منابع: طالبان با پذیرفته اند که دولت افغانستان مذاکره ‌کنند  

شهباز شریف: صلح درکابل به بهای جنگ در کشمیر تامین نخواهد شد

برخی منابع نزدیک به گروه طالبان تایید کرده اند که این گروه در مذاکرات شان با زلمی خلیل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان، به توافق رسیده اند که با حکومت افغانستان مذاکره خواهند کرد.

شهباز شریف، عضو و رهبر مخالفان حکومت پاکستان در پارلمان این کشور گفته است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان در جریان سفرش به امریکا با دونالد ترمپ، رییس جمهوری آن کشور، کشمیر را در مقابل تامین صلح در افغانستان معامله کرده است!

رسانه‌ها به نقل از منابع نزدیک به گروه طالبان که نخواسته اند از آن‌ها برده شود، گفته اند، هیآت مذاکره کننده این گروه در قطر در ادامه مذاکرات شان و نزدیک شدن به توافق نهایی با امریکایی‌ها، از موقف قبلی خود عقب نشینی کرده و چراغ سبز برای آغاز مذاکره با دولت افغانستان نشان داده‌اند.

منابع می‌گویند که در دور هشتم مذاکرات امریکا و طالبان در قطر، تمامی موانع بزرگ برطرف شده و هم اکنون دو طرف روی مسایل تخنیکی و میکانیزم برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات رسمی بین الافغانی چانه‌زنی می‌کنند.

طالبان نیز تایید کرده‌اند که در دور هشتم مذاکرات قطر روی پایان جنگ و رسیدن به یک صلح دایمی با طرف امریکایی به توافق نزدیک و موانع بزرگ از سر راه برداشته شده است.

گفته می‌شود که دو طرف روی این مسایل که چگونه توافقات صلح با امریکا مرحله به مرحله عملی شود، کار می‌کنند و احتمالاً بزودی توافقنامه نهایی میان امریکا و طالبان امضا خواهد شد.

پیش از این، گروه طالبان زمانبندی خروج نیروهای خارجی را از افغانستان بزرگ ترین مانع مذاکرات این گروه با امریکا خوانده بود. از سوی دیگر، امتناع طالبان از مذاکره با دولت افغانستان و برقراری آتش‌بس موانع جدی روند صلح خوانده می‌شد.

اما؛ هم اکنون برخی منابع شامل در مذاکرات قطر بدون ذکر نام خود به بخش  سرویش بخش انگلیسی “بی بی سی” گفته‌اند که پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه در مذاکرات امریکا و طالبان به دست آمده و موانع بزرگ قبلی برداشته شده است.

نماینده‌گان گروه طالبان در مذاکرات قطر نیز ابراز امیدواری کرده‌اند که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، بزودی امضا شود.

تیم‌های تخنیکی دوطرف مذاکره کننده قطر روزسه شنبه کارشان را روی چگونه‌گی ایجاد میکانزم عملی برای توافقات احتمالی آغاز کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این، طالبان از برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکره با دولت افغانستان امتناع کرده بودند.

اما؛ حکومت افغانستان تاکید دارد که هرگونه توافق صلح بدون حضور دولت افغانستان عملی نخواهد بود و روند مذاکرات صلح باید به رهبری دولت افغانستان باشد.

رییس جمهور غنی بارها تاکید کرده که توافق امریکا و طالبان بدون حضور دولت افغانستان صلح دایمی را در کشور در پی نخواهد داشت و به هیچ عنوان مورد قبول دولت افغانستان نیست.

در همین حال،شهباز شریف عضو پارلمان پاکستان گفته است: “چگونه انصاف و چگونه اندیشه است که برای تامین صلح در افغانستان سکوی با شکوهی ترتیب داده شود و محفل با شکوه راه اندازی شود و در کشیمر شب و روز خون‌ریزی باشد.”

شهباز شریف تاکید کرده که آنچه برای افغانستان مهم است، برای پاکستان نیز اهمیت دارد و بدون شک که پاکستان در افغانستان صلح می‌خواهد.

او گفت: “این ممکن نیست که کشمیر در آتش بسوزد، زنان و کودکان کشته شوند و ما به رییس جمهور ترمپ بگوییم که در افغانستان صلح تامین می‌کنیم. آیا ما قرارداد (تیکه) این کار را گرفته ایم؟ این شدنی نیست و این گونه نخواهد شد.”

اما عمران خان، نخست وزیر پاکستان در پاسخ به این ادعاهای شهباز شریف گفت که با دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده به گونه اختصاصی در مورد کشمیر صحبت نکرده است و فقط برای حل تنش‌ها در کشمیر پیشنهاد کرده که هدف اساسی آن رشد اقتصادی در جنوب آسیا با ختم تنش‌ها پیرامون کشمیر بود.

پس از آن که تنش‌ها میان هند و پاکستان اوج گرفت، هند دیروز در یک اقدام بی پیشینه، اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد. ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند به جمو و کشمیر، یگانه ایالت با اکثریت مسلمان این کشور، اختیارات ویژه داده بود، اما از این پس تمام مواد قانون اساسی هند بر ایالت جمو و کشمیر قابل تنفیذ خواهد بود.

این اقدام هند سبب واکنش‌های تند در پاکستان شد. ارتش پاکستان گفته که به گونه قاطعانه از کشمیری‌ها حمایت می‌کند.

نخست وزیر پاکستان نیز در پارلمان این کشور گفت که می‌خواهد این موضوع را به شورای امنیت ملل متحد و دادگاه بین‌المللی گسیل کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید