واکنش‌ها به حمله تروریستی برمراسم عروسی در غرب کابل

حمله بر مراسم عروسی که یکشنبه شب در غرب کابل انجام شد و در نتیجه آن دست‌کم 63 تن کشته و 182 تن دیگر زخمی شدند، واکنش‌های تندی داخلی و جهانی را به همراه داشته است.

سازمان ملل متحد حمله این حمله را جنایت علیه بشری عنوان کرده و خواهان به کیفر ساندن عاملان آن شده است.

دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر اعلامیه‌ی گفته که حمله دیشب بر یک مراسم عروسی که در آن غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند، عمدی بوده و شدیداً نگران کننده است.
در اعلامیه این نهاد به نقل از تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان آمده است: “حمله که عمدا غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد یک جنایت بوده و عمیقا نگران کننده است، زیرا این فقط یک عملکرد بزدلانه از سوی دشمن محسوب می‌گردد.”
آقای یاماموتو افزوده، چنین حملات عمدی بر غیرنظامیان که به هدف گسترش ترس و وحشت در بین مردم رنجدیده انجام می‌شود را محکوم می‌کند.
نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان گفته: “چنین حملات خصمانه نشان می‌دهد که اقدامات محافظتی کنونی باید تقویت گردد و کسانی که چنین حمله‌های را ترتیب و سازماندهی می‌کنند باید محاکمه گردند و پاسخ‌گو باشند.”

رییس جمهور غنی گفته است که گروه طالبان با نکوهش کردن این حمله نمی‌توانند خود را تبرئه کنند، زیرا آنان خود فراهم کنندۀ بستر فعالیت تروریستان اند.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی نیز با محکوم کردن این حمله می‌گوید ، تروریستان مزدور با این حمله ثابت کردند که وظیفۀ جز انسان کشی و وحشت آفرینی ندارند.

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز با نکوهش این حمله می‌گویند، عاملان حمله بر مراسم عروسی شب گذشته باید به پنجۀ قانون سپرده شوند.

احمد ولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، به پاس احترام به خون شهدای حملۀ انتحاری شب گذشته جشن استقلال باید با تاخیر برگزار شود.

شهاب حکیمی، از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز با نکوهش این حمله می‌گوید، با وجود این همه خونریزی، تجلیل از سالروز استقلال کشور معنایی ندارد.

فعالان مدنی، چهره‌های سیاسی و کابران صفحات اجتماعی نیز به صورت گسترده این حمله را محکوم کرده و آن را جنابت بشری عنوان کرده اند.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید