منابع نزدیک به طالبان: در آینده نزدیک در مورد توافقات صلح با امریکایی تصمیم می‌گیریم

دانش:  پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با طالبان مذاکره می‌کنیم!

در حالی که برخی منابع نزدیک به گروه طالبان گفته اند که روند مشاوره میان اعضای تیم مذاکره کننده و رهبری این گروه در مورد توافقات صلح با امریکا آغاز شده و زودی طالبان در مورد توافقات صلح با امریکایی تصمیم می‌گیرند، اما سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، تاکید می‌کند که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، حکومت با گروه طالبان مذاکره خواهد کرد.

آقای دانش، در دیدار با برخی رهبران سیاسی کشور گفته است: “گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و امریکا تکمیل شده، اما مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان پس از انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال جاری از سر گرفته خواهد شد.”
منابع نزدیک به گروه طالبان گفته اند که هیات مذاکره کننده این گروه، پس از پایان دور هشتم مذاکره با امریکا، روند مشوره گیری با رهبران این گروه را آغاز کرده است.
این منابع به “بی بی سی” گفته اند که به زودی یعنی تا دو روز دیگر موقف گروه طالبان در مورد توافقاتی که در دور هشتم مذاکره با امریکا به دست آمده، نهایی خواهد شد.
به گفته این منابع، گروه طالبان برای نهایی سازی توافقات صلح با امریکا به یک نشست دیگر هم ضرور خواهد داشت تا برخی پیشنهادات را در توفقنامه صلح بیافزایند.
این در حالی است که دور هشتم مذاکره میان امریکا و طالبان به روز دوشنبه (21 اسد) به پایان رسید و دو طرف مذاکره کننده اعلام کردند که در مورد توافقات انجام شده و امضای آن با سطوح بلندتری مشوره خواهند کرد.
گفته می‌شود که توافق صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 17 اگیست در حضور ناظران بین‌المللی به امضا خواهد رسید.
بر اساس معلومات، سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی، آلمان، روسیه، چین، اوزبیکستان، اندونیزیا و برخی کشورهای دیگر از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان نظارت خواهند کرد.
همچنین قرار است تا پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، مذاکرات رسمی میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.

اما؛ سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرد که دولت افغانستان پس از انتخابات با گروه طالبان مذاکره خواهد کرد.
رییس جمهور غنی نیز در پیام عیدی خود بر برگزاری انتخابات تاکید کرد و گفت که حکومت وحدت ملی در روزهای پایانی دوره کاری خود قرار دارد و نمی‌تواند در مورد صلح تصمیم بگیرد.

او، گفت که انتخابات باید برگزار شود؛ زیرا یک حکومت با صلاحیت و قوی باید در مورد صلح تصمیم بگیرد.
با این حال بسیاری از آگاهان سیاسی به این باور اند که با جدی شدن روند صلح افغانستان به احتمال زیاد انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ تعین شده‌اش (ششم میزان) برگزار نشود، زیرا جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا موضوع گفت‌وگوهای صلح را نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اولویت می‌دهد. اما حکومت به ویژه آقای غنی برگزاری انتخابات را در تاریخ تعین شده‌اش خط قرمز می‌خواند و می‌گوید، هیچ صلح و انتخابات دو موضوع جدا هستند که پیش‌رفت‌های صلح مانع برگزاری انتخابات نخواهد شد.

این درحالیست که گروه طالبان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را یک پروسه جعلی خوانده و هشدار دادند که همایش‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد.

از سویی‌هم، آگاهان به این باور اند که در اوضاع کنونی مساله گفت‌وگوهای صلح اهمیت بیش‌تر نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دارد، زیرا از یک سو بیش‌تر از نیم جمعیت کشور به دلیل نبود امنیت از حق رای شان در انتخابات محروم خواهند شد و از سویی‌دیگر اگر انتخابات برگزار هم شود، یک انتخابات شفاف و سالم نخواهد بود.

گروه طالبان اما تاکنون در مورد این که در نهایت با حکومت افغانستان مذاکره خواهند کرد یا خیر به صورت رسمی ابراز نظر نکرده اند، اما منابع نزدیک به این گروه گفته اند، پس از این که توافق‌نامه صلح میان طالبان و امریکایی‌ها به امضا رسید، این گروه با همه طرف‌ها به‌شمول حکومت افغانستان وارد مذاکره خواهند شد.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید