غنی: ضد داعش قیام ملی راه اندازی و لانه‌های تروریزم در آن سوی خط دیورند ریشه‌کن شود

فعالان مدنی: حکومت برنامه‌ی دربخش مبارزه با ترویزیم ندارد

در حالی محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور تاکید می‌کند که برضد گروه داعش قیام ملی اعلام نموده و ریشه‌های تروریزم را “در آن سوی خط دیورند ریشه کن می‌کنیم.” اما آگاهان سیاسی و فعالان مدنی به این باور اند که رهبری حکومت وحدت ملی در حال حاضر هیچ برنامه‌ی برای مبارزه باتروریزم ندارد و رهبران حکومت که خود نامزد ریاست جمهوری هستند، همه توان و تلاش شان برای پیرزوی در انتخابات ریاست جمهوری است.

پس از حمله تروریستی بر یک مراسم عروسی در هتل “شهر دبی” در غرب شهرکابل که 63 کشته  و 189 زخمی برجای گذاشت، انتقادهای تند نسبت به ناکارگی و سهل انگاری حکومت در تامین امنیت جان شهروندان، از سوی سیاسیون و مردم عام به آدرس حکومت صورت گرفت، اما آقا غنی که روز دوشنبه(28 اسد) در مراسمی به مناسبت صدمین سال‌روز استقلال افغانستان، در کابل صحبت می‌کرد، با اشاره به حمله‌ تروریستی بر یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل گفت که دشمنان به حدی نامرد و ذلیل شده‌اند که بر مراسم عروسی حمله تروریستی انجام می‌دهند.

او، گفت، گروه طالبان با رد این حمله از بار ملامتی شانه خالی کرده نمی‌توانند؛ زیرا تهداب این چنین کشتار و قتل‌های بی‌رحمانه را آنان نهاده و بارها چنین حملاتی را در مسجدها، مکتب‌ها و اماکن عامه انجام داده و مسوولیت آن را بر دوش گرفته‌اند.

به گفته او، مسوول اصلی تلفات غیرنظامیان طالبان‌اند؛ زیرا این گروه برای گروه‌های تروریستی دیگر زمینه فراهم کرده است.

محمداشرف غنی با اشاره به این‌که دشمن با حمله بر مراسم عروسی جشن صدمین سالروز استقلال افغانستان را به تعویق‌انداخت، تاکید کرد که انتقام قتل‌عام شهروندان را از گروه‌های تروریستی می‌گیرد.

آقای غنی گفت: “تعهد ما این است که لانه‌های داعش را در شرق و شمال کشور ریشه‌کن و نابود می‌کنیم؛ آنان مورد هیچ گونه ترحمی قرار نمی‌گیرند و مبارزه ما با شدت در قبال داعش ادامه می‌یابد.”

غنی خطاب به گروه طالبان گفت که اگر ادعای خروج نیروهای خارجی را دارند، چرا مانع تجلیل آزادی مردم افغانستان می‌شوند. “ما برای حل مشکلات از راه سیاسی متعهد هستیم حالا طالبان انتخاب کنند که افغان‌اند و خودشان فیصله می‌کنند و یا نوکر اند و به دستور بیگانه عمل می‌کنند.”

او، با اعلام قیام ملی بر علیه داعش گفت: “از مردم افغانستان می‌خواهم که در هر خانه، روستا، ناحیه، گذر و محیط کار و اداره افکار داعشی را افشا کنند و به همین منظور یک پروسه ملی را آغاز کنند و در پی‌گیری این روند هیچ‌گونه غفلت و تعلل از سوی نهادهای امنیتی قابل تحمل نیست و آنان باید هر قضیه‌ را با جدیت پی‌گیری کنند.”

آقای غنی خاطر نشان کرد، همان طوری که شاه امان‌الله خان در روز استقلال کشور شمشیرش را از نیام بیرون کرد، امروز باید مردم افغانستان در برابر هیولای تروریزم شمشیر شان را از نیام بیرون بکشند.

رییس جمهوری کشور گفت: “من امروز با مردم افغانستان بر گلم غم نشسته‌ایم و با جدیت تعهد می‌سپارم که دشمنان را نابود می‌کنیم و حامیان آنان را بر گلم غم می‌نشانیم.”

او، با اشاره به این که اکثر سردسته‌های گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در آن طرف خط دیورند کشته شده‌اند و این ادعای ما را برای حمایت خارجی از طالبان و تروریزم ثابت می‌کند.

محمداشرف غنی خطاب به مردم آن طرف خط دیورند نیز گفت که با هر میکانیزمی، لانه‌ها و مراکز تولید تروریزم را در مناطق خود افشا کنند تا جامعه جهانی از آن باخبر شود.

آقای غنی بار دیگر تاکید کرد که جامعه جهانی نباید در مورد این گونه حملات وحشیانه تروریستان خاموشی اختیار کند؛ بلکه در ردیابی و نابودی عاملان این اعمال تروریستی با افغانستان همکاری کنند؛ زیرا نیروهای امنیتی افغانستان تنها از استقلال خود دفاع نمی‌کنند، بلکه از بقای تمام بشریت دفاع می‌کنند.

اما بیش‌تر آگاهان سیاسی و نظامی و فعالان مدنی به این باور اند که حکومت وحدت ملی در 5 سال گذشته برنامه منظم و مشخص جهت سرکوب و نابودی گروه‌های تروریستی نداشته و به همین دلیل هم تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی در میدان‌های نبرد چند برابر افزایش یافته است.

به باور آن‌ها از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون آقای غنی و آقای عبدالله بیش‌تر از آن که مسوولیت‌های شان را به عنوان مسوولان درجه اول حکومت انجام دهند، بیش‌تر مصروف تیم سازی برای انتخابات پیش رو و  زمینه سازی جمع نمودن افراد که بتوانند برای شان در انتخابات رای جمع آوری کنند، هستند.

منتقدان حکومت تاکید دارند که هر برنامه‌ی را که آقای غنی از یک سال به این‌سو افتتاح می‌کند، به خاطر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است و این برنامه اکثرأ جنبه‌ی کمپاینی دارند.

گروه کاری مشترک جامعه مدنی ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، با نشر اعلامیه‌یی، گفته اند؛ “به نظر می‌رسد که رهبران حکومت وحدت ملی به جای این که به وظایف اصلی خویش که همانا تامین امنیت شهروندان است بپردازند، اولویت اصلی خویش را کمپاین انتخاباتی قرار داده‌اند.”

در اعلامیه گروه کاری جامعه مدنی تاکید شده است که رهبران حکومت وحدت ملی که نامزد ریاست جمهوری هستند، نباید پیروزی شان در انتخابات به قیمت جان شهروندان بیگناه تمام شود.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید