دبیرخانه شورای صلح لغو شد

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور، فرمان لغو دبیرخانه شورای عالی صلح را صادر کرده است.
صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری، روز شنبه (5 اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که شورای عالی با تمام تشکیلات‌اش لغو شده و پس از این تمام امورات این شورای به وزارت دولت در امور صلح سپرده شده است.
او، تصریح نمود:” رییس جمهور غنی به اساس خواست اعضای لوی جرگه مشورتی صلح وزارت دولت در امور صلح  را ایجاد کرده است که یک اقدام برای نیازمندی تامین صلح در کشور بود”.
آقای صدیقی افزود:” رییس جمهوری فرمان لغو شورای عالی صلح را با تمام امورات اش صادر کرده است و تمام امورات این شورای من بعد مربوط وزارت دولت در امور صلح می‌گردد.”
سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری گفت:” این که ما چه وقت و چگونه طرح ساختار این وزارت را به شورای ملی می‌سپاریم بخشی از کارها است که به زودی انجام می‌شود”.
اما دقایق پس از این نشست خبری آقای صدیقی، دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که تنها دبیرخانه شورای عالی صلح لغو شده نه شورای صلح.
در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری آمده است: ” تصحیح خبر در خصوص لغو شورای عالی صلح، به اساس فرمان محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، ریاست دارالانشای شورای عالی صلح لغو گردیده است، نه شورای عالی صلح.”
نزدیک به یک ماه قبل آقای غنی، با ایجاد وزیر دولت در امور صلح، عبدال‌سلام رحیمی، رییس دفتر پیشین خود را به عنوان وزیر آن تعیین کرد.
شورای عالی صلح از سال 1389 تاکنون امور صلح این کشور را رهبری می‌کرد
حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور در سال 1389 در نشستی با حضور شماری از رهبران جهادی و سیاسی این کشور شورای عالی صلح را ایجاد کرد.
تشکیل این شورا یکی از پیشنهادهای عمده جرگه مشورتی صلح بود که در نیمه جوزا سال 1389برگزار شده بود.

هدف ایجاد این شورا، جستجوی راه حل به خشونت‌ها در افغانستان و گفت‌وگو با طالبان گفته شده بود.

برهان‌الدین ربانی، نخستین رییس این شورا بود که در حملۀ انتحاری در خانه‌اش جان باخت. پس از آن، پیر احمد گیلانی به ریاست این شورا گماشته شد و او نیز در سال ۲۰۱۷ درگذشت.

رییس‌جمهور غنی، به تاریخ پنجم جون سال ۲۰۱۷، محمد کریم خلیلی را به ریاست این شورا گماشت و تاکنون او به این سمت کار می‌کرد.

شورای عالی صلح، در مدت کارش دست‌آوردهای چندانی نداشت و از این لحاظ همواره مورد انتقاد باشنده‌گان و سیاسیون کشور بود.

آگاهان سیاسی و شهروندان کشور به این باور اند که شورای عالی صلح از بدو ایجادش تاکنون هیچ دست آوردی در راستایی صلح نداشته و تنها اعضای این شورا معاش‌های گزاف می‌گرفتند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید