ریاست جمهوری: خبر محدود شدن عملیات‌های نظامیان امریکایی علیه طالبان بی‌اساس است

 ریاست جمهوری نشر گزارش‌ها مبنی بر این که حکومت امریکا به نظامیان‌اش در افغانستان دستور محدود شدن عملیات‌ علیه طالبان داده ‌است را بی‌اساس خوانده است.

رسانه امریکایی “نیوزویک” به نقل از مقام‌های پنتاگون گزارش کرده، واشنگتن به نظامیان امریکایی در افغانستان دستور داده که عملیات‌های شان بر مواضع طالبان را محدود سازند.

این گزارش همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات صلح میان زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان با هیآت مذاکره کننده گروه طالبان در قطر نشر شد.

نیوزویک به نقل از مقام‌های ارشد وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) گزارش کرده که به نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمام عملیات‌های نظامی‌شان علیه گروه طالبان را محدود سازند.

آگاهان سیاسی به این باور اند که اگر محدود شدن عملیات نظامیان امریکایی برعلیه گروه طالبان در افغانستان، دقیق باشد، می‌تواند زمینه را برای این گروه فراهم کند که مناطق بیش‌تر کشور را در کنترل گیرند و حملات شان علیه نیروهای امنیتی را نیز افزایش دهند.
در این گزارش به نقل از مقام‌های امریکایی آمده که به نیروهای امریکایی گفته شده است، تا مشوره‌دهی به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را هم متوقف کنند و دولت دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا، در نظر دارد شمار نیروهای را به حدود نصف تعداد کنونی یا شش هزار نفر کاهش دهد.
در بخشی از گزارش نیوزویک آمده است که این مقام‌های پنتاگون که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند چگونه‌گی خروج یا حضور نیروها به روند درگیری‌های جاری و مذاکرات برای پایان این درگیری‌ها بستگی خواهد داشت.
آگاهان سیاسی به این باور اند که به دلیل اولویت دادن امریکا به گفت‌وگوهای صلح نسبت به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روابط میان کابل- واشنگتن به تیره‌گی گرایده و به همین دلیل این خطر وجود دارد که ایالات متحده همکاری‌ها و حمایت‌اش از نیروهای امنیتی افغانستان را بسیار محدود سازد که اگر این اتفاق بی‌افتد، بیم آن می‌رود که طالبان حملات شان بر نیروهای امنیتی را شدت ببخشند و بر مناطق بیش‌تر افغانستان تسلط یابند.
اما صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری با رد گزارش نیوزویک به “بی‌بی‌سی” گفته است، تعهدات امریکا با نیروهای امنیتی همچنان پابرجاست و عملیات‌ها همچنان صورت می‌گیرد.
جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان در اعلامیه کوتاهی که به رسانه‌ها فرستاده، اما گفته است: “این مطلب ساخته ذهن منابعی است که از این قضیه به اندازه فاصله‌شان با افغانستان دور هستند.”
آقای میلر گفته، ادعای تغییر در نیروها و عملیات‌ها اساس ندارد و ” ما چنین دستوری نداریم و چنین تغییراتی را ایجاد نکرده‌ایم.”
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یکی از خواسته‌های گروه طالبان و یکی از موارد جدی است که در مذاکرات این گروه با امریکا مطرح شده‌است.
پیش از این واشنگتن‌پست هم به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده بود که در نتیجه توافق امریکا و طالبان، پنتاگون نیروهایش در افغانستان را به 8 تا 9 هزار کاهش خواهد داد.
دور هشتم مذاکرات آمریکا و طالبان روز گذشته در قطر به پایان رسید. زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز گذشته گفت: “مابرای موافقت‌نامه صلح دایمی و شرافت‌مندانه و افغانستان مستقل که هیچ کشوری تهدید نکند، سخت تلاش می‌کنیم و در کنار مردم افغانستان هستیم.”
اما با وجود خوش‌بینی‌ها به جدی شدن روند صلح افغانستان، حکومت چندان خوش‌بین به نظر نمی‌رسد و تاکید بر این دارد که هرنوع توافق با گروه طالبان بدون حضور حکومت مشروعیت ندارد و این کشور را به صلح واقعی نخواهد رساند.
با توجه به خوشب‌ینی‌های زلمی خلیل‌زاد و مقام‌های طالبان، انتظار می‌رفت دو طرف در هشتمین دور از مذاکرات به توافقی برسند، اما ظاهرا چنین توافقی به دست نیامده است.

مذاکرات امریکا و طالبان از آغاز تاکنون:
تاکنون هشت نشست میان دیپلمات‌های امریکا و نماینده‌گان طالبان صورت گرفته است؛ شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات.
اولین نشست۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.
نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.
۱۹ جنوری سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفت‌وگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۲۵ فبروری سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.
دور ششم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.
دور هفتم ۲۹ جون در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.
دور هشتم ۳ آگست در دوحه، پایتخت قطر آغاز و ۱۲ آگست به پایان رسید.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید