برگزاری انتخابات ریاست جمهوری؛ از بی‌باوری نامزدان تا بی‌باوری نهادهای ناظر!

 جاوید روستاپور

با آن‌که پنج روز از آغاز رسمی پیکارهای انتخاباتی گذشته است، اما با گذشت هر روز، بی‌باوری  نهادهای ناظر بر انتخابات، سیاسیون و حتا بیش‌تر نامزدان ریاست جمهوری به برگزاری این انتخابات در ششم میزان بیش‌تر می‌شود.

اوضاع بد امنیتی در بیش‌تر ولایت‌های کشور، چگونه‌گی روند گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، عدم حمایت همچنانی که حکومت و مردم از کشورهای حامی افغانستان به ویژه ایالات متحده امریکا  انتظار دارند و آن‌چه تقلب مهندیسی شده از سویی تیم «دولت ساز» که قدرت سیاسی را در حال حاضر در دست دارد و آقای غنی نیز نامزد انتخاباتی این تیم است، از عوامل به حساب میآید که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در تاریخ تعین‌شده‌اش، در هاله‌ی از ابهام قرار داده است.

در تازه ترین مورد روزچهارشبه( 9اسد)، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفته است، در وضعیت کنونی اگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود، این انتخابات به بحران خواهد رفت و بحرانی پسآ انتخاباتی افغانستان را نیز به بحران خواهد برد.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا در نشست خبری در کابل گفت:” در رفتار جامعه جهانی نسبت به سرنوشت سیاسی افغانستان عقب‌گرد دیده می‌شود.”

رییس اجرایی فیفا با تاکید بر این که شهروندان افغانستان خوستار وضاحت دو جانبه از طرف حکومت و جامعه جهانی درباره گفت‌وگوهای صلح هستند، تاکید کرد:” در عدم ارایه وضاحت از گفت‌وگوهای صلح، نگرانی‌ها از عدم برگزاری انتخابات غیرشفاف و بحران‌زا جدی است”.

برخی از چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان پیشین مجلس نیز به این باور اند که در اوضاع کنونی زمینه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراهم نیست و تیم حاکم نیز تلاش دارد نتایج انتخابات را به نفع محمد اشرف غنی مهندیسی کند.

نهادی موسوم به “مجمع پارلمانی سایه” که اعضای آن را شماری از نماینده‌گان پیشین مجلس تشکیل می‌دهند، روز چهارشنبه، در نشست خبری در کابل تاکید کردند که درحال حاضر زمینه برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری فراهم نیست و به پروسه صلح که یک ضرورت ملی به حساب می‌آید باید در اولویت قرار گیرد.

همایون همایون رییس مجمع پارلمانی سایه و معاون پیشین مجلس نماینده‌گان در این نشست گفت که
ریاست جمهوری تلاش دارد که مانع پیش‌رفت‌های روند صلح شود، تا با برگزاری یک انتخابات مهندیسی شده به تداوم قدرت خود انتخابات بی افزایند.

شکیبا هاشمی نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع پارلمانی سایه، گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی قادر به جلوگیری تقلب در انتخابات ریاست جمهوری نیستند، بنا بر این بهتر است به جای برگزار یک انتخابات مملو از تقلب، به مساله گفت‌وگوهای صلح اولویت داده شود و پس از توافق صلح یک انتخابات جامع و همه شمول برگزار شود.

نذیر احمد احمد زی عضو پیشین پارلمان، صلح و انتخابات را دو پروسه ملی خواند که شهروندان افغانستان در هر دو پروسه باید به صورت اشتراک داشته باشند و به گفته او، حالا اگر انتخابات هم برگزار شود، رای مردم سرنوشت نامزد برنده را تعین نمی‌کند، بلکه تقلب نیز رییس جمهور آینده را تعین خواهد کرد.

با وجود اشتراک و قربانی دادن شهروندان در انتخابات‌های گذشته افغانستان، حلقاتی در درون حکومت به‌شمول ریاست جمهوری در زمان حکومت آقای کرزی همواره از تقلب‌کاران انتخاباتی حمایت کرده و تقلب انتخاباتی را به یک فرهنگ تبدیل کردند که این نقایص حالا سبب بی‌باوری مردم به برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه شده است.
آن‌چه  در روزهای پسین نسبت به برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو شک و تردیدها را بیش‌تر کرد، اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان پیش از آغاز سال 2020 میلادی، توسط وزیر امورخارجه امریکا بود، زیرا با نشر این خبر تحلیل‌ها بر این شد که امریکایی‌ها در مذاکرات شان با نماینده‌گان طالبان به توافق رسیده اند  و پس از این به جای انتخابات روند صلح را اولویت خواهند داد، بنا بر این در چنین وضعیتی اگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، گروه طالبان باز هم با  حکومت افغانستان مذاکره نخواهند کرد، از این رو امریکایی‌ها در نهایت آقای غنی را قناعت خواهند داد که انتخابات باید به تعویق برگزار شود و به جای آن روند گفت‌وگوهای صلح تقویت شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید