طالبان با پخش شب‌نامه در پروان؛ در انتخابات شرکت نکنید  

گروه طالبان با نشر شب‌نامه‌ها در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان به باشنده‌گان این ولایت هشدار داده اند که از اشتراک در انتخابات ریاست خود داری کنند، در غیر آن صورت مود حملات نظامی آن‌ها قرار خواهند گرفت.

پیش از این نیز گروه طالبان هشدار داده بودند که همایش‌های انتخاباتی را هدف نظامی قرار خواهند داد، زیرا به باور این گروه انتخابات؛ ” یک پروسه جعلی است که توسط خارجی‌ها مدیریت می‌شود” و شهروندان افغانستان هیچ صلاحیت در تعین رییس جمهور آینده ندارند.

گروه طالبان با نصب شب‌نامه‌های تهدیدآمیز بر درودیوارهای مسجدها در شهر چاریکار نوشته‌اند که انتخابات یک روند کفرآمیز است و مردم نباید در آن شرکت کنند.

این گروه هشدار داده‌اند که مراکز رای‌دهی را در سراسر افغانستان از جمله در ولایت پروان هدف قرار خواهند داد و مردم برای در امان ماندن از این حملات نباید به پای صندوق های رای بروند.

اما مسئولان امنیتی پروان می‌گویند، طالبان توانایی مختل کردن انتخابات را ندارند.

مسوولان امنیتی ولایت پروان با آن که پخش شب‌نامه‌ها از سوی گروه طالبان در شهرچایکار را تائید می‌نمایند، اما تاکید می‌کنند که هدف طالبان از این کار مغشوش ساختن ذهنیت عامه است، تا مردم از شرکت در انتخابات منصرف شوند.

محمد محفوظ ولی‌زاده، فرمانده پولیس پروان به “سلام‌وطندار” گفته است، گروه طالبان به منظور مغشوش ساختن افکار عمومی چنین تبلیغاتی را راه‌اندازی کرده‌اند.

عبدالقاهر وهاب صافی، رییس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت پروان گفته که گروه طالبان پیش از این و در انتخابات گذشته نیز مردم را از شرکت در انتخابات منع کرده بودند، اما این تهدیدها به جایی نرسیده است.

حکومت پس از نشر اعلامیه طالبان مبنی بر هدف قرار دادن همایش‌های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری اعلام کرد که جهت تامین امنیت کارزهای انتخاباتی و در کل روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، آماده‌گی‌های لازم را روی دست گرفته است، اما آگاهان سیاسی به این باور اند که حکومت تنها شعار می‌دهد و هیچ برنامه‌ی جهت تامین امنیت انتخابات ندارد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید