دل سردی‌ها از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری!

در حالی که کمتر از دوماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده است، بی‌باورها به برگزاری انتخابات بیش‌تر گردیده است. از قراین بر می‌آید که دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و طالبان به زودی برگزار شود.

باور همه‌گان براین است که در این دور از گفت‌وگوها به گمان اغلب توافقاتی که در هفت‌دور مذاکرات زلمی‌خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان به دست آمده، قسماً آشکار خواهد شد و حتا گفته می‌شود که تا زمان برگزاری انتخابات، توافق صلح اعلام گردد.

این مسأله قابل درنگ می‌باشد. طالبان اگر با نماینده‌گان امریکا و با گفت‌و‌گو با نماینده‌گان طرف افغانی، به توافقی دست یابند که این امربا اعلام خروج بخشی از نیروهای امریکایی از افغانستان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا، به یقین مبدل گردیده است، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم منتفی خواهد شد.

طالبان در آن صورت حاضر نخواهند شد که در زیر حکم‌روایی دولتی دیگر پنج سال دیگر صبر کنند و از قدرت در نظام در افغانستان بیرون باشند. عقل سلیم نیز حکم می کند که طالبان پس از توافق پیش شرط هایی خواهند داشت و این پیش شرط ها انتخابات ریاست جمهوری را در ماه میزان منتفی می‌سازد.

بر پایه این مسأله می‌باشد که حالا باورها برای برگزاری انتخابات در کشور اندک اندک روبه کاهش نهاده است. حتا برخی از نامزدان نیز باوردارند که انتخابات ماه میزان ریاست جمهوری، انتخاباتی پر از تقلب  خواهد بود از این رو تقلب احتمالی که فیصدی آن بیشتر حدس زده می‌شود، دل‌سردی‌هایی را در میان مردم، سیاسیون و دیگر اقشار جامعه بیشتر کرده است.

به یاد داشته باشیم که کمیسیون‌های انتخابات تا حال مستقل نبوده اند و در هر سه دور انتخابات از تیم حکومت حمایت کرده و از این سبب نتایج انتخابات نیز به سود تیمی که قدرت را در حکومت در دست دارد، اعلام گردیده است.

تجربه انتخابات پارلمانی نیز در افغانستان نشان داده که احتمال این که در انتخابات آتی، شفافیت در نظر گرفته شود و تقلبی صورت نگیرد، بسیار ناچیز می‌باشد.

تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی این نکته را ثابت ساخت که کمیسیون‌ها توان مدیریت انتخابات ریاست جمهوری را در ماه میزان ندارند، زیرا کمیسیون‌ها ظرفیت و توانایی آن را ندارند وبسیاری از کارکنان این کمیسیون‌ها در واقع همان‌هایی اند که تجربه تقلب و جعل را دارند و در معرض اصلاحاتی که قرار بود در این کمیسیون‌ها وارد گردد، قرار نگرفته اند.

با این همه اگر توافق‌های صلح پس از برگزاری انتخابات به دست آید و یا هم اگر توافق‌های به دست آمده برگزاری انتخابات را منتفی نکند، باید حکومت و کمیسیون‌ها به مردم اطمینان دهند که یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید