ترمپ در حال بررسی نتایج گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با طالبان؛ کابل نگران از انجام یک معامله!

در حالی که برخی رسانه‌های امریکایی به نقل از مقام‌های بلند پایه این کشور گزارش کرده اند که دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا با شماری از مقام‌های نظامی، سیاسی و مشاوران ارشد امنیتی‌اش، در حال بررسی صلح امریکا با گروه طالبان است.

حکومت افغانستان اما بار دیگر تاکید کرده است که هرنوع گفت‌وگو مذاکره در مورد صلح بدون حضور حکومت و مردم افغانستان منجر به پایان جنگ نخواهد شد.

“محمد اشرف غنی در صحبت‌ که در میان نیروهای امنیتی به مناسبت عید قربات داشت، گفت: “بر سر آینده‌ی نیرو های امنیتی و دفاعی کشور هیچ معامله صورت نخواهد گرفت، آن توافق‌نامه‌ی که در آن هویت و اقتدار افغانستان مصون نباشد، قابل قبول نخواهد بود.”

زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان، نزدیک به ده ماه با گروه طالبان گفت‌وگو کرد و هشتمین دور گفت‌وگوهای آقای خلیل‌زاد هفته گذشته با نماینده‌گان این گروه در دوحه پایان یافت.

هرچند تاکنون جزییاتی کلی ازهشت دورگفت‌وگوهای آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان گروه طالبان، ارایه نشده است که این موضوع واکنش‌های جدی شهروندان و حکومت افغانستان بر انگیخته است.

حکومت هرچند از جریان مذاکرات امریکا با گروه طالبان به ظاهر ابراز خوش‌بینی می‌کند، اما آن گونه که از طرز بیان و اظهارات رییس جمهور غنی برمیایید، او از پیش‌رفت این روند، ناراض است و آگاهان به این باور اند که آقای غنی پیش‌رفت‌های صلح را خطری می‌داند که او از اریکه قدرت به دور انداخته شود.

پهلوی دیگر گفت‌وگوهای امریکایی‌ها با طالبان اما با بی‌باوری‌های جدی در کشور روبروست. بیش‌تر آگاهان سیاسی، اعضای شورای ملی، فعالان مدنی و حتا منتقدان سیاسی آقای غنی در مساله مذاکرات خلیل‌زاد با طالبان، همسو با آقای غنی هستند و تاکید دارند که امریکایی‌ها درتلاش یک معامله با گروه طالبان تحت نام “روند صلح ” هستند.

داکتر اسپنتا مشاور پیشین شورای امنیت ملی ریاست جمهوری در حکومت حامدکرزی و از منتقدان سرسخت حکومت وحدت ملی، در مقاله نوشته است؛ “امریکا با معامله‌های آشکار و پنهان با طالبان در پی ادامه جنگ در افغانستان است.”

آقای اسپنتا در این مقاله، هشدار داده که امریکا به بهانه صلح در تلاش است تا یک مرکز بزرگ استخباراتی همراه با بخشی از نیروهای ویژه عملیاتی در افغانستان ایجاد کند، تا در مواقعی که اهداف امریکا مورد تهدید قرار می‌گیرند، وارد عمل شوند.

مشاور پیشین امنیت ملی تاکید کرده است، سیاسیون افغانستان باید وهم و خیال صلح را از خود دور کرده و با قاطعیت در برابر تقویت حضور استخباراتی امریکا بیاستند.

از سوی دیگر آقای خلیل‌زاد و هیآت گفت‌وگو کننده طالبان، گفته اند که در دورهشتم گفت‌وگوهای شان به پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه دست یافته اند.

آقای خلیل‌زاد پس پایان دو هشتم مذاکرات‌اش با نماینده‌گان طالبان در دوحه، جهت شریک ساختن نتایج این مذاکرات با مقام‌های امریکایی، به واشنگتن رفت.

رسانه‌ها به نقل از منابع نزدیک به گروه طالبان از امضآ شدن یک توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان خبر دادند.

حکومت افغانستان، اما گفته که امریکا پایان مذاکرات‌اش با گروه طالبان، در مورد صلح افغانستان، دو توافق‌نامه جداگانه(یکی با گروه طالبان و دیگری با حکومت افغانستان) امضا می‌کند.

مجیب‌الرحمن رحیمی سخن‌گوی ریاست اجرایی به “رادیو آزادی” گفته که حکومت محتوای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان را به دست آورده‌است.

آقای رحیمی گفته که محورهای هر دو توافق‌نامه را چهار موضوع اساسی هشت دور گفت‌وگوی امریکایی‌ها با نماینده‌گان طالبان در قطر که عبارتند از؛ خروج سربازان امریکایی از افغانستان، چگونه‌گی مبارزه علیه تروریزم، آتش بس و آغاز گفت‌وگوی بین‌الافغانی تشکیل می‌دهد.

پیش از این صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری به رسانه‌ها گفته است: “نتایج دورهشتم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و طالبان برخلاف دوره‌های گذشته با حکومت افغانستان در میان گذاشته نشده‌است.”

برخی منابع به سی‌ان‌ان گفته اند که در نشست بررسی نتایج مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با طالبان، به‌شمول دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، مایک پامپیو، وزیر امورخارجه امریکا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش امریکا حضور داشته اند.

دو منبع آگاه از این نشست به سی‌ان‌ان تاکید کرده اند که موضوع اصلی این دیدار ارشد ترین مقام‌های امریکایی، افغانستان و طرحی خواهد بود که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحدهٔ امریکا ماه‌ها برای پایان دادن به جنگ در این کشور تلاش‌ کرده است.

به گفته این منابع، توافق‌نامه صلح امریکا با گروه طالبان در روزهای “نزدیک میان نماینده‌گان ایالات متحده و طالبان امضا خواهد شد.

در کنار این، رییس جمهور امریکا با تیم‌اش روی کاهش شمار نیروهای امریکایی از افغانستان بحث خواهد کرد.

در گزارش سی‌ان‌ان آمده که بر بنیاد برنامه صلح امریکا با گروه طالبان، قرار است شمار نیروهای امریکایی از افغانستان، از ۱۵هزار به ۸ یا ۹هزار کاهش یابد.

بحث خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بارها جنجال برانگیز و با واکنش‌های داخلی و بین المللی همراه شد.

بسیاری از آگاهان نظامی در افغانستان و کارشناسان بین‌المللی به این باور اند که خروج نیروهای خارجی از افغانستان در اوضاع کنونی می‌تواند بحران آفرین شود و بار دیگر این کشور را به لانه تروریزم مبدل سازد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید