امریکا مخفیانه با رهبر حزب حاکم ونزویلا مذاکره کرده ‌است

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد دولت امریکا گزارش کرده که واشنگتن، مخفیانه، مذاکراتی را با رهبر حزب حاکم دولت نیکلاس مادورو، انجام داده است.

به گزارش این خبرگزاری، مذاکرات در حالی‌ انجام شده که اعضای اصلی دولت ونزویلا، دنبال ضمانت‌ هستند که در صورت قطع حمایت از مادورو و تغییرات احتمالی، مجازات نخواهند شد.

امریکا حامی خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت مادورو است و به‌مانند ۵۰ کشور دیگر، ریاست‌جمهوری گوایدو را به‌رسمیت می‌شناسد. نیکلاس مادورو که همچنان قدرت را در دست دارد و ارتش نیز از او، پیروی می‌کند، از حمایت روسیه، ایران، ترکیه و چند کشور دیگر برخوردار است.

با وجود اعتراضات گسترده و مرگ‌بار در ونزوئلا، مادورو همچنان در راس قدرت باقی مانده‌‌است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، روز دوشنبه( ۲۸ اسد) به نقل از یک مقام ارشد دولت امریکا که نامش فاش نشده، گزارش کرده که واشیگتن گفت‌وگوهایی را با دیوسدادو کابیو، رهبر حزب سوسیالیست انجام داده‌است.

این مقام ارشد دولت ترامپ به اسوشیتدپرس گفته، تماس‌های دیگری نیز با برخی مقام‌های ارشد ونزویلا برقرار شده‌است و واشنگتن می‌خواهد بداند آن‌ها در قبال قطع حمایت از مادورو، چه خواسته‌ای دارند.

از سوی دیگر مقام‌ امریکایی تاکید کرده این کشور «به‌هیچ‌وجه» قصد تکیه بر کابیو، یا ایجاد زمینه‌ای برای این‌که او جایگزین مادورو شود، را ندارد. بلکه هدف افزودن بر فشارهای داخلی، با شعله‌ور کردن رقابت‌های درونی‌ست که به نظر آمریکا، پشت صحنه، در دولت جریان دارد.

اما یک مقام دیگر نیز به اسوشیتدپرس گفته، این‌که کابیو راسا و بدون هماهنگی با مادورو وارد گفت‌وگویی با مقام‌های امریکایی بشود، غیرممکن است و حتما چنین مذاکراتی با اجازه رییس دولت انجام شده و احتمالا یکی از هدف‌های آن برچیده شدن تحریم‌ها است.

مقام دولتی امریکا به اسوشیتدپرس گفته رهبر حزب سوسیالیست ماه پیش در کاراکاس دیداری با فردی داشته که «در تماس نزدیک با دولت دونالد ترمپ است». گفته شده برنامه‌ریزی برای انجام یک دیدار دیگر ادامه دارد.

ایالات متحده رسما واکنشی به این گزارش نشان نداده‌است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید