ناتو: هدف از گفت‌وگو با طالبان، ترک افغانستان نه، بل تامین صلح است

ینز ستولتنبرگ​، منشی عمومی ناتو در حالی تاکید کرده که هدف از مذاکرات امریکایی‌ها با گروه طالبان “تامین صلح در این کشور است، نه خروج نیروهای خاری از افغانستان” که بسیاری از آگاهان امور سیاسی به‌شمول مقام‌های حکومتی نسبت به مذاکرات زلمی خلیل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان، با نماینده‌گان گروه طالبان در قطر،با دید شک و تردید نگرسته می‌گویند، ارایه نکردن جزییات این مذاکرات به این معنا است که امریکا و پاکستان در صدد انجام معامله با طالبان زیر عنوان صلح هستند.

منشی ناتو، اما تاکید کرده که افغانستان نسبت به هرزمان دیگر به صلح نزدیک شده و باید از این فرصت استفاده درست صورت گیرد.

آقای ستولتنبرگ، که روز سه شنبه (۱۵ اسد) در دانشگاه “ویکتوریای ویلنگتون” نیوزلند صحبت می‌کرد، گفت که برای صلح پایدار، نیاز به مذاکرات بین الافغانی در افغانستان است و آقای خلیل‌زاد تلاش می‌کند تا فضا را برای این گفتگوها ایجاد کند.

او، افزود که مذاکرات بین‌الافغانی در اسرع وقت آغاز خواهد شد و حکومت افغانستان، بخشی از این مذاکرات خواهد بود.

آقای ستولتنبرگ در مورد مذاکرات جاری آقای خلیل‌زاد با نمایگده‌گان گروه طالبان گفت: “این بسیار مهم است که در حال حاضر ما روی چه مذاکره می‌کنیم، یا آن‌چه خلیل‌زاد با طالبان روی آن مذاکره می‌کند توافق برای ترک افغانستان نه، بل توافق صلح در افغانستان است.”

منشی عمومی ناتو همچنان در مورد مذاکرات جاری با گروه طالبان گفت که یک فرصت واقعی برای صلح ایجاد شده و ناتو از تمام تلاش‌ها برای دست‌یابی به یک راه حل از طریق گفت‌وگو حمایت می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح مصالحه افغانستان، روز دوشنبه در توییتر خود نوشته است: “چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق باالقوه با طالبان، که زمینه خروج مشروط نیروها را فراهم خواهد ساخت، صرف نموده‌ام. ما پیش‌رفت عالی داشته‌ایم”.

آقای خلیل‌زاد افزوده که برای ایجاد اجماع بین‌المللی در راستای حمایت از روند صلح افغانستان به هند سفر می‌کند؛ اما گروه کاری او، با نماینده‌گان طالبان روی “جزییات تخنیکی و میکانیزم‌های مورد نیاز برای تطبیق موفقیت‌آمیز توافق‌نامه” کار می‌کنند.

این دیپلمات امریکایی، توافق روی جزییات را “ضروری” خوانده است.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در یک نشست خبری در تهران گفت که در مذاکرات صلح، باید دولت افغانستان نقش محوری داشته باشد.

آقای ظریف با انتقاد از روند جاری مذاکرات صلح میان  زلمی خلیل‌زاد به نماینده‌گی از دولت ایالات متحده امریکا و گروه طالبان گفت که هر راه‌کاری باید با “مالکیت دولت افغانستان” باشند و دیگر کشورهای دخیل در این روند، فقط نقش کمک کننده و تهسیل کننده داشته باشند.

این درحالیست که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا دستور آغاز خروج سربازان خارجی از افغانستان را پیش از سال 2020 میلادی و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا صادر است.

پیش از این شماری کارشناسان و برخی از مقام‌های امریکایی نسبت به خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داده و گفته اند که اگر در وضعیت کنونی این نیروها افغانستان را ترک کنند، این کشور دوباره به لانه‌های گروه‌های هراس افگن و تروریست مبدل خواهد شد.

آگاهان سیاسی اما به این باور اند که اگر جزییات گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با طالبان مشخص نشود، امریکا و طالبان پشت درهای بسته به توافق دست یابند، این توافق‌نامه نه تنها منجر به تامین صلح در افغانستان نخواهد، بل افغانستان به بحران تازه گرفتار خواهد شد که در آن صورت کنترل اوضاع در توان هیچ کس نخواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید