غني: طالبان بايد به انتخابات تن دهند؛ اين گروه در جامعه هضم خواهد شد

 

طالبان:با تمام قوت جلو برگزاري انتخابات را مي‌گيريم

رييس جمهور غني در حالي با اشاره بر اين که گروه طالبان بايد به انتخابات تن دهند، تاکيد ورزيد که اين گروه بار ديگر تاکيد کردند که با تمام قوت جلو برگزاري انتخابات رياست جمهوري ششم ميزان را خواهند گرفت.

آقاي غني که روز شنبه (26 اسد) در يک نشست کمپايني در کابل صحبت مي‌کرد، تاکيد کرد که اگر شهروندان افغانستان صلاحيت کامل دهد، تيم دولت ساز مي‌خواهد به جنگ و نااميدي مردم نقطه پايان بگذارد.

آقاي غني در مورد گفت‌وگوهاي جاري صلح، گفت: «صلح باعزت در چارچوب جمهوريت است؛ امروز زن و مردم، پير و جوان مردم افغانستان از طالب هراس ندارند؛ زيرا مي‌دانيم همانطوري که حزب اسلامي را در چند ماه حل/هضم کرديم، طالب را هم حل/هضم خواهيم کرد.»

او گفت که گروه طالبان کدام قوت مثبت و يا کدام طرح براي پيش‌رفت افغانستان ندارند؛ خودشان پيسه/پول دار مي‌شوند و خارجي‌ها را بازي مي‌دهند که پول سياه نيست؛ اما کجا مي‌کنند؛ معلوم است که پول ترياک است.

به گفته او، ضرورت است تا ديگر به اقتصاد سياه نقطه پايان گذاشته شود.

او در مورد آماده‌گي صلح خاطر نشان کرد: “بناً صلح دقت و آماده‌گي کار دارد و هيچ شک و شبهه وجود ندارد که ما اين نوع صلح را مي‌خواهيم؛ تمام کوشش ما در چند سال اخير زمينه سازي براي تحقق چنين صلحي بوده است.”

به گفته او، در صلح بازنده و برنده نيست؛ برنده صلح تمام شهروندان افغانستان است؛ اما اگر حقوق شهروندي زير پاي شود روز سياه است و مردم افغانستان سياهي روزشان را نمي‌خواهد.

رييس جمهوري کشور، خطاب به گروه طالبان گفت که بالاخره بايد انتخابات را قبول کنند؛ اگر در روند صلح چند سال مرحله گذار باشد درست است؛ اما اگر اينکه بخاطر چند روز تمام آينده افغانستان را سياه کنند قابل قبول نيست.

آقاي غني همچنان خطاب به نامزدان انتخابات رياست جمهوري و سياسيون نيز گفت: “مي‌خواهند انتخابات را به چالش بکشند. اما رييس جمهور تان در انتخاب اعضاي کميسيون‌ها يک راي داشت؛ بناً کانديدا مسووليت واضح در راستاي برگزاري انتخابات دارند.”

اين در حالي است که در آستانه تشديد مذاکرات صلح و احتمال به نتيجه رسيدن اين روند، گروه طالبان اعلام کرده که با تمام قوت جلو برگزاري انتخابات را مي‌گيرند.

اين گروه همچنين هشدار داده است که برگزاري انتخابات در آستانه توافق صلح، به معني تشديد و ادامه جنگ در کشور است.

پيش از اين نيز گروه طالبان هشدار داده اند که همايش‌هاي انتخاباتي را هدف حملات نظامي قرار خواهند داد و همچنان از شهروندان افغانستان خواسته اند که در همايش‌هاي انتخاباتي و برگزاري انتخابات رياست جمهوري ششم ميزان شرکت نکنند.

از سويي‌هم، بيش‌تر آگاهان سياسي به‌شمول شماري از نامزدان رياست جمهوري به برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ششم ميزان باورمندي ندارند و تاکيد دارند که اگر گفت‌وگوهاي صلح منجر به صلح واقعي در کشور شود، آن را نسبت به برگزاري انتخابات رياست جمهوري پيش‌رو اولويت خواهند داد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید