ترمپ دستور مسدود کردن دارایی‌های ونزویلا در آمریکا را صادر کرد

دولت دونالد ترمپ در یک اقدام سیاسی چشم‌گیر علیه دولت نیکلاس مادورو در ونزویلا، تمامی دارایی‌های کاراکاس در امریکا را بلوکه کرد.

خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش کرده اند که این اقدام واشنگتن می‌تواند به‌طور مشخصی بر تنش‌ها با دولت سوسیالیست ونزویلا بیافزاید.

امریکا از خوان گوایدو، رهبر مخالفان نیکلاس مادورو، که به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت کشورش سوگند خورده حمایت می‌کند. بیش از ۵۰ کشور دیگر نیز ریاست‌جمهوری گوایدو را به رسمیت می‌شناسند.

با این وجود، و با این‌که طی ماه‌های گذشته اعتراض‌های گسترده‌ در ونزویلا جریان داشت و ایالات متحده نیز دست به اقدام‌های مختلفی علیه کاراکاس زده، اما دولت مادورو همچنان قدرت را حفظ کرده‌است.

فرمان اجرایی تازه مبنی بر منع داد و ستد و تجارت امریکایی‌ها با دولت ونزویلا، از روز سه‌شنبه (۱۵ اسد) اجرایی‌ محسوب می‌شود.

در این فرمان که به امضای ترمپ رسیده، آمده‌است که دولت مادورو به «غصب» قدرت و نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد.

گوایدو و مخالفان آقای مادورو گفته است، دولت فعلی «غصبی» است چراکه روند انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۸ با تقلب و دستکاری گسترده، ممانعت از حضور رقبای اصلی و نقض قانون اساسی ونزویلا همراه بوده‌است.

نیکلاس مادورو اتهام‌های انتخاباتی را رد کرده‌است. دولت مادورو، واشنگتن و شماری از متحدان منطقه‌یی آن را به تلاش برای سرنگونی «دولت قانونی» در کاراکاس متهم کرده‌است.

فرمان اجرایی روز سه‌شنبه البته داد و ستد را به‌طور کلی ممنوع نکرده، با این حال یک اقدام قابل توجه، از زمانی که امریکا گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری ونزویلا به رسمیت شناخت، برآورد شده‌است.

تحریم‌های پیشین امریکا، صنعت نفت ونزویلا را هدف گرفته بودند. نفت مهم‌ترین منبع درآمد ونزویلا است. این کشور گسترده‌ترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و از این بابت فراتر از عربستان سعودی، کانادا و ایران، دیگر ذخیره‌گاه‌های بزرگ نفتی جهان، است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید