پیکارهای انتخاباتی، زیرسایه تهدیدهای امنیتی و گفت‌وگوهای صلح  

جاوید روستاپور

در حالی که سه روز از آغاز رسمی پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری می‌گذرد، اما این پروسه نسبت به انتخابات‌های گذشته بسیار کم رنگ است و حتا از میان 18 نازمد ریاست جمهوری به جز سه تن، متباقی کارزارهای شان را آغاز نکرده اند.

در نخستین روز پیکارهای انتخاباتی، مهاجمان انتحاری بر دفتر روند سبز که مسوولیت آن را امرالله صالح معاون نخست محمد اشرف غنی در انتخابات پیش رو بر عهده دارد حمله کردند که در این حمله بر بنیاد گزارش‌ها 20 تن کشته و 50 تن دیگر زخمی شدند.

کشته و زخمیان این رویداد تروریستی را اکثرأ غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

آگاهان امور و شماری از اعضای مجلس سنا حمله مهاجمان بر دفتر آقای صالح معاون نخست محمد اشرف‌غنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری را، “سبوتاژ انتخابات” خوانده و نسبت به امنیت انتخابات به ویژه پیکارهای انتخاباتی ابراز نگرانی کرده اند.

فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا در واکنش به حمله بر دفتر آقای صالح،  تاکید می‌کند که نهادهای امنیتی باید در مدت پیکارهای انتخاباتی جریان دارد، امنیت مردم را به گونه جدی تامین و از تکرار اتفاقات احتمالی دیگر جلوگیری کنند.
به گفته او، اگر نهادهای امنیتی جلو اتفاقات مشابه در روند پیکار‌های انتخاباتی را گرفته نتوانند، دموکراسی به شکل واقعی آن در انتخابات ریاست جمهوری تمثیل نخواهد شد.

اما وزارت امور داخله کشور می‌گوید که به هدف تأمین امنیت بهتر پروسه انتخابات ریاست جمهوری، نیروی بیش‌تر به محلات انتخاباتی اعزام می‌شود.

وزارت امور داخله به منظور تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری نشست فوق‌العاده امنیتی را  با اشتراک معاون اول این وزارت، معین ارشد امورامنیتی و سایر مسوولان ارشد پولیس به‌شمول رهبری پولیس کابل برگزار کرد.

مسعود اندرابی سرپرست این وزارت می‌گوید، تأمین امنیت پروسه ملی انتخابات در اولویت کاری وزارت امور داخله قرار دارد و نیروهای امنیتی و دفاعی و به ویژه نیروهای پولیس ملی منحیث نهاد اصلی تأمین کننده امنیت انتخابات، به گروه‌های هراس افگن اجازه مختل سازی این پروسه بزرگ ملی را نخواهند داد.
از سویی دیگر موضوع گفت‌وگوهای صلح که به نظر می‌رسد حالا به جای حساس رسیده و امیدواری‌ها برای یک توفق سیاسی برای پایان دادن به جنگ را نسبت به هر زمان دیگر بیش‌تر کرده است، انتخابات ریاست جمهوری را زیر شعاع قرار داده و حتا رییس جمهور غنی که خود نیز نامزد ریاست جمهوری است و به برگزاری انتخابات در ششم میزان سخت تاکید دارند، باورمندی‌اش در مورد برگزاری انتخابات با تردید روبروست، زیرا در صورت که مساله گفت‌وگوهای صلح به گونه جدی مطرح شود، ممکن است شریکان بین‌المللی‌اش تعویق برگزاری انتخابات را پیشنهاد کنند.

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اما در پهلوی این که نگران افزایش بدامنی‌ها در جریان پیکارهای انتخاباتی شان هستند، رییس جمهور غنی را به  سوءاستفاده از امکانان دولتی و همچنان غزل و نصب‌های غیرقانونی در اداره‌های دولتی متهم کرده و مدعی اند که این اقدام‌ها همه کمپانی هستند.

شماری از شهروندان کشور هم تاهنوز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اطمنان کامل ندارند و می‌گویند، اگر انتخابات هم برگزار شود سراسر نخواهد بود، زیرا حدود نیمی از جمعیت افغانستان در مناطقی زنده‌گی می‌کنند که یا این مناطق در کنترل گروه طالبان است و یا هم با تهدیدهای بلند امنیتی باشنده‌گان آن مواجه هستند که در انتخابات شرکت کرده نمی‌توانند.

با این حال دیده شود  که در روزهای آینده بحث‌های صلح تا چه اندازه می‌تواند بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاثر بگذارد و در نهایت شک و تردیدها در مورد برگزاری شدن یا نشدن انتخابات به کجا خواهد رسید، اما آن‌چه مشخص است این که حتا شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هنوز هم به برگزاری انتخابات باور کامل ندارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید