آغاز دور هشتم مذاکرات امريکا وطالبان ترديدها به برگزار نشدن انتخابات را بيش‌تر کرد

روستاپور

با آن‌ بيش‌تر از يک هفته از آغاز رسمي پيکارهاي نامزدان  انتخابات رياست جمهوري مي‌گذرد، اما به نظر مي‌رسد که هنوز هم بسياري‌ها به برگزاري انتخابات رياست جمهوري در زمان تعيين شده‌اش، (ششم ميزان باور ندارند، همزمان اما آغاز دور هشتم مذاکرات امريکايي‌ها و طالبان بي‌باوري به برگزار نشدن انتخابات را افزايش داده است.

دور هشتم مذاکرات صلح ميان هيأت امريکايي به رياست زلمي خليل‌زاد و نماينده‌گان گروه طالبان، روز شنبه (12 اسد) آغاز شده است. بر بنياد گزارش‌ها قرار است در اين دور مذاکرات، توافق‌نامه نهايي امضا شود.

امضاي توافق‌نامه صلح ميان امريکا و طالبان، اما با وجودي که خوش‌بيني‌ها به توافق صلح اين کشور را نسبت به هر زمان ديگر بيش‌تر ساخته، دو نگراني جدي را نيز به وجود آوده است.

شماري از آگاهان سياسي به اين باور اند که به احتمال زياد در صورتي که ميان امريکايي‌ها و طالبان توافق صورت گيرد، انتخابات رياست جمهوري افغانستان به تعويق انداخته شود.

از سويي‌هم، بسياري‌ها نگران اند که اين با امضاي اين توافق‌نامه نه تنها صلح در افغانستان تأمين نخواهد شد، بل اين کشور به يک بحران تازه گرفتار خواهد شد.

آگاهان سياسي نگران اند که روند صلح افغانستان را امريکا و پاکستاني‌ها با گروه طالبان به معامله خواهند گرفت و مردم و حکومت اين کشور در حاشيه خواهد ماند که توافق بدون حضور مردم منجر به صلح در افغانستان نخواهد شد. اما حکومت به ويژه محمد اشرف غني رييس جمهوري کشور که خود نامزد انتخابات است، بيش‌تر از همه نسبت به تعويق انتخابات پيش‌رو نگراني دارد، زيرا به باور آگاهان در صورت تعويق انتخابات با جدي شدن روند صلح، آقاي غني از قدرت کنار زده خواهد و تنها با برگزاري انتخابات، آن‌هم با مهندسي سازي نتايج انتخابات مي‌تواند به تداوم قدرت‌اش در افغانستان بي‌افزايد.

حامد کرزي رييس جمهور پيشين به تازه‌گي گفته است، با آن که برگزاري    انتخابات رياست جمهوري را در شرايط کنوني به نفع شهروندان و حکومت افغانستان نمي‌داند، اما تاکيد کرد که پروسه افغانستان در حال حاضر در دست امريکا و پاکستان است.

دونالد ترمپ رييس جمهوري امريکا خروج نظاميان کشورش از افغانستان را اعلام کرد. خروج نظاميان امريکايي از افغانستان از خواست‌هاي اصلي گروه طالبان براي پايان دادن به جنگ در افغانستان خوانده مي‌شود.

با اين وجود يک هفته از آغاز رسمي پيکارهاي انتخاباتي مي‌گذرد، اما نشانه‌هاي بسيار اندک در شهرکابل پايتخت کشور، از کارزارهاي انتخاباتي، آن هم از دو سه نامزد مطرح به چشم مي‌خورد.

نهادهاي ناظر بر انتخابات به اين باور اند که جدي شدن روند مذاکرات امريکايي‌ها با طالبان، افزايش ناامني‌ها و عدم اعتماد نامزدان به برگزاري يک انتخابات شفاف و سالم از عواملي استند که بر پيکارهاي انتخاباتي سايه انداخته و نامزدان انتخاباتي را نسبت به برگزاري انتخابات بيش‌تر بي‌باور ساخته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید