تأمين صلح در کشور در اولويت قرار گيرد!

قشلاقی

راي زني‌ها در مورد نهايي شدن توافق‌نامه صلح افغانستان وارد مرحله حساس گرديده است. هم نماينده‌گان طالبان و هم هيأت گفت‌وگو کننده ايالات متحده امريکا با طالبان به رياست خليل‌زاد دوحه را ترک کرده اند. طالبان اعلام کرده اند که متن توافق‌نامه اکنون مورد بررسي شوراي رهبري آن‌ها قرار دارد و آنان به زودي موضع شان را در مورد متن ياد شده اعلام خواهند کرد.

همچنان خليل زاد نيز وارد واشنگتن گرديده تا آخرين نظريات رياست جمهوري آن کشور را در مورد توافق‌نامه دريافت کند.

اما وضعيت در کابل متفاوت از واشنگتن و شوراي رهبري طالبان مي‌باشد. رييس جمهوري کشور مصرانه بر برگزاري انتخابات رياست جمهوري ماه ميزان در کشور پافشاري دارد.

او، در روز دوم عيد خطوط قرمزي خويش را اعلام کرد و ياد  آور شد که نظام جمهوري اسلامي، دست آوردهاي نظام و جايگاه نيروهاي مسلح کشور قابل معامله نيستند.

در چنين وضعيتي سخن‌گوي وزارت خارجه کشور اعلام کرد که گفت‌وگوها ميان نماينده‌گان دولت افغانستان و طالبان نيز آغاز مي‌گردد.

اما طالبان مي‌گويند که برگزاري انتخابات در کشور به معناي مخالفت با روند صلح مي‌باشد. آنان پيش از اين گفته بودند که به محلات کمپاين‌هاي انتخاباتي حمله خواهند کرد.

اين نکات حاکي از آن است که در وضعيت پيچيده کنوني مسير تمکين به روند صلح خيلي در اولويت قرار دارد.

بسياري از سياسيون و شخصيت‌هاي غيروابسته به دولت، دست‌يابي به صلح در افغانستان را اهميت مي‌دهند و باور دارند که انتخابات پس از توافقات صلح به تعويق افتد.

آن‌ها مي‌گويند، وقتي يک طرف گفت‌وگو کننده براي صلح خواهان به تعويق افتادن انتخابات است، بايد آن را جدي گرفت. طرف طالبان خواهان به دست گرفتن قدرت در افغانستان هستند. در چنين وضعيتي نمي‌توان خواست‌هاي آنان را در مورد انتخابات ناديده گرفت.

باور آن‌ها اين است که اگر انتخاباتي هم برگزار گردد، سالم و شفاف نخواهد بود و با تنش‌ها و جعل و تقلب‌هاي سازمان يافته اجرا خواهد شد.

از  اين رو بهتر است همه طرف‌ها به پيشبرد روند صلح متمرکز شوند، تا اگر خدا بخواهد، صلحي آبرومندانه در کشور برقرار گردد و مردم به آرزوي ديرين شان برسند.

انتخاباتي که در آن تقلب گسترده تحقق يابد، هيچ‌گونه اولويتي ندارد و درد مردم را مداوا نمي‌کند. به نظر ما بهتر است روند گفت‌وگوهاي بين الافغاني را زودتر سازماندهي کرد، تا راهکارها براي عملي کردن توافقات صلح جست‌وجو گردد و متن نهايي توافق صلح افغانستان شکل بگيرد که بتواند صلح و پايان جنگ را براي مردم ما به ارمغان بياورد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید