هشدار طالبان جديست، اظهارات حکومت اما ميان تهي! 

جاويد روستاپور 

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ي هشدار داده اند که همايش‌هاي انتخاباتي را  به دليل اين که انتخابات يک پروسه جعلي است مديريت آن توسط خارجي‌ها انجام مي‌شود هدف قرار خواهند داد.

اين گروه با نشر خبرنامه‌يي از شهروندان افغانستان خواسته اند که در کارزارهاي انتخاباتي نامزدان رياست جمهوري اشتراک نکنند، زيرا در صورت حمله به اين همايش‌ها جان‌هاي شان را از دست خواهند داد.

طالبان همچنان تاکيد کرده اند که گفت‌وگوهاي صلح جريان دارد و قرار است به زودي گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني ميان جريان‌هاي سياسي افغانستان آغاز شود، بنا بر اين در چنين شرايط برگزاري يک انتخابات جعلي و ساخته‌گي بي‌معنا است و شهروندان کشور بايد از اشتراک در اين پروسه خود داري کنند.

از سويي‌هم حکومت افغانستان در واکنش با اين هشدار گروه طالبان گفته است که انتخابات يک پروسه ملي و مردمي است و هشدار دادن مبني بر حمله بر انتخابات به معناي حمله بالاي شهروندان افغانستان است.

حکومت تاکيد کرده آماده‌گي‌هاي کامل جهت برگزاري انتخابات رياست جمهوري ششم ميزان گرفته شده و شهروندان افغانستان نگران اين گونه هشدارها نباشند و با اشتراک شان در انتخابات دموکراسي و مردم سالاري در کشور را رقم بزنند.

هرچند حکومت افغانستان تاکيد به داشتن آماده‌گي جهت تأمين امنيت انتخابات دارد، اما آن گونه که مسوولان ستادهاي انتخاباتي نامزدان رياست جمهوري مدعي اند، تاکنون نيروي لازم جهت تأمين امنيت پيکارهاي انتخاباتي شان از سوي حکومت آماده نشده و با وجود مراجعه به اداره‌هاي امنيتي، نيروي امنيتي در اختيار آن‌ها قرار داده نشده است.

هشدار گروه طالبان مبني بر هدف قرار دادن پيکارهاي انتخاباتي نامزدان رياست جمهوري، نگراني ديگر را نيز مبني بر چگونه‌گي برگزاري يک انتخابات شفاف و سالم بيش‌تر کرده است.

پيش از اين هم نگراني‌هاي جدي وجود داشت که حکومت قادر به تأمين امنيت پروسه انتخابات نيست و در بيش‌تر مناطق افغانستان به دليل تهديدهاي امنيتي و اين که کنترل بسياري از مناطق در شهرها به دست گروه طالبان است مردم از حق راي شان محروم خواهند شد.

با وجود آن که گروه طالبان همواره در انجام حملات انتحاري در کلان شهرها و همچنان انجام تهاجمي شان بر پاسگاه‌هاي امنيتي و مراکز ولسوالي‌ها موفق شده اند، اما حکومت همواره از داشتن آماده‌گي لازم براي دفع حملات طالبان سخن زده است.

حالا گروه طالبان به صورت جدي هشدار داده اند که همايش‌هاي انتخاباتي را هدف قرار خواهند داد و اين احتمال نيز به صورت جدي وجود دارد که اين گروه بر همايش‌هاي انتخاباتي حمله خواهند کرد، اما آنچه حکومت افغانستان مبني بر داشتن آماده‌گي لازم جهت تأمين امنيت انتخابات مي‌گويد، بدون طرح و برنامه است و تنها سخن‌گويان حکومت در رسانه‌ها از داشتن آماده‌گي سخن مي‌گويند.

اين هشدار گروه طالبان بدون شک بر روند برگزاري انتخابات تأثير جدي خواهد گذاشت شهروندان افغانستان ممکن از ترس جان شان در اين پروسه کمتر اشتراک کنند، زيرا تجربه ثابت ساخت که حکومت آنچه را گفته در عمل کمتر به آن پاي بند بوده و اکثر وعده‌هاي حکومت در بخش‌هاي گوناگون روي کاغذ و در حد يک شعار باقي مانده است

ترديد نيست که انتخابات يک پروسه ملي و مردمي است و اشتراک شهروندان کشور در اين پروسه هم مسووليت است و هم رسالت، اما اين گروه طالبان هشدار بر حمله را داده اند و چندان به دور از انتظار هم نيست، زيرا در روز نخست آغاز رسمي پيکارهاي انتخاباتي، طالبان بر دفتر روند سبز که مسووليت آن را آقاي امرالله صالح معاون نخست تکت انتخاباتي “دولت ساز” به رهبري محمد اشرف غني بر عهده دارد، حمله کرده و در اين حمله 30 تن جان باختند و 20 تن ديگر زخمي شدند.

گروه طالبان حکومت افغانستان را به رسميت نمي‌شناسند، پس واضح است انتخاباتي که از سويي حکومت مديريت مي‌شود آن را هيچ‌گاه به رسميت نخواهند شناخت و تلاش خواهند کرد اين پروسه را برهم بزنند، اما آنچه نگران کننده است اين که حکومت افغانستان برنامه‌يي براي تأمين امنيت انتخابات ندارد و سخن‌گويان حکومت تنها در رسانه‌ها شعار مي‌دهند، بنا بر اين در چنين وضعيتي بسيار دشوار است که نامزدان رياست جمهوري بتوانند کارزارهاي انتخاباتي شان را در ولايت‌ها که هيچ ضمانتي بر تأمين امنيت شان وجود ندارد برگزار کنند.

انتخابات با آن که به عنوان يک پروسه ملي براي شهروندان افغانستان از اهميت جدي برخوردار است و تجربه ثابت ساخت که مردم با وجود مشکلات و تهديدهاي جدي در انتخابات‌هاي گذشته در اين روند به صورت گسترده اشتراک کردند، اما بدبختانه حکومت و زمام‎داران امور هر بار پس از برگزاري انتخابات به راي مردم خيانت کرده و براي تقلب و مهندسي نتايج انتخابات زمينه سازي کرده و همدست تقلب کاران شدند که اين برخورد شکاف عميق ميان مردم و حکومت ايجاد کرده و در حال حاضر حتا بيش‌تر شهروندان افغانستان به اين باور اند که برنده انتخابات را راي آن‌ها نه بل، دست‌کاري و تقلب مشخص خواهد کرد.

از سوي ديگر هم اکنون انتقادهاي بسيار جدي از سوي نامزدان رياست جمهوري، آگاهان سياسي و نهادهاي ناظر بر انتخابات وجود دارد که حکومت به شدت در پروسه انتخابات مداخله مي‌کند، محمد اشرف غني از امکانات دولتي در کمپاين‌هاي انتخاباتي‌اش استفاده مي‌کند و همچنان با استفاده از صلاحيت‌هايش در حکومت هم اکنون در حال گماشتن افراد مورد نظرش به پست‌هاي حکومتي است که اين اقدام کاملاً جنبه کمپايني دارد.

مردم نگران اين هستند که طالبان بر همايش‌هاي انتخاباتي حمله خواهند کرد، اما در صورتي که حکومت تاکيد بر داشتن آماده‌گي‌ها جهت تأمين امنيت انتخابات دارد و مردم را به اشتراک در اين پروسه تشويق مي‌کند، بايد صادقانه از امکانات و نيروي که دارد، استفاده کند، در غير آن صورت ترديدي وجود ندارد که طالبان با انجام حملات تروريستي شماري از شهروندان کشور را قرباني خواهند ساخت و ارگ رياست جمهوري پس از انجام چنين حملاتي با نشر اعلاميه‌ها حملات طالبان را محکوم خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید