بازار مشترک ميان بدخشان افغانستان و تاجيکستان پس از سه سال توقف از سرگرفته شد

 

بازار مشترک مرزي ميان بدخشان افغانستان و بدخشان تاجيکستان که از سه سال به اين‌طرف به دليل افزايش نگراني‌هاي امنيتي بسته شده بود، روز گذشته با حضور مقام‌هاي محلي ولايت بدخشان افغانستان و تاجيکستان دوباره بازگشايي شد.

اين بازار مشترک که نزديک به ده سال در مرز بين ولسوالي اشکاشم  ولايت بدخشان افغانستان و تاجيکستان برگزار مي‌شد، سه سال پيش پس از آن از سويي مسوولان محلي تاجيکستان مسدود شد که گفته شد، آن‌ها اطلاعاتي به دست آوردند که مهاجمان انتحاري از افغانستان در ميان اشتراک کننده‌گان اين بازار خود را منفجر کنند.

مسوولان محلي مرزي دو کشور گفته اند، با بازگشايي اين بازار، افزون بر اين‌که مشکلات ساکنان مرزي از ناحيه دست‌رسي به مواد اوليه مورد نيازشان بر طرف مي‌شود،  فرصت‌هاي خوبي براي توسعه اقتصادي مناطق مرزي افغانستان و تاجيکستان  نيز فراهم مي‌شود.

بر بنياد گزارش رسانه‌ها، يادگار فيض، والي بدخشان تاجيکستان گفته است، بازار مشترک مرزي به ساکنان دو سوي مرز اين امکان را مي‌دهد که با ايجاد کارخانه‌ها و خريدوفروش توليدات‌شان به توسعة اقتصادي دست يابند.

به گفته او، با توسعه اين بازار هر دو کشور افغانستان و تاجيکستان مي‌توانند با بازارهاي آسيا وصل شوند.

اختر محمد خيرزاده، معاون والي بدخشان در مراسم بازگشايي اين بازار گفته است، بخش بزرگ از نيازمندوي‌هاي ساکنان مرزي بدخشان از بازار مشترک مرزي تأمين مي‌شد که با بسته شدن آن به مشکلات گستردة روبه‌رو بودند.

به گفته او، حکومت محلي بدخشان در تلاش است، تا با ايجاد راه‌هاي بازرگاني و  بازارها از طريق کميسيون مشترک همکاري‌هاي مرزي در هماهنگي با کشور تاجيکستان، هسته‌هاي اقتصادي نيرومندي را در مناطق مرزي ايجاد کند.

مسوولان محلي هر دو طرف مرز اظهار اميدواري مي‌کنند که در آينده نزديک با امضاي تفاهم‌نامه‌ي همکاري‌هاي بازرگاني بتوانند افغانستان را از طريق تاجيکستان با کوتاه ترين راه به بازارهاي چين وصل کنند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید