يخ‌ سياسي اسلام‌آباد -واشنگتن درحال آب شدن؛ يک هيأت امريکايي به پاکستان سفر مي‌کند

همزمان با آغاز هشتمين دور گفت‌وگوهاي صلح ميان نماينده‌گان امريکا به رهبري زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان و نماينده‌گان گروه طالبان در قطر قرار است يک هيأت بلند پايه امريکايي به پاکستان سفر کند.

رسانه‌هاي امريکايي گزارش داده‌اند که يک هيأت بلند پايه امريکايي به زودي از اسلام آباد بازديد مي‌کند.

هرچند تا هنوز زمان دقيق سفر هيأت امريکايي مشخص نشده؛ اما گفته مي‌شود که اين هيأت در باره موضوع صلح افغانستان با مقام‌هاي پاکستاني گفت‌وگو خواهد کرد.

به نظر مي‌رسد که سر انجام پس از سه سال تن ميان امريکا و پاکستان با جدي شدن گفت‌وگوها ميان امريکايي‌ها و طالبان، يخ‌هاي سياسي اسلام‌آباد واشنگتن در حال آب شدن است و پاکستان نيز با استفاده از اين فرصت در صدد گرفتن اميتازهاي کلان از امريکا است.

شماري از اعضاي شوراي ملي، نقش پاکستان در اجراي توافقات صلح امريکا با طالبان بسيار مهم است؛ زيرا با موجوديت پناه‌گاه‌هاي امن تروريستي در خاک آن کشور عواقب توافق صلح امريکا با طالبان نيز با خطر مواجه خواهد شد.

شنکي کروخيل يک عضو مجلس در اين خصوص گفت که هرگونه توافق صلح امريکا با طالبان مبني بر عدم استفاده خاک افغانستان از سوي ساير گروه‌هاي تروريستي بدون ضمانت پاکستان ناکام خواهد بود، زيرا شبکه‌هاي خطرناک تروريستي و افراطي در پاکستان پناه‌گاه‌هاي امن دارند و هر زماني که دولت پاکستان بخواهد از اين گروه‌ها براي نا امن سازي افغانستان استفاده خواهد کرد.

او خاطر نشان کرد: «اگر امريکا واقعاً مي‌خواهد توافق صلح اين کشور با طالبان نتيجه داشته باشد؛ بايد ضمانت قوي بين المللي از طالبان و دولت پاکستان بگيرد.»

به گفته او، اگر در روند صلح افغانستان ضمانت قوي از پاکستان گرفته نشود؛ گروه‌هاي تروريستي موجود در اين کشور در آينده نه تنها که امنيت افغانستان بلکه امنيت منطقه و جهان را با مخاطره مواجه خواهد کرد.

اما؛ چگونگي قطع روابط طالبان با گروه‌هاي افراطي يکي از موضوعات اساسي مذاکرات صلح ميان امريکا و طالبان در قطر است.

عبدالله قرلق منشي مجلس سنا مي‌گويد که دولت امريکا زير نظارت چين، روسيه، کشورهاي اروپايي و سازمان ملل متحد با طالبان مذاکره مي‌کند و هرگونه توافق احتمالي با طالبان ضمانت بين المللي خواهد داشت.

آقاي قرلق تاکيد کرد که موضوع آتش بس و قطع ارتباط طالبان با ساير گروه‌هاي تروريستي به منظور عدم استفاده آنان از خاک پاکستان پس از توافق صلح با اين گروه، از موضوعات جدي مورد بحث در مذاکرات صلح امريکا و طالبان است.

به گفته او، هرچند نگراني‌هاي در مورد ادامه جنگ و آغاز فعاليت‌ گروه‌هاي تروريستي پس از توافق صلح با طالبان، در افغانستان وجود دارد؛ اما امريکا هم کشوري ساده نيست که ابعاد توافق صلح افغانستان را ناديده بگيرد.

اين در حالي است که دور هشتم مذاکرات امريکا و طالبان در قطر از دو روز به اين طرف ادامه دارد و احتمال مي‌رود که دو طرف در اين دور گفتگوها بر سر موضوعات مورد بحث در روند صلح افغانستان به توافق نهايي برسند.

خروج نظاميان امريکايي از افغانستان، قطع روابط طالبان با ساير گروه‌هاي تروريستي، برقراري آتش‌بس و آغاز مذاکرات طالبان با دولت افغانستان چهار موضوع مورد بحث نمايندگان امريکا و طالبان در هفت دور مذاکرات صلح قطر بوده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید