دُکان‌داران: «پول مالیه به‌خاطر کمپاین انتخاباتی جمع‌آوری می‌شود.»

همزمان با آغاز نخستین روز پَی‌کارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، شماری از دوکان‌ها در برخی از نواحی شهر کابل به‌دلیل بدهکاری مالیاتی، مُهرولاک شده‌اند.

برخی ازاین دوکان‌داران می‌گویند که امسال، متفاوت‌تر و قهرآمیزتر از سال‌های گذشته با آن‌ها برخورد شده‌است.

محمد امین ۲۵ساله دوکان‌دار ناحیه دهم شهر کابل به خبرنگار پَیک می‌گوید: «صدها میلیون افغانی پول کمپاین انتخاباتی کاندیدان، از کجا تأمین می‌شود.»

به‌گفته‌ی این دوکان‌دار، معلوم‌داراست که هزینه‌ی کمپاین این نامزدان، از خزانه‌ی دولت و یاهم از منابع بیرونی تأمین می‌شود. وگرنه هیچ‌یک ازاین نامزدان، ثروت موروثی و خزانه‌ی غیب در اختیار ندارند.

جواد ۳۷ ساله یکی دیگر از دوکانداران ناحیه دهم شهرکابل در حالی‌که بدون پرداخت مالیه، مُهرولاک دوکان‌اش را دوباره باز کرده و به‌کارش ادامه داده، می‌گوید: «وقتی کار نباشد، عاید نباشد و دوکان هم مُهرلاک باشد، چگونه مالیه بپردازیم؟»

این دوکان‌دار، نبود حاکمیت و تطبیق یکسان قانون بالای همه شهروندان کشور را، دلیل نافرمانی و دوباره بازکردن دوکان‌اش عنوان کرده و از حکومت می‌پُرسد که بدهکارانِ چند میلیونی و چندین‌ساله‌ی کابل‌بانک چه شد؟

اما یک تنِ دیگر ازاین دوکان‌داران، عبدالصمد ۴۰ ساله که از مُهرولاک شدنِ دوکان‌اش درامان بوده، با نشان دادنِ برگه تحویلی مالیه‌اش، می‌گوید که هیچ‌گاهی در پرداخت مالیه کوتاهی نکرده و از دیگران نیز می‌خواهد که مسوولیت شان را ایفا کنند.

دراین‌حال، وزارت مالیه از روَند عادی گردآوری مالیه در سراسر کشور خبر می‌دهد و تأکید می‌کند که با متخلفان، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

شمع‌روزخان مسجدی سخن‌گوی وزارت مالیه درحالی‌که هیچ‌گونه آماری از گردآوری مالیه و رقم بدهکاری شهروندان به‌ویژه دُکان‌داران شهر کابل ارایه نکرد؛ اما گفت که شمار زیادی از بدهکاران به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده و این روَند هم‌چنان ادامه دارد.

آقای مسجدی، هم‌چنان ادعای مصرف پول مالیه در کارزار انتخابات را نادرست و بی‌اساس دانسته، افزود: «مصادف شدنِ گردآوری مالیه از دُکان‌داران توسط تیم بررسی این وزارت در چنین روز، یک امر تصادفی بوده و هیچ پولی از آن مربوط به کمپاین‌های نامزدان نمی‌شود.»

او هم‌چنان تأکید کرد که برای ارایه ارقام و آمار دقیق، به‌وقت کافی نیاز دارد و در روزهای آینده پاسخ خواهد داد.

گمانه‌زنی‌ها در استفاده‌ی سوء از بودجه‌ی ملی کشور برای تأمین مخارج کارزار انتخاباتی، گپ تازه‌ای نیست. پیش‌ازاین هم گزارش‌هایی در پیوند به‌این ادعا منتشر شده، چنان‌که پیش‌ازاین برخی‌از اعضای مجلس نمایندگان نیز، بااشاره بر تنقیص میلیاردها افغانی از پروژه‌های توسعه‌ای به‌هدف پیش‌بُرد کارزار انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته‌اند.

بااین‌حال، بکتاش ایشچی عضو کمیسیون مالی مجلس نمایندگان می‌گوید که هرگاه مالیه‌دهنده‌گان در مورد مالیه‌دهی و چگونه‌گی روَند گردآوری مالیه، مشکلی یا اعتراضی داشته باشند، می‌توانند به‌این کمیسیون مراجعه و شکایت درج کنند. وگرنه مطابق قانون، مکلف خواهند بود تا مالیه شان را به‌وقت‌وزمان معین پرداخت نمایند.

منبع: مرکزخبرنگاری تحقیقی پیک

اشتراک گذاری:

نظر بدهید