امريکا: درهاي گفتگو با کورياي شمالي بسته نيست

رکس تيلرسون وزير خارجه امريکا ديروز در نشست منطقه اي مانيلا گفته است که اگر کورياي شمالي دست از آزمايشات موشکي اش بردارد؛ واشنگتن حاضر به مذاکره با اين کشور است.
وزير امور خارجه امريکا مي گويد که کشورش هنوز هم تمايل دارد با کورياي شمالي وارد مذاکره شده و به صورت مصلحت آميز به بحران کنوني خاتمه دهد.
به گزارش بخش بين الملل خبرگزاري جمهور؛ رکس تيلرسون وزير خارجه امريکا امروز سه شنبه در نشست منطقه اي مانيلا گفته است که اگر کورياي شمالي دست از آزمايشات موشکي اش بردارد؛ واشنگتن حاضر به مذاکره با اين کشور است.
به نقل از رويترز؛ تيلرسون که در نشست منطقه اي کشور مانيلا شرکت کرده است؛ در جريان اين اجلاس يکبار ديگر کورياي شمالي را به پايان دادن به آزمايشات موشکي و هسته اي تشويق کرد.
اظهارات وي در حالي بيان مي شود که شوراي امنيت سازمان ملل شنبه هفته جاري، دور تازه تحريم ها بر عليه پيونگ يانگ را با اکثريت آرا به تصويب رساند. گسترش فعاليت هاي نظامي از جمله آزمايش موشکي کورياي شمالي، دليل تشديد تحريم ها بر ضد اين کشور خوانده شده است.
حالا تيلرسون با لحن ملايم تر مي گويد که کورياي شمالي بايد با قطع فعاليت هاي موشکي خود، حسن نيتش را نشان داده و آماده‌گي خود را براي گفتگو عملاً ابراز کند. امريکا خواهان برقراري ارتباط با پيونگ يانگ است؛ اما شرط اول، پايان دادن به آزمايش هاي موشکي مي باشد.
پيونگ يانگ در پي تشديد تحريم هاي جديد بر عليه اين کشور، روز گذشته يک موشک جديد قاره پيماي خود را آزمايش کرده و هشدار داد؛ تا زماني که اين رفتار شوراي امنيت در راستاي تحريم ادامه يابد؛ کورياي شمالي دست از اقدامات نظامي خود برنخواهد داشت.
تنش در شبه جزيره کوريا از دو ماه پيش آغاز شده و تاکنون با شدت جريان داشته است.
امريکا خواستار دخالت چين براي زير فشار قرار دادن رهبر جوان کورياي شمالي است.
اما چين در پاسخ گفته است که در حد توان خود از اين کشور خواسته تا معاهدات بين المللي را نقض نکند و درخواست ايالات متحده از اين پکينگ، نبايد فراتر از منطق و توان باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید