وزارت دولت امور صلح: مذاکرات مستقیم با طالبان تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود

مردم: تا زمانی که آتش بس صورت نگیرد، ادامه مذاکرات صلح بی‌معناست!

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرده است که قرار است مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان، تا دو هفته آینده آغاز شود.

در خبرنامه‌ی که روزشنبه(5اسد) از طرف دفتر مطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح نشر شده، آمده است که کار برای گذینش یک هیآت ۱۵ نفری از جانب دولت افغانستان، در حال نهایی شدن است.

در خبرنامه این وزارت تاکید شده است، اعضای هیآت مذاکره‌کننده افغانستان با گروه طالبان، از میان چهره‌هایی انتخاب می‌شوند که پیش از این در نشست‌های دوحه اشتراک کرده بودند.

خبرنامه افزوده است که بخش‌های مختلف جامعه، از جمله زنان و اعضای جامعه مدنی نیز در کنار علمای دینی در ترکیب این هیات شامل خواهند بود.

با آن که گروه طالبان چندین بار با نماینده‌گان امریکا و نیز با شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان دیدار کرده اند، اما تا حالا از گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان خودداری کرده اند.

آغاز مذاکرات رو در رو میان طالبان و دولت افغانستان، یکی از شرط‌های جانب امریکایی در گفت‌وگوهایشان با طالبان بوده است.

در همین حال آگاهان امور به این باور اند که اگر حکومت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که قرار است با نماینده‌گان گروه طالبان انجام شود، چهره‌های همه شمول و قابل قبول برای همه شهروندان کشور را انتخاب نکند، ممکن است روند گفت‌وگوهای صلح با چالش روبرو شود.

روزگذشته گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در نشست خبری در کابل تاکید کرد که کسانی باید در گفت‌وگوهای صلح با طالبان شرکت کنند که شهروندان افغانستان به آن‌ها اعتماد داشته باشند.

از سوی دیگر با آن که تلاش‌ها برای روند صلح افغانستان در داخل افغانستان و برون از این کشور با گذشت هر روز بیش‌تر شود، اما شهروندان کشور تاکید می‌کنند که اگر آتش بس صورت نگیرد و طالبان دست از کشتار مردم برندارند، در چنین وضعیتی ادامه مذاکره و گفت‌وگوهای صلح با این گروه بی‌معناست.

بر بنیاد گزارش‌ها تنها در چند روزگذشته نزدیک به صد غیرنظامی در حملات تروریستی و درگیری‌های نیروهای امنیتی با طالبان درنقاط مختلف کشور کشته شده اند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید