برگزاری انتخابات؛ از تاکید حکومت تا عقب نشینی حامیان دموکراسی در افغانستان!  

جاوید روستاپور

با وجودی که حکومت به ویژه محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ ششم میزان سال جاری خورشیدی حتمی و برگشت ناپذیر می‌خواند، اما با گذشت هر روز چالش بر سر راه این انتخابات بیش‌تر می‌شود که بی‌باورها را نسبت به برگزاری آن نیز بیش‌تر ساخته است.

پایان دور هشتم گفت‌وگوهای زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان با نماینده‌گان طالبان، یک گام دیگر بر روند صلح افزوده شد و امیدواری‌ها به نتایج این روند را بیش‌تر کرد، اما از سویی‌هم این مساله احتمال تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در تاریخ تعین شده‌اش بیش‌تر ساخت و حالا بسیاری‌ها به‌شمول شماری از نامزدان ریاست جمهوری به این باور اند که انتخابات به احتمال زیاد در روز ششم میزان برگزار نخواهد شد.

آگاهان سیاسی با آن که برگزاری انتخابات را یک ضرورت مبرم می‌خوانند، اما تاکید دارند که اگر جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا روند صلح را نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اولویت دهد، بدون شک، انتخابات برگزار نخواهد شد.

افزون بر جدی شدن روند گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، انتخابات ریاست جمهوری با چالش‌های دیگر نیز روبروست که به باور آگاهان سیاسی و نهادهای ناظر بر انتخابات در چنین وضعیتی اگر انتخابات هم برگزار شود، شفاف، سالم و همه شمول نخواهد بود.

نخست نهایی شدن گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با طالبان، به شدت برگزاری انتخابات را تحت تاثیر قرار خواهد داد، زیرا جامعه جهانی به ویژه امریکا نقش بسیار موثر، تعین کننده و سرنوشت ساز در گفتمان‌های کلان سیاسی افغانسان دارد.

از سوی دیگر، بیش‌تر آگاهان روند صلح را در اوضاعی کنونی نسبت به برگزاری انتخابات اولویت داده و به این باور اند که تاکید حکومت به برگزاری انتخابات به این دلیل است که تیم حاکم به این نتیجه رسیده اند که اگر گفت‌وگوهای صلح به نتیجه برسد آن‌ها از قدرت کنار زده خواهند شد و به هر شکلی که شده یک انتخابات بر از تقلب و مهندیسی شده برگزار کنند تا حکومت را بر پنج سال آینده در آختیار داشته باشند و اگر مذاکره هم با طالبان صورت می‌گیرد، شریک قدرت باید باشند.

نبود امنیت: تهدیدهای امنیتی به عنوان یکی از چالش‌های جدی بر سر راه انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شود، زیرا از یک سو در اکثر ولایت‌های کشور جنگ جریان دارد و حکومت در بیش‌تر مناطق حاکمیت ندارد که بتواند امنیت انتخابات را تامین کند، از جانب دیگر گروه طالبان، هفته گذشته هشدار دادند که انتخابات یک پروسه جعلی است و همایش‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد.

در حالی حکومت بر تامین امنیت انتخابات تاکید می‌کند، اما بسیاری از شهروندان کشور به‌شمول نامزدان ریاست جمهوری به این نظر اند که حکومت نمی‌تواند جلو تهدیدهای طالبان را بگیرد و امنیت انتخابات را آن گونه که نیاز است تامین نماید، بنا براین برگزاری انتخابات در هاله‌ی ابهام قرار دارد و به احتمال زیاد که بازهم به تعویق انداخته شود.

عدم استقلالیت و ظرفیت کمین انتخابات: سومین چالیش که برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم را به پرسش روبرو کرده و بسیاری‌ها را نگران ساخته، عدم استقلالیت کمیسیون انتخابات و نبود ظرفیت و توانایی در این کمیسیون است. آگاهان سیاسی و نهادهای ناظر بر انتخابات تاکید دارند که کمیسیون انتخابات در راستایی انجام برنامه‌هایش استقلالیت ندارد و از ارگ ریاست جمهوری دستور می‌گیرد.

چندی پیش یکی از کمیشنران این کمیسیون مدعی شد که حکومت به ویژه ارگ در کارهای کمیسیون انتخابات مداخله می‌کند.

نهادهای ناظر تاکید بر این دارند که کمیسیون انتخابات با توجه به مدت زمان اندکی که به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، قادر به مدیریت این انتخابات نخواهد شد و احتمال آن وجود دارد که در چنین وضعیتی اگر انتخابات برگزار شود، تقلب‌های گسترده صورت گیرد و نتایج آن بحران‌زا خواهد بود.

اما با این وجود آ‌نچه سبب نگرانی شهروندان افغانستان شده، این که جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا که به عنوان حامی و بانی دموکراسی در افغانستان به حساب میآید و یکی از اهداف حضور نظامی‌اش در این کشور، تقویت دموکراسی و مردم سالاری است، حالا برعکس آن دارد عمل می‌کند و در گفت‌وگوهایش با طالبان قرار است در عدم حضور حکومت و مردم افغانستان، این گروه را بار دیگر بالای مردم حاکم سازد و مردم سالاری برتامین منافع خود ترجع دهد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید