غنی به طالبان: صلح با تحقير افغان‌ها تأمين نخواهد شد

 

مجلس نماینده گان: تاکيد يک‌جانبه حکومت  در مذاکره با طالبان  کشور  را  به  بحران خواهد  برد!

محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور با تاکید به ختم جنگ و خون‌ریزی در کشور، خطاب به گروه طالبان گفت که صلح با تحقیر شهروندان افغانستان، صلح در این کشورتأمین نخواهد شد.

آقای غنی که روز یکشنبه (6 اسد) در نخستین روز کمپاین‌های انتخاباتی در کابل، صحبت می‌کرد، گفت: “ما مسوول ختم جنگ و خون ریزی در کشور هستیم و نمی‌خواهیم کسانی‌که متعهد به صلح نیستند این پروسه را تخریب کنند.”

از سویی‌هم اعضای مجلس نماینده‌گان در واکنش به احتمال آغاز مذاکرات مستقیم دولت با طالبان تا دو هفته دیگر، تاکید می‌کنند که گروه طالبان هنوز به لجاجت خود در مورد عدم مذاکره با دولت ادامه می‌دهند و تا زمانی که این گروه انعطاف نشان ندهند، تاکید یک‌جانبه دولت در مذاکره با طالبان سودی ندارد.

روز گذشته وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد که قرار است مذاکرات مستقیم دولت و گروه طالبان تا دو هفته آینده آغاز شود.

در خبرنامه وزارت دولت در امور صلح آمده که رای‌زنی برای تعیین هیأت 15 نفری برای مذاکره با طالبان آغاز شده و به زودی نهایی می‌شود.

اما گروه طالبان بار دیگر تاکید کرده اند که تنها پس از توافق با امریکایی‌ها، مذاکرات با حکومت افغانستان نه، بل مذاکرات “بین‌الافغانی” آغاز خواهد شد.

ابرارالله مراد عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، هر تصمیم عجولانه در روند صلح با گروه طالبان، افغانستان را با بحران  دیگر مواجه خواهد کرد.

آقای مراد در خصوص امتناع طالبان از مذاکره با دولت افغانستان گفت: “طالبان هرکاری بکنند و به هر اندازه روند صلح را طولانی کنند، سرانجام مجبور خواهند شد، با دولت افغانستان روی یک میز مذاکره بنشینند؛ زیرا این گروه عملاً با نیروهای دولتی در جنگ است.”

به گفته او، امروز و یا فردا صلح در کشور آمدنی است؛ اما روند صلح باید بر بنیاد میکانیزمی استوار باشد که ختم جنگ را در قبال داشته باشد، وگرنه سودی ندارد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته ‌است که مذاکرات میان افغانان، پس از تکمیل توافق‌ها میان امریکا و طالبان انجام خواهند شد.

با آن که گروه طالبان چندین بار با نماینده‌گان امریکا و نیز با شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان دیدار کرده‌اند، اما تا حالا از گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان خودداری کرده اند.

با این حال محمداشرف غنی خطاب به طالبان گفت: “ما تا هنوز به چشم حقارت به شما ندیدیم، اما از شما هم می‌خواهیم که با ملت افغانستان به چشم حقارت نگاه نکنید، اگر به ما احترام نکنید پشیمان می‌شوید صلح با تحقیر افغان‌ها صلح تأمین نخواهد شد.”

هرچند آقای غنی بار دیگر با تاکید بر این که حکومت و شهروندان افغانستان، اراده برای تأمین صلح در کشور دارند؛ گفت: “نباید صلح را با مسایل تشریفاتی خراب کنیم ما دولت مسوول برای تأمین صلح هستیم و نمی‌خواهیم کسانی‌که متعهد به صلح نیستند این پروسه را خراب کنند و ما به چنین کسانی اختیار نخواهیم داد”.

اما بیش‌تر آگاهان سیاسی به این باور اند که حکومت وحدت ملی به ویژه رییس جمهور غنی با آن که ادای صلح خواهی در صحبت‌هایش در میاورد، اما اراده واقعی برای تأمین صلح در کشور ندارد و تلاش می‌کند که پیش از نهایی شدن مذاکرات صلح انتخابات را برگزار کند، زیرا در صورتی که مذاکرات صلح به نتیجه برسد، او، از قدرت کنار زده خواهد شد.

از سویی‌هم، زلمی‌ خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که مذاکرات میان شهروندان و حکومت افغانستان، پس از تکمیل توافق‌ها میان امریکا و طالبان آغاز خواهند شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید