واکنش‌ها به منع شدن سفر دو نماينده مسلمان  امريکا به اسراييل

تصمیم دولت اسراییل به منع کردن دو عضو مسلمان مجلس نماینده‌گان امریکا از سفر به این کشور و سرزمین‌های فلسطینی واکنش‌های موافق و مخالف زیادی در پی داشته است.

قرار بود ایلهان عمر نماینده سومالیایی‌الاصل از ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب نماینده ایالت میشی‌گان با تبار فلسطینی، دیدار از اسراییل و سرزمین‌های فلسطینی را از روز شنبه(26اسد) آغاز کنند.

خبرگزاری‌های بین المللی گزارش کرده اند که ایلهان عمر در بیانیه‌یی اقدام اسراییل را «توهین به ارزش‌های دموکراتیک» و معادل تصمیم دونالد ترمپ در ممنوعیت سفر شهروندان از کشورهایی با اکثریت مسلمان به خاک امریکا، نامید.

او، به طعنه نوشته است: « از تصمیم تنها دموکراسی خاورمیانه شگفت‌زده نشده است.»

رشیده طلیب که والدین فلسطینی‌اش به امریکا مهاجرت کرده بودند، عکسی از مادربزرگش را که در کرانه باختری زنده‌گی می‌کند، در توییتر خود قرار داد و نوشته است: «شایسته است که زنده‌گی محترمانه و در صلح داشته باشد.»

به نوشته طلیب، تصمیم اسراییل «نشان ضعف» آن است.

این در حالی است که دونالد ترمپ     در توییتی نوشته است، اگر اسراییل به این‌دو اجازه ورود بدهد، «ضعف نشان داده است».

آقای ترمپ، ایلهان عمر و رشیده طلیب را کسانی توصیف کرد که «از اسراییل و همه مردم یهود متنفر هستند و هیچ حرف یا اقدامی نمی‌تواند نظرشان را تغییر دهد.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل زمان کوتاهی پس از انتشار توییت آقای ترمپ اعلام کرد که برنامه دیدار ‌دو عضو مجلس نماینده‌گان امریکا، «نشان می‌داد که آن‌ها در صدد ضربه زدن و فتنه‌انگیزی علیه اسراییل بوده‌اند.»

اما ایپک کمیته روابط عمومی اسراییل و امریکا به دنبال تصمیم اسراییل، در بیانیه‌یی تاکید کرد که با ایلهان عمر و رشیده طلیب بر سر حمایت آن‌ها از جنبش تحریم اسراییل و با طلیب که حامی وجود یک کشور برای فلسطینیان و اسراییل است، اختلاف نظر دارد ولی هر عضو کنگره باید بتواند به اسراییل سفر کند.

نانسی پلوسی رییس دموکرات مجلس نماینده‌گان تصمیم اسراییل را «مایوس کننده» نامید و آن را نکوهش کرد؛ استنی هویر رییس اکثریت دموکرات در این مجلس نیز دولت اسراییل را به بازنگری در تصمیمش فرا خواند.

سناتور چاک شومر نیز در نیویارک گفت، تصمیم دولت نتانیاهو «تنها به مناسبات امریکا و اسراییل و حمایت از اسراییل در امریکا لطمه خواهد زد.»

جو بایدن یکی از نامزدان دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده امریکا گفته است، همواره «حامی مشتاق» اسراییل بوده، اما هیچ دموکراتی نباید از ورود به اسراییل به خاطر باورهایش منع شود.

با وجود این، تصمیم دولت اسراییل حامیان سرسختی نیز دارد.

دیوید فریدمن سفیر دولت دونالد ترمپ در اورشلیم، از تصمیم اسراییل پشتیبانی کرد و آن را یک «اقدام کاملاً درست« نامید. او، تاکید کرده که واشنگتن به این تصمیم احترام می‌گذارد.

آقای فریدمن در بیانیه‌یی نوشته که نتیجه عملکرد تحریک‌آمیز این نماینده‌گان مجلس در اسراییل می‌توانست مانند انتقال سلاح به داخل خاک اسرائیل باشد و این کشور محق است که نگذارد سلاح فتنه و تحریک وارد مرزهایش شود.

ایلهان عمر، رشیده طلیب، آینا پرسلی و الکساندرا اوکازیو کورتز که به گروه چهارنفره موسوم به «جوخه» مشهور شده‌اند، از جنبش بی‌دی‌اس حمایت کرده و پیش‌نویس قطع‌نامه‌یی را به کنگره ارایه کرده‌اند که می‌خواهد امریکا فعالان این جنبش را تحریم نکند.

انتقادهای دموکرات‌ها از اسراییل در پی تصمیم تازه دولت نتانیاهو در ارتباط با دو عضو مسلمان دموکرات در حالی است که حمایت از اسراییل در کنگره واشنگتن همواره یک امر فراجناحی بوده که در لوای همه دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات یا هر اکثریتی در مجلسین نماینده‌گان و سنای واشنگتن، ادامه یافته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید