام بوريس جانسون زماني بيشتر در رسانه‌هاي فارسي‌زبان مطرح شد که او در در سال 96 خورشدي در کميته روابط خارجي مجلس عوام بريتانيا گفت که نازنين زاغري-رتکليف، شهروند دوتابعيتي زنداني در ايران، مشغول «آموزش روزنامه‌نگاري» در ايران بوده‌است. بنياد خيريه تامسون رويترز که نازنين زاغري براي آن کار مي‌کرد، اين اظهارات را «اشتباه» ناميده و بوريس جانسون را متهم کرد که با اظهارات غيردقيق خود در اين باره باعث شده احتمالاً به طول دوران زندان خانم زاغري افزوده شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید