طالبان: انتخابات تحت مدیریت خارجی‌هاست، همایش‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهیم داد

حکومت: تهدید انتخابات، به معنای تهدید کردن شهروندان افغانستان است

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ی هشدار داده اند که همایش‌های انتخاباتی را جنگ‌جویان این گروه هدف قرار خواهند داد، زیرا به باور طالبان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک پروسه جعلی است و مدیریت آن را خارجی‌ها در دست دارند.

اما ریاست جمهوری در واکنش به این هشدار گروه طالبان، گفت که تهدید انتخابات، به معنای تهدید کردن شهروندان افغانستان است.

گروه طالبان همچنان در خبرنامه‌ی خود از شهروندان کشور خواسته اند، تا در همایش‌های انتخاباتی اشتراک نکنند، جون احتمال حمله بر این همایش‌ها حتمی است و در صورت اشتراک کشته یا زخمی خواهند شد.

طالبان در بخشی از خبرنامه‌شان تاکید کرده اند  که انتخابات سال 2014 میلادی نیز یک انتخابات محضک بود که در نتیجه آن امریکایی‌ها حکومت وحدت ملی را بر مردم افغانستان تحمیل کردند، بنا بر این  شهروندان افغانستان؛ “بار بار نباید شکار سیاست‌مداران مکار شوند و نه هم در چنان پروسه ای سهم بگیرند که رای شان در آن هیچ اعتبار و ارزشی نداشته باشد.”
در خبرنامه‌ی طالبان آمده است: “اداره کابل بر بخش اندک خاک افغانستان سلطه دارد و انتخابات تنها در بعضی شهرها انجام می‌یابد و  بیش‌تر باشنده‌گان شهرها در این پروسه جعلی سهم نمی‌گیرند، از سوی دیگر مذاکرات برای پایان اشغال و آماده‌گی‌ها برای تفاهم بین الافغانی جریان دارد. با توجه به این وضعیت و شرایط خاص، این انتخابات نام نهاد تنها توطیه‌ برای برآورده شدن هوس‌های شمار محدودی از سیاست‌مداران فریبکار است و نتیجه هم ضیاع وقت، مصرف کردن پول و امکانات است و بس.”
طالبان گفته اند که کمپاین‌ها برای انتخابات نمایشی آغاز شده و جلسات دایر می‌گردد، اما مجاهدین امارت اسلامی مانع این کار می‌شوند، برای این که خدانخواسته هموطنان ملکی ما زیان نبینند باید به آن جلسات و تجمعات نروند که خطر حمله و زیان دیده می‌شود.”
گروه طالبان از کشورهای خارجی نیز خواسته که عوض آن که حمایت خود را ازین پروسه جعلی اعلام می‌کنند و یا مصارف بی‌جای آن را به عهده می‌گیرند، باید انرژی و منابع شان را برای پایان دادن اشغال افغانستان و در راستای صلح واقعی بکار بیاندازند، تا واقعا به افغانستان خدمت شود و پروسه صلح درین مرحله حساس از سوی چند شخص سبوتاژ نگردد.

اما صدیق صدیقی صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری روزسه‌شنبه(15اسد) در نشست خبری در کابل گفت که اشتراک شهروندان افغانستان در انتخابات و تعیین نماینده‌گان شان از طریق رای مستقیم، حق شرعی و قانونی مردم است.
آقای صدیقی تاکید کرد که آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده و تهدید طالبان نمی‌تواند مانع اشتراک مردم در پروسه ملی انتخابات شود.”
سخنگوی ریاست جمهوری گفت: “نیروهای امنیتی به گونه کامل آماده هستند تا از مردم افغانستان در برابر این گونه تهدیدها حفاظت نموده و نخواهد گذاشت که هیچ مانع اشتراک مردم در انتخابات شوند.”
از سویی‌هم، ریاست اجرایی با نشر خبرنامه‌ی هشدار طالبان مبنی بر هدف قرار دادن همایش‌های انتخاباتی را غیرقانونی و خلاف ارزش‌های مردم سالاری خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

ریاست اجرایی از شهروندان کشور خواسته همان‌طوری‌که در گذشته‌ها برنامه‌های دشمنان را با حضور در صحنه و دفاع از ارزش‌های ملی خثا و ناکام ساختند، این‌بار نیز به صورت گسترده در مبارزات و انتخابات ریاست جمهوری اشتراک نمایند و به نامزد مورد علاقه‌ شان ری بدهند.

این هشدار گروه طالبان می‌تواند زنگ خطر بسیار جدی به نامزدان ریاست جمهوری که کارزها و همایش‌های انتخاباتی شان را رسمآ آغاز کرده اند، تلقی شود، زیرا آن گونه که دیده شد طالبان در روز نخست آغاز کارزهای انتخاباتی به دفتر روند سبز که از سوی امرالله صالح معاون نخست تکت انتخاباتی تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف، مدیریت می‌شود، حمله کردند که در پی این حمله 30 تن کشته و 17 تن دیگر زخمی شدند.

هادهای ناظر برانتخابات از این تهدید طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که احتمال دارد این هشدار طالبان تهدیدی فرا روی مشارکت مردم در انتخابات خلق کند.

یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)به رسانه‌ها گفت که هر چند هشدارهای گروه طالبان در انتخابات بی‌سابقه نیست و اخطاریه این گروه برای اخلال انتخابات پیش‌رو با وجود تشدید گفتگ‌ووهای صلح برخلاف توقف مردم است.
آقای رشید گفت این هشدار تهدیدی فراروی مشارکت شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری خلق کرده و ضرورت جدی‌ترشدن توجه حکومت به تامین امنیت طرف‌های انتخابات را شدت بخشیده است.

این در حالیست که بر بنیاد گزارش‌ها به نقل از ستادهای انتخاباتی شماری از نامزدان ریاست جمهوری، حکومت آن شمار از نیروی که نامزدان جهت تامین امنیت کارزهای انتخاباتی شان نیاز دارند را تا هنوز فراهم نکرده و آنان با امکانات نیروی امنیتی روبرو هستند.

کارزارهای انتخاباتی از تاریخ 6 اسد رسما آغاز شده و تا نزدیک به دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت. قرار است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 6 میزان سال جاری برگزار شود، اما با گذشت نزدیک به ده روز از پیکارهای انتخاباتی تاکنون بیش‌تر نامزدان ریاست جمهوری کارزهارشان را آغاز نکرده اند، شماری از ستادهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوی یکی از دلایل آغاز نکردن پیکارهای انتخاباتی شان را مشکلات امنیتی عنوان کرده می‌گویند، نگران آن استند که همایش‌های انتخاباتی شان هدف قرار بگیرد، زیرا حکومت آن نیروی در جریان پیکارهای شان نیاز است را تامین نکرده است.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید