خوش‌بيني عراقچي از نشست «وين» درمورد برجام

 

عباس عراقچي، معاون سياسي وزير خارجه ايران، که براي شرکت در نشست مشترکي با کشورهاي باقي‌مانده در برجام، راهي پايتخت اتريش شده بود روز يک‌شنبه پس از پايان اين نشست در وين به رسانه‌ها گفته است که همه چيز حل نشد، اما تعهدات جدي براي حل اين مشکل وجود دارد.

او، به خبرگزاري رويترز گفته است: «جو نشست سازنده بود و بحث‌ها خوب بودند. نمي‌توانم بگويم همه چيز را حل کرديم، مي‌توانم بگويم تعهد بسياري وجود دارد.»

به گزارش رويترز آقاي عراقچي در عين حال افزود که تهران تا زماني که منافعش تأمين نشود به کاهش تعهدات برجامي‌اش ادامه خواهد داد.

نشست فوق‌العاده کميسيون برجام به درخواست بريتانيا، فرانسه، آلمان و ايران، روز يکشنبه، ششم اسد، در وين آغاز شد و عباس عراقچي رييس هيأت ايراني بود.

روز يک‌شنبه هلگا اشميد، معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، با انتشار توييتي در مورد اين جلسه نوشته است: «نشست فوق‌العاده کميسيون مشترک برجام آغاز شد تا به نياز اجراي کامل توافق با ايران، در تمامي جنبه‌هاي آن، رسيده‌گي کند.»

در همين حال، به گزارش ايسنا، عباس عراقچي در آستانه آغاز اين نشست در وين گفته است: «در اين مدت شاهد توقيف نفتکش حامل نفت ايران در تنگه جبل الطارق بوديم که از نظر ما نقض برجام است و کشورهاي عضو برجام نبايد مانعي در راه صادرات نفت ايران ايجاد کنند.»

او، افزوده است: «هم‌چنين برخي تحولات ديگر رخ داده‌است  که نقض تعهدات باقي‌مانده در برجام است. بنا بر اين ما هم متقاضي برگزاري اين جلسه بوديم و در نهايت اين جلسه هماهنگ شد.»

دولت تحت حمايت بريتانيا در جبل الطارق اخيراً يک نفتکش حامل نفت ايران را توقيف کرده است و در مقابل ايران هم هفته گذشته يک نفتکش با پرچم بريتانيا را در تنگه هرمز توقيف کرد. هر دو کشور همديگر را به «دزدي دريايي» متهم کرده‌اند.

آن‌طور که خبرگزاري دولتي ايرنا گزارش داده، در نشست وين «مسايل مرتبط با اجراي برجام و همه ابعاد آن بررسي مي‌شود».

طرف‌هاي اروپاييِ توافق هسته‌يي با ايران که از افزايش سطح غني‌سازي اورانيوم توسط ايران «عميقاً ابراز نگراني» کرده بودند، در ميانه تيرماه خواستار تشکيل نشست فوري کميسيون براي بررسي اين موضوع شدند.

اين نخستين نشست کميسيون مشترک برجام پس از کاهش تعهدات برجامي ايران است.

نشست کميسيون مشترک برجام در سطح معاونان و مديران وزارت خارجه و در هوتل کوبورگ وين برگزار شد.

هلگا اشميد معاون رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا رياست گروه 1+4 را برعهده دارد.

مقام‌هاي انرژي اتمي ايران ماه پيش اعلام کردند که سطح ذخيره اورانيوم 3.67 درصد غني‌سازي شده خود را به بالاي 300 کيلو رسانده و غظت غني‌سازي را نيز به 4.5 درصد افزايش داده‌اند.

ايران يک سال پس از خروج ايالات متحده از برجام، و در حالي‌که بارها از افزايش تحريم‌ها و واکنش طرف‌هاي اروپايي انتقاد کرده بود، رو به کاهش تعهدات خود در «برجام» آورد.

همين موضوع نيز نگراني قدرت‌هاي اروپايي باقي‌مانده در برجام را سبب شده‌است.

روسيه و چين نيز از ايران خواسته‌اند از اقداماتي که اين تعهدات را کاهش مي‌دهد، خودداري کند، هرچند اين دو کشور گفته‌اند خروج امريکا ريشه اصلي رخدادها است.

ايالات متحده، ايران را به «باج‌گيري» اتمي از جامعه بين‌المللي متهم کرده‌است.

همزمان با نشست روز يک‌شنبه براي بررسي وضعيت برجام، از ايران خبرهايي مبني بر ادامه اقدام‌ها براي کاهش «گام به گام» تعهدات هسته‌يي ايران مخابره مي‌شود.

سخن‌گوي فراکسيون مستقلين مجلس شوراي اسلامي گفته است، علي اکبر صالحي رييس سازمان انژري اتمي روز يکشنبه (6اسد) در جلسه‌يي با حضور نماينده‌گان اين فراکسيون گفته است «فعاليت راکتور آب سنگين اراک ادامه مي‌يابد».

بر اساس توافق هسته‌يي سال 2015، ايران فعاليت اين نيروگاه 40 مگاواتي را متوقف کرد و قرار شد ساختار راکتور طوري تغيير کند که قادر به توليد پلوتونيوم که براي توليد سلاح‌هاي هسته‌يي کاربرد دارد، نباشد.

ايران مي‌گويد اين راکتور براي درمان سرطان و ساير مصارف پزشکي ايزوتوپ توليد مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري ميران، نايب رييس فراکسيون مستقلين ولايي مجلس همچنين گفته است: «بنابر اعلام صالحي، ايران پس از برجام 300 کيلو اورانيوم را غني‌سازي نکرده، بلکه پس از توافق هسته‌يي 24 تن اورانيوم را غني‌سازي کرده‌است.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید