وزارت صحت: حدود 22 هزار تن در افغانستان به بيماري زردي سياه مبتلا هستند

 

وزیر صحت عامه افغانستان از افزایش بیماری زردی سیاه در میان شهروندان کشور خبر می‌دهد. فیروز الدین فیروز وزیرصحت عامه روزیکشنبه(6اسد)  در مراسم گرامی‌داشت از روز مبارزه با بیماری زردی در کابل، گفت، حدود 22 هزار تن در افغانستان به بیماری نوع «بی» زردی و 8 هزار تن دیگر به نوع «سی» این بیماری مبتلا هستند.

آقای فیروز هم‌چنان گفت که اگر جلو بیماری زردی به‌گونه جدی گرفته نشود، در آینده به یک مشکل کلان در افغانستان مبدل می‌شود.

زردی یا «هپاتیت» یک نوع بیماری است که سبب التهاب ویروسی در جگر می‌شود، توسط عوامل مختلف ویروسی نزد افراد بروز می‌کند و در صورت کم توجهی به این مرض، شخص بیمارجان خود را از دست می‌دهد.

وزیر صحت عامه هشدار می‌دهد که اگر مبتلایان به بیماری زردی، به اسرع وقت درمان نشوند، این بیماری همانند بیماری‌های ایدز و سرطان خطرناک است و سالانه جان‌ صدها تن را در جهان می‌گیرد.

او، گفت: “اگر جلو این بیماری گرفته نشود، باز عاجز خواهیم ماند. پیام ما به مردم این است که واکسین هپتاتیت به شکل مجانی است و تمامی کودکان که کمتر از سن ۲ سال  سن دارند را واکسین کنند. ما برای جلوگیری از این چهار راه را در پیش داریم، واکسین،گردآوری ارقام، وقایه جمعیت و کسانی که در معرض خطر هستند و در مرحله چهارم ایجاد تسهیلات برای بیماران به خاطر تداوی.”

وزارت صحت عامه در حال حاضر در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار، کندز غزنی، بدخشان، کنر، پکتیا، هلمند، پروان، خوست، نیمروز، فراه و دایکندی خدمات وقایوی جلوگیری از هپاتیت را به راه انداخته است.

وزیر صحت عامه می‌گوید، این روند را شامل تمامی سیستم‌های خدمات صحی ساخته و نیز پوشش سطح تطبیق واکسین هپاتیت را در سراسر کشور بلند می‌برند تا بتوانند از ابتلا به این بیماری و افزایش مرگ و میر شهروندان جلوگیری کنند.

در حال حاضر ۶۱ تن از بیماران “هپاتیت بی” یا زردی سیاه در شماری از شفاخانه‌های کشور زیر درمان قرار دارند.

از سویی‌هم، داکتر فتاح، نماینده سازمان صحی جهان در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه علیه بیماری زردی گفت که طبق آخرین مطالعات انجام شده در افغانستان 2.7 درصد جمعیت به ویروس زردی بی و 1 درصدِ جمعیت به ویروس زردی سی آلوده هستند.

به گفته او، 325 میلیون انسان در سراسر جهان به ویروس زردی بی و سی آلوده اند و سالانه 1.4 میلیون تن به علت ابتلا به این بیماری می‌میرند.

زردی یکی از بیماری‌های واگیر است که بیش‌تر از طریق سورنج انتقال می‌یابد.

روز جهانی هپاتیت که برابر با ۲۸ جولای است در حالی در افغانستان بزرگداشت می‌شود که به گفته وزیر صحت عامه بیشتر از هر زمان دیگر نیاز جدی به سرمایه گذاری برای درمان و جلوگیری از افزایش این بیماری در افغانستان محسوس است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید